MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komitet broni liceum przed połączeniem z gimnazjum

Redakcja
W środę ulicami Radomia przeszli uczniowie w demonstracji w obronie szkół.
W środę ulicami Radomia przeszli uczniowie w demonstracji w obronie szkół. Fot. Szymon Wykrota
List otwarty do wiceprezydenta Ryszarda Fałka skierował Komitet Obrony X Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Konarskiego w Radomiu.

Osoby niepełnosprawne jako pełnoprawni obywatele mają takie same prawa jak inni ─ prawo do poszanowania godności, równego traktowania, niezależnego życia i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Głównym celem długoterminowej strategii UE na rzecz aktywnej integracji społecznej jest umożliwienie tym osobom korzystania z przysługujących im praw. Osoby niepełnosprawne są zaangażowane w ten proces zgodnie z europejską zasadą: "Nic o niepełnosprawnych bez niepełnosprawnych". Niepełnosprawność jest kwestią dotyczącą praw, a nie kwestią uznaniową. Również takie podejście leży u podstaw Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, której sygnatariuszem jest Wspólnota Europejska.

Dlaczego w Radomiu o losie niepełnosprawnych decyduje się bez nich. Dlaczego naruszane są ich prawa do godnego efektywnego kształcenia co wynika z historii szkoły jak i jej osiągnięć .

Główny Urząd Statystyczny przeprowadził w 2004 roku badanie: "Stan zdrowia ludności Polski". Z badań tych wynika że 16 % ogółu mieszkańców Polski to osoby niepełnosprawne . A wykres opisujący niepełnospawność w grupie 1- 20 lat wykazuje tendencję wzrostową średnio o 3% z czego należy wnioskować, że przy spadkowej krzywej urodzeń rośnie ilość dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Badania CBOS z 2008r wskazują , że osoby niepełnosprawne są znacznie gorzej wykształcone niż osoby sprawne. W 2008 r. aż 68,1% osób niepełnosprawnych w wieku 15 lat i więcej nie miało wykształcenia średniego, a jedynie 6,1% posiadało wykształcenie wyższe. Wykształcenie lub jego brak zmniejsza szanse osób niepełnosprawnych na rynku pracy, a tym samym szanse na godne życie ich samych. Najwyższą aktywnością zawodową cechują się osoby z wyższym wykształceniem. A tych jest tylko 6 % wśród niepełnosprawnych to jak ma się w tym przypadku polityka władz miasta do walki z bezrobociem i aktywizacji niepełnosprawnych ???

Pan Prezydent Fałek powoływał się w środowej debacie na ideę integracji , aż i słusznie.
Integracja to zdaniem np. profesora Szumskiego hipoteza kontaktu, w myśl której samo zwiększenie liczby swobodnych kontaktów dzieci niepełnosprawnych z dziećmi zdrowymi będzie miało pozytywny wpływ na wzajemne postawy. Relacje te powinny być aktywnie wzmacniane i umiejętnie kierowane przez nauczycieli klas integracyjnych. Zapomniał jednak, że od 1997 roku czyli czasu gdy szkoły integracyjne pojawiły się w polskim systemie oświaty zarówno badania naukowe jak i praktyka szkolna wskazały, że wiele czynników wpływa na proces integracji niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Wymienić tu można m.in. rodzaj niepełnosprawności dziecka, które ma być objęte kształceniem integracyjnym, przygotowanie rodziców dzieci niepełnosprawnych i postawy rodziców dzieci pełnosprawnych, stopień zrewalidowania dziecka niepełnosprawnego (szczególnie dziecka z uszkodzeniem słuchu czy wzroku), kwalifikacje i stopień przygotowania nauczycieli do pracy w zespołach integracyjnych, przemyślany dobór dzieci do integracyjnego zespołu klasowego, aktywna współpraca z rodzicami, zapewnienie pomocy naukowych i technicznych, liczebność klas , atmosfera w szkole. O relacjach tych mówią wszystkie badania prowadzone nad funkcjonowaniem i rozwojem kształcenia integracyjnego .

Ta integracja to sukces naszych uczniów w trakcie matur . Odnosząc się do klasyfikacji szkół licealnych jakich dokonał Pan Prezydent w debacie nie można się nie zgodzić że X LO jest szkołą o innej specyfice ( to tak jak w sporcie - wyniki z Paraolimpiady dla niepełnosprawnych nie są porównywalne z wynikami Olimpiad) tu w każdej klasie uczy się w grupie dzieci zdrowych 3 - 5 uczniów z różnymi schorzeniami i dysfunkcjami.

Sukces i efektywna praca nauczycieli to rekrutować do szkoły uczniów z niższą punktacją , z dysfunkcjami i przygotować ich do matury tak, by odnieśli sukces. (w 2009 - 100% zdanej matury, 2010 - 96 % zdanej matury) I tu można mówić o wysokiej edukacyjnej wartości dodanej.

To jak ma się to do rozumienia integracji przez pana Prezydenta Fałka i jego prywatnego zdania o integracji ?

Profesor Hebda-Czaplicka mówi, ze integracja polega na włączaniu osób o niepełnej sprawności do normalnego funkcjonowania w życiu społecznym, poprzez stworzenie możliwości pełnego w nim udziału . Wokół tak rozumianej definicji skupiają się wysiłki całego kraju : kampanie społeczne np. Niepełnosprawni - normalna sprawa ; ,, Czy naprawdę jesteśmy inni" media , ludzie sztuki i nauki promują ideę integracji. Komisja Europejska zachęca, wręcz obliguje do upowszechnia integracji, a w Radomiu wprowadza się reformę która łanie prawa niepełnosprawnych i zamyka im drogę do godnego dorosłego życia , chce zmienić szkołę mającą wypracowany system integracji i jej promocji na zewnątrz na nową jednostkę, która dopiero będzie uczyć się jak ma dobrze funkcjonować liceum integracyjne.

Komitet Obrony X Liceum Ogólnokształcącego
im. Stanisława Konarskiego w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie