Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert w parku Kościuszki w Radomiu. Zagrała Radomska Orkiestra Wojskowa

Barbara Koś
Wojacy nie przestraszyli się deszczu. W środę w muszli w parku imienia Kościuszki odbył się dynamiczny koncert radomskiej Orkiestry Wojskowej

Muzycy mieli pecha. Dosłownie godzinę przed środowym koncertem zaczęło lać jak z cebra. Ale co to znaczy dyscyplina. Punktualnie o godzinie 17 Orkiestra Wojskowa stanęła w pełnej gotowości do koncertu.

Zdyscyplinowani byli także widzowie- niemal wszystkie miejsca na ławkach przed muszlą były zajęte. Ludzie siedzieli dzielnie na mokrych ławeczkach lub stali pod parasolami pod drzewami. Wszystk,o by móc usłyszeć koncert. Jest w orkiestrach dętych jakaś siła.

Jak mówiła prowadząca koncert Beata Drozdowska, szefowa Łaźni, możliwości orkiestry są bardzo duże. W swoim bogatym repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, liczne opracowania standardów muzyki rozrywkowej, a także kompozycje o tematyce religijno - patriotycznej. Tym razem orkiestra zagrała najbardziej znane kompozycje muzyki filmowej i rozrywkowej.

Były zatem melodie z musicali – wśród nich „Skrzypka na dachu” i „Crazy”, była muzyka filmowa, muzyka estradowa, wśród niej przeboje zespołu Abba i standardy jazzowe. Czasami dyrygenta kapitana Sławomira Ćwieka zastępował przy pulpicie dyrygenckim starszy chorąży sztabowy Tomasz Chwaliński, który jako tamburmajor prowadzi orkiestrę z buławą podczas defilad. Na zakończenie koncertu muzycy dostali gorące brawa.I nawet przestało padać.

Radomska Orkiestra Wojskowa powstała ponad 60 lat temu: w roku 1952 r. przy Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu. Od początku swojej działalności związana jest z ziemią radomską i Siłami Powietrznymi. Jej założycielem, jak i pierwszym kapelmistrzem był major Helmut Golcz. Kolejnymi kapelmistrzami byli: kapitan Marian Maruszak, chorąży Janusz Łaskarzewski. Obowiązki kapelmistrza pełnili także chorąży Krzysztof Sikorski oraz chorąży Łukasz Baranowski. Od roku 1998 funkcję tę pełni kapitan Sławomir Ćwiek.

Orkiestra w czasie swojego istnienia występowała na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Uświetniała uroczystości państwowe, patriotyczne i religijne. Brała udział w defiladach wojskowych, paradach i pokazach musztry paradnej. Niejednokrotnie brała udział w powitaniach wysokich rangą przedstawicieli władz wojskowych i państwowych.
Zespól w chwili obecnej tworzy 28 muzyków, w tym jedna kobieta. Są to w większości absolwenci Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku ,Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu oraz Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu .Muzycy wciąż doskonalą swoje umiejętności podejmując naukę w wyższych uczelniach muzycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie