Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa w Radomiu. Kształcenie zawodowe to przyszłość szkoły

Mateusz Kaluga
- Musimy oferować kwalifikacje, które pozwolą na utrzymanie pracowników na rynku pracy - mówił inżynier Krzysztof Symela.
- Musimy oferować kwalifikacje, które pozwolą na utrzymanie pracowników na rynku pracy - mówił inżynier Krzysztof Symela. Fot. Joanna Gołąbek
We wtorek, 24 października w Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu naukowcy, nauczyciele oraz przedstawiciele kuratorium oświaty rozmawiali o przyszłości kształcenia zawodowego.

Razem z przedsiębiorcami

Naukowcy i nauczyciele mówili bardzo wiele na temat kierunków zmian w systemie oświaty, które mają dostosować kształcenie, a także szkolenie zawodowe do potrzeb przyszłej pracy. Zgromadzeni dyskutowali też między innymi nad tak zwanym kształceniem dualnym, który polega na nauce zawodu organizowanej przez pracodawcę oraz kształceniu teoretycznym i ogólnym w szkołach, a więc połączeniu szkolnej wiedzy teoretycznej z praktyką odbywaną w zakładzie pracy.
Wykładowcy poruszali bardzo dużo ciekawych wątków dydaktycznych, które jasno wskazywały na to, co należy zmienić w systemie kształcenia zawodowego.

Szkoła branżowa

Od 1 września tego roku Ministerstwo Edukacji wprowadziło tak zwaną szkołę branżową. To nic innego jak dawna „zawodówka”. To szkoła trzyletnia, dwustopniowa, która ma na celu łatwiejsze wprowadzenie uczniów w zawód, którego się uczą. Będą mogli zdawać tak zwaną maturę branżową, dzięki czemu po odbyciu studiów technicznych, uzyskają stopień inżyniera.
- Zmiany sa jednak bardziej gruntowne, chcemy pokazać, że dobry zawód otwiera nam wiele drzwi do przyszłej kariery. Niekoniecznie trzeba wybierać popularne studia, takie jak medycyna, czy architektura, ale również można bez problemu się utrzymać, będąc dobrym ślusarzem, czy hydraulikiem - mówił Andrzej Sosnowski, wicekurator oświaty.

Organizatorem debaty było Kuratorium Oświaty w Warszawie we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, która jest organem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na spotkanie przybyła między innymi Aurelia Michałowska, mazowiecka kurator oświaty, która przywitała i wprowadziła gości w tematykę spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie