Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna inicjatywa IPN-u. Będzie ciekawie

/pok/
Zjawisko kina niezależnego nigdy nie zostało szerzej opisane, dlatego do 2011 roku przygotujemy na ten temat publikację – mówi Bogusław Bek
Zjawisko kina niezależnego nigdy nie zostało szerzej opisane, dlatego do 2011 roku przygotujemy na ten temat publikację – mówi Bogusław Bek Piotr Kutkowski
Po raz pierwszy w Polsce. Już w ten weekend.

Radomski Instytut Pamięci Narodowej jako pierwszy i jedyny w Polsce przygotował Przegląd Filmów Niezależnych. Obejrzeć je będzie można w najbliższy piątek i sobotę w Resursie, będzie to też okazja do spotkania z ludźmi, którzy niezależną kulturę tworzyli.

W kwietniu Instytut Pamięci Narodowej zaczął realizować swój projekt pod nazwą "Rok Kultury Niezależnej". W jego ramach delegatury zaczęły przygotowywać różne przedsięwzięcia dotyczące różnych dziedzin kultury tworzonej w latach 1976-1989 - teatru, literatury, wydawnictw. Radom zajął się niezależnym kinem.

- Ramy czasowe 1976-1989 są oczywiście umownym pojęciem - mówi Bogusław Bek z radomskiej delegatury IPN - Wyznaczyliśmy je biorąc za początek to, co nastąpiło po wydarzeniach czerwca 1976 roku w Radomiu, bo po tej dacie zaczęło powstawać dużo niezależnych wydawnictw. W naszym przypadku trudno było też zdefiniować, co uważamy za film niezależny.

"PÓŁKOWNIKI"

Ostatecznie autorzy przeglądu uznali za niezależne zarówno filmy kręcone w drugim obiegu, dokumentujące głównie opozycyjną działalność, jak i te, które powstawały w państwowych wytwórniach, ale które ze względów politycznych trafiały nie na ekrany, a na półki. W Radomiu widzowie będą mieli możność zobaczyć więc zarówno legendarne "półkowniki" - "Przesłuchanie" i "Matkę Królów", jak i mało znane filmy. Magnesem, który przyciąga mają być nazwiska reżyserów - Marcela Łozińskiego, Leszka Bugajskiego, Agnieszki Holland czy Janusza Zaorskiego.

- Ten przegląd jest dopiero początkiem naszej pracy - dodaje Bogusław Bek - Zjawisko kina niezależnego nigdy nie zostało szerzej opisane, dlatego do 2011 roku przygotujemy na ten temat publikację. Obecnie powstaje również film o filmach niezależnych, którego autorka jest Anna Ferens znana ze współreżyserowania "Trzech kumpli".

FILMY I DEBATY

Przegląd rozpocznie się w piątek w Resursie o godzinie 10 pokazem "Egzaminu Dojrzałości" Marcela Łozińskiego, projekcje będą trwały do wieczora z przerwą na zaplanowaną na godzinę 16.30 debatą z udziałem twórcy wydawnictwa "Nowa" Mirosława Chojeckiego oraz Bronisława Wildsteina. O godzinie 18 będzie można wysłuchać koncertu w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu . W sobotę pierwszy film zostanie pokazany o godzinie 10, ostatni - o godzinie 15.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, patronat medialny nad imprezą sprawuje między innymi nasza redakcja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie