Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej i młodzieży z liceum "Traugutta"

Barbara Koś
Z orkiestrą zagrała Marta Magdalena Lelek.
Z orkiestrą zagrała Marta Magdalena Lelek. Barbara Koś
„Pojedynek na miny” to tytuł koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej, na który muzycy zaprosili w sobotę melomanów.

Był to koncert niecodzienny, ponieważ razem z orkiestrą wystąpili zdolni uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego imienia Romualda Traugutta.

Tytuł koncertu brzmiał „Pojedynek na miny”. To był ukłon w stronę mistrza Gombrowicza, którego duch i utwory zagoszczą niebawem na radomskiej scenie podczas Festiwalu Gombrowiczowskiego.

Zanim jeszcze zaproszono na scenę młodzież, z Radomską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego wystąpiła znakomita skrzypaczka, Marta Magdalena Lelek.

Zagrała „Concertino opus 42 na skrzypce i orkiestrę” Mieczysława Weinberga oraz „Andante i Allegro na skrzypce i orkiestrę” Michała Spisaka. Obie kompozycje zagrane zostały mistrzowsko a solistka zachwycała doskonałą techniką gry.

Potem rozpoczął się „pojedynek”. Ten jeden z najbardziej znanych fragmentów powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza: walka między Miętusem i Syfonem „na miny” zyskała ciekawą i żartobliwą oprawę muzyczną w postaci utworu „Mecz” Macieja Jabłońskiego. Poszczególne części utworu przeplatane były fragmentami „Ferdydurke”, a uczniowie, usytuowani na scenie za orkiestrą z groźnymi minami dzielili się na dwie drużyny i wykonywali „akcje bojowe” mające na celu zmiecenie przeciwnika. Bojowi towarzyszył dowcipny film na ekranie ukazujący plastycznie to, co się działo pomiędzy Miętusem a Syfonem w powieści. W muzykę włączała się także elektronika, którą kierował sam kompozytor. Zapytany po zakończeniu utworu o wrażenia pochwalił wszystkich biorących udział w wydarzeniu.

Opiekunowie młodzieży: Joanna Siemiątkowska i Elżbieta Zawodnik oraz asystenci dyrygenta: Anna Kwiatkowska i Sławomir Wojciechowski dostali kwiaty, a za możliwość uczestniczenia w tym projekcie muzycznym podziękowała Radomskiej Orkiestrze Kameralnej dyrektorka V LO, Elżbieta Bartkiewicz. Wymieniła też nauczycieli, którzy pomagali w projekcie. To Anna Adamiec, Urszula Gołąbek, Ewa Jakubiak, Monika Kamińska, Małgorzata Sławińska i Rafał Kosior. Nazwisk uczniów występujących z orkiestrą, niestety, nie poznaliśmy.

Na zakończenie koncertu orkiestra zagrała trzyczęściowe „Divertimento” Beli Bartoka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie