Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa w Resursie Obywatelskiej w Radomiu: „Przemysł między Wisłą a Pilicą w XIX i XX wieku”. Zobacz program

Barbara Koś
Na konferencję zaprasza Paweł Puton.
Na konferencję zaprasza Paweł Puton. Tadeusz Klocek
Resursa Obywatelska wraz z Radomskim Towarzystwem Naukowym zaprasza na konferencję naukową „Przemysł między Wisłą a Pilicą w XIX i XX wieku – dzieje i dziedzictwo”, która zostanie zorganizowana w Resursie, ul. Malczewskiego 16, w czwartek, 24 listopada, w godz. 9 -15.

"Przemysł między Wisłą a Pilicą w XIX i XX wiek" - konferencja w Radomiu

Co kojarzone jest z przemysłem pomiędzy Wisłą a Pilicą? Zagłębie Staropolskie, „trójkąt bezpieczeństwa”, Centralny Okręg Przemysłowy… Najpierw górnictwo i hutnictwo żelaza, jak również metali nieżelaznych. Potem przemysł metalowy, zbrojeniowy, precyzyjny. Następnie inne gałęzie, jak garbarstwo, przemysł ceramiczny, chemiczny, energetyczny, spożywczy. Przemysłowe dziedzictwo jest kluczem tożsamości regionu kielecko-radomskiego, rozciągającego się w międzyrzeczu Wisły i Pilicy.

- W wiekach XIX i XX w oparciu o przemysł powstała aglomeracja staropolska, określająca współczesną strukturę osadniczą regionu. - mówi Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej. - Tak rozwinęły się Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, czy też mniejsze, Pionki. Miasta regionu, na czele z samymi Kielcami i Radomiem, obfitują zarówno w cenne obiekty poprzemysłowe, jak i inne elementy przestrzeni będące świadectwem przemysłowej przeszłości. Miejscowe archiwa, zbiory prywatne, a nawet portale internetowe zasobne są w materiały oczekujące na zainteresowanie i opracowanie ze strony historyków.

- Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom zorganizowaliśmy tę konferencję – podkreśla Paweł Puton.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Program wydarzenia:

  • Godzina 9 – otwarcie konferencji
  • Godzina 9.15 – Sesja I: "Rozwój przemysłu". "Radomskie kaflarnie w latach 1850-1939 – Marta Trojanowska, Radomskie Towarzystwo Naukowe, "Rodowód radomskich schodów żeliwno - stalowych z przełomu wieków w świetle znamion producenckich" – Dorota Kitlas - Gawin, Archiwum Państwowe w Radomiu, Olga Stawczyk, Radomskie Towarzystwo Naukowe, "Żeliwne nagrobki i krzyże na przełomie XIX i XX w. na przykładzie wytwórstwa wybranych zakładów z obszaru guberni radomskiej" – dr Daria Rutkowska - Siuda, Uniwersytet Łódzki, "Wpływ władz samorządowych na industrializację Radomia w okresie II Rzeczypospolitej" – dr hab. Piotr Tusiński, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, „Bata”. Schuch und Lederwerke A.G. in Chelmek, Zweigfabrik in Radom – największa fabryka obuwia Generalnego Gubernatorstwa (1939-1945)" – dr hab. Sebastian Piątkowski, Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura w Radomiu.
  • 11.15 – Sesja II: "Ludzie przemysłu" - "Przemysł metalowy między Kamienną a Kamionką i autorzy jego XIX-wiecznego „sukcesu”. Próba spojrzenia prozopograficznego – Marcin Janakowski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, „Przybyli i zbudowali nam przemysł…”. Inwestorzy i fachowcy – przypadek Skarżyska-Kamiennej do 1939 r." – Marcin Medyński, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej. "Inżynier Wacław Demel i jego rola w elektryfikacji Polski centralnej oraz udział w niej wytwórni zbrojeniowej w Zagożdżonie - Pionkach" – dr inż. arch. Bogusław Blum, Radomskie Towarzystwo Naukowe, " Edward Krzywicki (1892-1965) – twórca nowoczesnego polskiego garbarstwa" – dr Adam Duszyk, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
  • 13.15 – Sesja III: "Źródła do dziejów przemysłu".- "Archeologia przemysłowa i źródła archeologiczne do dziejów przemysłu" – dr hab. Rafał Zapłata, prof. UKSW, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, "Źródła do dziejów radomskiego przemysłu w zbiorze Archiwum Państwowego w Radomiu" – Krzysztof Głowacki, Archiwum Państwowe w Radomiu, "Zbiory Muzeum im. Jacka Malczewskiego jako źródła do dziejów przemysłu" – Mariusz Król, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. "Wokół kultowych marek. Wyroby radomskiego przemysłu w zbiorach Muzeum Historii Najnowszej Radomia" – Beata Wojciechowska, Muzeum Historii Najnowszej Radomia, "Przydrożne znamiona radomskiego kamieniarstwa" –Paweł Puton, „Resursa Obywatelska”.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie