Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe płuca Wrocławia

Marzena Kądziela
M.Kądziela
W samym sercu miasta, zaledwie dwa kilometry od Rynku znajduje się oaza spokoju z całą paletą barw i zapachów. To, po krakowskim, najstarszy polski ogród botaniczny.
Wroclaw ogród botaniczny

Wrocław ogród botaniczny

W samym sercu miasta, zaledwie dwa kilometry od Rynku znajduje się oaza spokoju z całą paletą barw i zapachów. To, po krakowskim, najstarszy polski ogród botaniczny.

Gdy odwiedzamy wrocławską starówkę pełną pięknie odnowionych kamienic, kościołów, pomników, restauracji kawiarni, warto choć na kilkadziesiąt minut zaszyć się wśród cudownie kwitnących roślin Ogrodu Botanicznego. Usytuowano go po północnej stronie katedry świętego Jana Chrzciciela i kościoła świętego Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego.

Spacer z Rynku do bramy ogrodu nie zajmie nam więcej niż 20 minut. A warto wspomnieć, że Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest po krakowskim najstarszym ogrodem w Polsce. Założono go w roku 1811, czyli w tym samym, w którym powstał Uniwersytet Wrocławski, na terenie pofortyfikacyjnym podarowanym uczelni przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Pierwsze 400 roślin pochodziło od Liebiga, ogrodnika z Oleśnicy.

Grzybienie dryfujące na wodzie

Obecnie w ogrodzie rośnie około 12 tysięcy roślin, o których możemy dowiedzieć się więcej z tabliczek edukacyjnych ustawionych przy alejkach. Szczególną wartość przedstawiają rośliny wrzosowate, wodne, błotne, bluszcze. Tych ostatnich jest tu około 150 odmian. Mnie najbardziej zachwyciły rośliny wodne, które wcale nie nazywają się liliami wodnymi lecz grzybieniami. Ich kwiaty kwitną na powierzchni wody na biało, różowo, kremowo. Warto dodać, że w ogrodzie każdego roku króluje inna roślina. Rok 2009 okrzyknięto Rokiem Hortensji, bujnie kwitnących krzewów, których tu zgromadzono około 200 gatunków i odmian.

Świat drzew i roślin egzotycznych

W centrum parku stoi pomnik szwedzkiego przyrodnika z XVIII wieku Karola Linneusza, za nim rozciąga się obszar, na którym królują drzewa z różnych stron świata. Ich oglądanie to nie tylko znakomity relaks i wytchnienie od wielkomiejskiego zgiełku, ale i edukacja. W nieco chłodniejsze dni warto zajrzeć do jednej czterech szklarni, by podpatrzeć nieco bardziej egzotyczne rośliny.

Dyniowe święto

Na terenie wrocławskiego ogrodu zajmującego powierzchnię 7,4 hektara odbywają się koncerty i różnego rodzaju imprezy. Mnie zainteresował Dolnośląski Festiwal Dyni, który odbywa się w październiku. W jego trakcie wybierane są dynie najpiękniejsze i największe, odbywa się także konkurs na najsmaczniejsza potrawę z dyni, wśród których królują ciasta, desery, zupy, a nawet dyniowe pieczywo.

Ważne
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego czynny jest w godzinach 8-18, szklarnie - w godzinach 10-18.
Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł. Dzieci do lat czterech, seniorzy powyżej lat 70, przewodnicy PTTK wchodzą do ogrodu za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kolorowe płuca Wrocławia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie