MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koncern Airbus wprowadza do produkcji wynalazek z Radomia - nowoczesną wyciągarkę w śmigłowcach

RED
polskatimes.pl
Naukowcy i studenci z Radomia opracowali, zaprojektowali i wykonali prototyp unikalnej w skali świata nowoczesnej wyciągarki desantowej cykloidalnej do zastosowania w technice wojskowej i ratownictwie.

Airbus Helicopters, największy na świecie producent śmigłowców, od dłuższego czasu współpracuje z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Naukowcy i studenci z Radomia pod kierownictwem rektora, prof. Zbigniewa Łukasika i prorektora do spraw badań naukowych, prof. Wojciecha Żurowskiego, opracowali unikalną w skali światowej wyciągarkę desantową, do zastosowania w technice wojskowej i ratownictwie.

- Jestem dumny z naszego dzieła, które zostało opatentowane na platformie europejskiej. Wcześniej Airbus zgłaszał się w tej sprawie do wielu naukowców na świecie, nikomu nie udało się sprostać wysokim wymaganiom. Po kilku latach tylko my, naukowcy z UTH w Radomiu, opracowaliśmy z sukcesem oczekiwany model - nie kryje zadowolenia prof. Zbigniew Łukasik.

Największymi atutami wyciągarki jest lekkość i szeroka regulacja. Wyciągarka, dzięki której można będzie dużo łatwiej i szybciej zrzucać bądź wciągać do śmigłowców ratowników, żołnierzy, czy jakikolwiek sprzęt, a także zabierać na pokład śmigłowców ratowane osoby. Urządzenie właśnie zostało wprowadzone do produkcji Airbusa.

Koncern Airbus Helicopters powstał w 1992 roku z połączenia wydziałów śmigłowcowych francuskiej firmy Aérospatiale i niemieckiej DaimlerChrysler Aerospace AG (DASA). Udział Airbus Helicopters w światowym rynku sprzedaży śmigłowców wynosi około 40 procent. Airbus Helicopters jest spółką należącą do światowego potentata lotniczego - koncernu Airbus.

- Współpraca z Airbusem to ogromny sukces naszej uczelni i wielka szansa na przyszłość. To tylko jeden z przykładów wielomilionowych kontraktów z biznesem, dzięki którym uniwersytet w Radomiu osiągnął najlepszy wynik finansowy w historii polskich uczelni i może zapewnić swoim naukowcom praktyki w najlepszych firmach na świecie. W związku z produkcją wynalazku z Radomia, do fabryk Airbusa na staże naukowe udają się też nasi studenci. Dodam, że Airbus Helicopters w Polsce współpracuje tylko z trzema uczelniami, a wśród nich jest właśnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu - podkreśla prof. Zbigniew Łukasik, który od 2000 roku kieruje Zakładem Automatyzacji Procesów w Instytucie Automatyki i Telematyki.

ZOBACZ TEŻ: Śmigłowce na MSPO w Kielcach

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie