MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koncert w Radomiu. Chór z KUL w Lublinie zaśpiewał w niedzielę w katedrze „Stabat Mater”

Barbara Koś
Chórowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego towarzyszyła  Orkiestra Trybunału Koronnego a dyrygował Grzegorz Pecka.
Chórowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego towarzyszyła Orkiestra Trybunału Koronnego a dyrygował Grzegorz Pecka. Tadeusz Klocek
Piękny koncert odbył się w niedzielę w katedrze. Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaśpiewał „Stabat Mater” Józefa Zeidlera.

Jak zwykle na tego rodzaju koncertach katedra była pełna. Obecny był biskup radomski Henryk Tomasik oraz wicemarszałek Senatu, Adam Bielan. Chórowi towarzyszyła Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie a wraz z chórem wystąpili soliści: Ewa Wołoszkiewicz– sopran, Małgorzata Papiewska – mezzosopran, Kamil Król – tenor i Andrzej Gładysz – baryton. Orkiestrę i chór prowadził dyrygent Grzegorz Pecka.

Józef Zeidler (około 1744-1806) był członkiem kapeli przy klasztorze Filipinów na Świętej Górze koło Gostynia, a także kompozytorem. Jego msze, nieszpory, litanie zachowane zbiorach klasztornych Gostynia i Częstochowy. Przez 200 lat spuścizna muzyczna Zeidlera była kompletnie zapomniana. Dopiero w roku 2006 w 200 rocznicę śmierci kompozytora wykonano jego dzieła na I Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Muzyka ta wzbudziła zainteresowanie krytyków i publiczności. Okazało się, że zachowane w klasztornej bibliotece utwory Zeidlera reprezentują wysoki poziom kompozytorski. Zostały po 200 latach przywrócone koncertowej prezentacji.
Sam Zeidler przez niektórych krytyków nazywany jest „polskim Mozartem” ze względu na jego typowo klasycystyczny styl muzyki, który odpowiada zasadom obowiązującym w ówczesnej muzyce europejskiej. Styl muzyki Zeidlera jest przejrzysty, elegancki i pełen prostoty, odpowiadający zasadom obowiązującym w ówczesnej muzyce europejskiej. ”Stabat Mater” powstała w 1790 roku.

Stabat Mater jest jedną z sekwencji wprowadzonych przez Kościół katolicki do liturgii i wykonywanej w czasie wielkiego postu. Stabat Mater (dolorosa) po łacinie oznacza Stała Matka (bolejąca) – dotyczy boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa. Słowa napisał Jacopone da Todi w XIII wieku. Muzykę do nich komponowało wielu znanych kompozytorów

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w 1921 roku. Wspólna pasja wykonywania muzyki łączy wiele pokoleń od początku działalności zespołu. Artystyczna aktywność zespołu to nie tylko rodzinne miasto Lublin, ale także prezentacje i projekty muzyczne w Polsce, wielu krajach Europy i świata, (USA, Kanada, Argentyna, Chile, Meksyk, .Australia, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru od roku 1998 jest prof. Grzegorz Pecka. Repertuar zespołu obejmuje dzieła wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych, od renesansu do współczesności.

Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Młyńska Verum Bonum Pulchrum we współpracy z parafią katedralną, Domem Kultury Idalin oraz Urzędem Miejskim w Radomiu

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie