Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu. Były ciekawe wydarzenia. Finałem będzie Dzień Papieski

Barbara Koś
W Centrum Młodzieży "Arka" przy ulicy Chrobrego 7/9, odbyło się spotkanie z uczestnikami Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego szlakiem Gen. Andersa.
W Centrum Młodzieży "Arka" przy ulicy Chrobrego 7/9, odbyło się spotkanie z uczestnikami Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego szlakiem Gen. Andersa. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Kończy się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu. Były ciekawe wydarzenia. Finałem Tygodnia stanie się niedzielny Dzień Papieski (16 października).

Tydzień rozpoczął się pokazem filmu "Medjugorje" - pierwszego filmu o fenomenie tego miejsca. Przeszło 40 lat temu w małej, ukrytej pośród gór wiosce w Bośni zdarzyło się coś, co Kościół do tej pory próbuje w pełni zrozumieć. 24 czerwca 1981 roku grupa nastolatków miała doświadczyć mistycznego spotkania z Matką Bożą. Objawienia, jak twierdzili, miały się wielokrotnie powtarzać.

O wydarzeniach zrobiło się głośno, komunistyczne władze Jugosławii zaczęły prześladować widzących, a Kościół przyjął postawę bardzo sceptyczną... Wieść o przesłaniu Maryi z Medjugorie, która przedstawiła się widzącym jako Królowa Pokoju, powoli jednak ogarniała cały świat. Na miejsce zdarzenia zaczęli przybywać pielgrzymi. Wielu z nich twierdzi, że Medjugorie zmieniło ich życie.

We wtorek w Centrum Młodzieży "Arka" przy ulicy Chrobrego 7/9, odbyło się spotkanie z uczestnikami Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego szlakiem Gen. Andersa.

Podczas trzech wypraw, które trwały dwa i pół miesiąca, przyjechali motocyklami 33 tysiące kilometrów i odwiedzili miejsca, gdzie podczas II wojny światowej przebywała armia generała Władysława Andersa. Uczestnicy rajdu modlili się w miejscach pamięci wskazanych przez Radę Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa.

„Rajd Szlakiem Generała Andersa” to projekt, który powstał we współpracy Radomskiego Towarzystwa Motocyklowego i Radomskiej Rady Rycerzy Kolumba. Komandorem rajdu był ks. Wiesław Lenartowicz.

W środę z kolei w Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, ul. Kelles-Krauza 19, miejsce spotkanie autorskie z Czesławem Ryszką, autorem książki "Dwa powołania księdza Bonifacego Miązka”.

Ks. Bonifacy Miązek urodził się 27 marca 1935 roku w Kolonii Szczerbackiej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, 14 czerwca 1959 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1965 roku zamieszkał w Wiedniu. Pracował naukowo w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego, ciesząc się bardzo dużym szacunkiem. W 2003 roku został profesorem. Publikował wiersze, prace krytyczne i historyczne o literaturze polskiej.

Dwukrotnie otrzymał nagrodę literacką "Wiadomości” - za tom poezji „Ziemia otwarta” oraz za antologię poezji kapłańskiej "Słowa na pustyni", do której wstęp napisał Karol Wojtyła. Jest także laureatem Nagrody Kościelskich. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Ks. prof. Bonifacy Miązek zmarł 17 października 2018.

– Tytuł książki nawiązuje do jego spójnego związku twórczości literackiej z powołaniem kapłańskim, z duszpasterstwem. Ks. Miązek miał iskrę Bożą do kapłaństwa, poświęcając w pełni swoje życie sprawom duszpasterskim. Jego życie charakteryzowało się również iskrą Bożą do literatury, traktując poezję jako apostolstwo – powiedział autor książki Czesław Ryszka, podczas spotkania.

W czwartek w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej (Kaptur) ul. Wernera 57, odbył się koncert Zespołu „Tylko Ty”- absolwentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia erze Kolumba.

Zespół tworzą byli stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z profesjonalnym muzycznym przygotowaniem. „Tylko Ty” to grono przyjaciół, pracujących ze sobą od 2013 roku jako zespół. Od samego początku na muzycznej drodze prowadził ich kompozytor i dyrygent, Hubert Kowalski.

Obecnie kroczą własnymi ścieżkami, wielbiąc Pana i wyrażając za pomocą muzyki wdzięczność dla ich patrona, św. Jana Pawła II. Poprzez czułe, wrażliwe dźwięki pragną nieść przesłanie o miłości. Zespół zachwyca wysokim poziomem wokalnym. Młodzi ludzie poprzez muzykę głoszą Królestwo Boże.

Marta Dywicka – liderka zespołu „Tylko Ty” w jednym z wywiadów dla serwisu KAI powiedziała o powstaniu grupy: "Pomysł wywodzi się od ks. Jana Droba, który był prezesem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. To on zauważył, że wielu stypendystów ma talent muzyczny. Stwierdził, że trzeba wykorzystać ten potencjał. Pomyślał, że Fundacja powinna mieć swoją grupę muzyczną, która mógłby uświetniać różne uroczystości".

Latem zaśpiewali w Radomiu dla młodych ludzi z Ukrainy, którzy w naszym kraju znaleźli schronienie przed wojną.

W piątek, w Oratorium Św. Filipa Neri (sala widowiskowa) przy ul. Grzybowskiej 22 pokazano spektakl „Pokonać piekło” w wykonaniu teatru „Nie Teraz” z Tarnowa.

Inspiracją do powstania sztuki stała się przypadająca w 2022 roku 75-rocznica urodzin „kapelana Solidarności”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Drugą inspiracją był rosnący kult trzeciego patrona Polski, jezuity, św. ojca Andrzeja Boboli.

I tak powstała sztuka "Pokonać piekło" według scenariusza i w reżyserii Tomasza Żaka. Teatr przybliża nam wizję spotkania dwóch postaci: XVII-wiecznego jezuity i XX-wiecznego kapelana »Solidarności«. Sztuka pozwala przekraczać czas i przestrzeń, daje możliwość spotkań, które w rzeczywistości nie mogłyby się zdarzyć.

Bohaterowie spektaklu rozmawiają o Polsce i wierze. Każdy z nich używa argumentów, które dotyczą ich życia, ich czasów, ich odniesień historycznych. Dlatego w sztuce widzimy losy ojczyzny od zagrożonej wojnami monarchii po los „ludowej demokracji” poddanej zniewoleniu sąsiedniego państwa.

W niedzielę, 16 października, XXII Dzień Papieski.

O godzinie 18 – w Katedrze Opieki N M P w Radomiu, ul. Sienkiewicza 13, msza św. i koncert upamiętniający jednego z najwybitniejszych organistów radomskich Stefana Wrocławskiego, w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego .

Stefan Wrocławski, był długoletnim organistą kościoła mariackiego w Radomiu. Ukończył konserwatorium w Warszawie i został zaliczony do organistów I klasy. W 1926 r. rozpoczął pracę w parafii mariackiej w Radomiu i był tu organistą nieprzerwanie przez 46 lat. Kierował także powstałym przy kościele Chórem Cecyliańskim oraz nauczał w szkole muzycznej i komponował.

Stefan Wrocławski jako organista kościoła Mariackiego był człowiekiem dobrze wykształconym, co dawało mu możliwość wielu działań artystycznych i prowadzenia chóru. Poświęcał także sporo czasu, aby zespół mógł wykonywać jego opracowania i kompozycje. To wszystko przetrwało do dzisiaj w rękopisach.

Przed koncertem życiorys i twórczość Stefana Wrocławskiego przedstawi ks. Andrzej Zarzycki, wykładowca muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i doktorant muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie