Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejni seniorzy z Radomia otrzymali teleopaski. Mają czuć się bezpieczniej. Jakie funkcje ma urządzenie?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Seniorzy z Radomia otrzymali teleopaski, a następnie przeszli obowiązkowe szkolenie z zakresu korzystania z tego urządzenia.
Seniorzy z Radomia otrzymali teleopaski, a następnie przeszli obowiązkowe szkolenie z zakresu korzystania z tego urządzenia. Mateusz Kaluga
W poniedziałek w radomskim Centrum Aktywności Seniorów odbyło się wręczenie teleopasek dla seniorów. Urządzenie ma sprawić, że osoby mające powyżej 60 lat będą czuć się bezpiecznie.

- Spotykamy się przy okazji ważnego wydarzenia. To projekt, który zaczęliśmy kilka miesięcy temu. Jest związany z naszym programem siłą w seniorach bezpiecznych. Podjęliśmy odważną decyzję, że będziemy rozdawać opaski, które monitorują stan zdrowia i po kilku miesiącach zdobywania doświadczeń zdecydowaliśmy, że będziemy go kontynuować - mówił prezydent Radosław Witkowski.

Jeden z nielicznych samorządów

Pod koniec lutego informowaliśmy, że Radom znalazł się wśród siedmiu samorządów regionu radomskiego, które otrzymały dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego na rozwój zdalnych usług opiekuńczych. W sumie na Mazowszu przeznaczono na to ponad 200 tysięcy złotych. Przypomnijmy, jak do tej pory władze Radomia rozdały sto teleopasek osobom powyżej 60 roku życia. Urządzenia ponownie dostarczyła warszawska firma Sidly.

Jak działa teleopaska?

Teleopaski, które mają zapewnić seniorom bezpieczeństwo to urządzenie zakładane na nadgarstek. Przez całą dobę mierzy podstawowe parametry życiowe i przesyła je do centrum teleopieki, które ma możliwość natychmiastowego skontaktowania się z użytkownikiem opaski i w razie potrzeby wezwie pomoc medyczną. Nad seniorami czuwają wykwalifikowani ratownicy medyczni. W każdej chwili użytkownik może nacisnąć przycisk SOS, który pozwoli działać służbom. - Jak do tej pory w trakcie trwania tego programu ratownicy interweniowali w Radomiu siedem razy. To dla nas zadowalające i pełne nadziei, że to co robimy, jest ważne i widać to w życiu codziennym - mówiła Małgorzata Świątkowska, przedstawicielka firmy Sidly.

Opaska monitorująca stan zdrowia oprócz wyposażenia w przycisk SOS ma dodatkowo między innymi detektor upadku. Jeśli senior zemdleje i nie przez dłuższą chwilę nie będzie się ruszał, urządzenie samo wyśle komunikat do ratowników, że coś niedobrego się dzieje. - Mieliśmy już taki przykład. Starsza pani złamała obie nogi i nie mogła się poruszać, opaska powiadomiła naszych pracowników, a przechodząca osoba pomogła w podaniu lokalizacji - kontynuowała Świątkowska. Należy jednak nadmienić, że urządzenie jest wyposażone w lokalizator GPS.

To jednak nie wszystko. Osoby, które mają problemy z pamięcią, mogą skorzystać z funkcji przypomnienia o czasie na wzięcie leki. Dodatkowo opaska informuje o rozładowującej się baterii, którą należy ładować przez około dwie godziny.

Zostali przeszkoleni

Po tym, jak prezydent wręczył opaski seniorom, zostali przeszkoleni. Dowiedzieli się jak prawidłowo korzystać z tego urządzenia. Wyjątkowo w poniedziałek każdy mógł nacisnąć przycisk SOS, aby zaznajomić się z działaniem. Ratownicy byli poinformowani, że trwa szkolenie, ale senior musiał potwierdzić, że właśnie poznaje działanie. Osoby uczestniczące w szkoleniu miały wiele pytań. Pytali między innymi o to, czy można kąpać się w niej i czy można w niej spać.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie