Koniec jesieni w Ekstraklasie

Sławomir STACHURA, dor
W akcji z piłką strzelec gola dla Legii Maciej Iwański (z lewej) przed Januszem Golem z GKS Bełchatów.
Piłkarze ekstraklasy rozegrali w weekend ostatnią kolejkę pierwszej rundy. Za tydzień rozpoczynają rundę rewanżową. W tym roku rozegrają jeszcze w sumie dwie kolejki.

Mistrzem jesieni zostali gracze krakowskiej Wisły, którzy w ostatniej kolejce pokonali w Wodzisławiu Odrę 3:1.

DWA RAZY SŁOWENIEC

Bohaterem meczu w Wodzisławiu był Słoweniec Andraz Kirm, który strzelił dla mistrzów Polski dwa gole, a trzeciego dołożył Patryk Małecki. Gospodarze honorowe trafienie uzyskali już w końcówce spotkania, a na listę strzelców wpisał się Litwin Tomas Radzinevicius.

Pierwsza połowa meczu była ciekawa, a Wisła zdobyła w niej wszystkie bramki. Najpierw Mariusz Jop strzelił tak, że piłka wylądowała pod nogami Andraza Kirma, a ten ładnym technicznym strzałem pokonał bramkarza gospodarzy. Kilka minut potem było 2:0, a tym razem w rolach głównych wystąpili Mauro Cantoro i Patryk Małecki. W 37. minucie Wisła prowadziła już trzema bramkami gdy Kirm ładnie uderzył z dystansu.

LECH OGRAŁ SMUDĘ

Do ciekawej konfrontacji doszło w Lubinie, gdzie Zagłębie prowadzone jeszcze przez selekcjonera reprezentacji Polski Franciszka Smudę zmierzyło się z Lechem Poznań. "Franz" w poprzednim sezonie prowadził Lecha, a w tym trenuje go Jacek Zieliński. W Lubinie triumfowała drużyna tarnobrzeskiego szkoleniowca, zwyciężyła 1:0, a jedynego gola meczu strzelił w 34. minucie Sławomir Peszko.

Reprezentacyjny pomocnik nie dotrwał jednak do końca meczu, gdyż w 87. minucie otrzymał drugą żółtą, w konsekwencji czerwoną kartkę i musiał opuścić boisko.

BEŁCHATÓW ZATRZYMANY

Skończyła się zwycięska passa drużyny Bełchatowa i to na własnym stadionie. Bełchatowianie byli blisko pobicia klubowego rekordu w ilości zwycięstw z rzędu, ale seria wygranych skończyła się na siedmiu, gdyż w 15 kolejce "górnicy" przegrali z warszawską Legią 0:1. Zwycięskiego gola strzelił w 84. minucie Maciej Iwański z rzutu wolnego. Iwański zakończył nie tylko serię zwycięstw Bełchatowa, ale też świetną passę bramkarza GKS Łukasza Sapeli, który był niepokonany przez 752 minuty.

KORONA ZATRZYMAŁA RUCH

Miłą niespodziankę w tej kolejce sprawiła swoim kibicom Korona Kielce, która bezbramkowo zremisowała w Chorzowie z Ruchem. Ruch we wszystkich sześciu poprzednich meczach na własnym stadionie tylko zwyciężał, ale w siódmym musiał podzielić się punktami z kielecką drużyną, którą po raz pierwszy w ekstraklasie poprowadził Marcin Gawron, asystent zwolnionego w poniedziałek trenera Marka Motyki. Gawron będzie też asystentem Marcina Sasala (ostatnio trenował Dolcana Ząbki), który dziś oficjalnie przejmuje Koronę. Przez cały tydzień był na stażu w słowackim klubie, a sobotni pojedynek w Chorzowie oglądał z trybun.

LEPSZA Z WARSZAWY

W Warszawie zmierzyły się miejscowa Polonią i Polonią Bytom. Lepsza była ta ze stolicy, wygrała 1:0, a gola na wagę trzech punktów zdobył w 66 minucie Łukasz Trałka.
Zagłębie Lubin - Lech Poznań 0:1 (0:1)
Bramka: 0:1 Peszko 34
Zagłębie: Ptak - Bartczak, Stasiak, Jasiński, Dinis - Bartczak (37 Caiado), Świerczewski, Hanzel (78. Kolendowicz) - Micanski, Plizga (90. Jackiewicz) - Traore.
Lech: Burić - Kikut, Wojtkowiak (27. Kamiński), Bosacki, Durdević - Peszko, Injac (84. Możdżeń), Bandrowski, Stilić (70. Mikołajczak), Wilk - Lewandowski.
Kartki - czerwona: Sławomir Peszko (87. minuta, Lech, za drugą żółtą). Żółte: Traore, Stasiak, Ślizga (Zagłębie) - Peszko (Lech). Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 10.000.

Polonia Warszawa - Polonia Bytom 1:0 (0:0).
Bramka: Trałka 66.
Polonia W.: Przyrowski - Mynar (74. Feciuch), Dziewicki, Skrzyński, Zasada - Gołębiewski (46. Jaroń), Trałka, Piątek, 70. Sarvas, Mierzejewski - Nikolić (57. Ivanovski).
Polonia B.: Skaba - Hricko, Klepczyński, Killar, Kotrys - Barcík (67. Nowak), Grzyb, Sawala, Bazík (60. Zieliński), Radzewicz (70. Tomasik) - Podstawek.
Kartki - żółte: Mierzejewski, Przyrowski (Polonia W.). Sędziował: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów: 3234.

GKS Bełchatów - Legia Warszawa 0:1 (0:0).
Bramka: Iwański 84.
Bełchatów: Sapela - Fonfara (89. Janus), Pietrasiak, Lacić, Tosik - Wróbel, Rachwał, Gol, Małkowski (68. Cetnarski) - Nowak, Costly (80. Kuświk).
Legia: Mucha - Rzeźniczak (46. Kumbev), Jędrzejczyk, Choto, Kiełbowicz - Radović, Borysiuk (76. Jarzębowski), Iwański, Smoliński (59. Grzelak), Rybus - Szałachowski.
Kartki - żółte: Gol, Costly, Lacić, Wróbel (Bełchatów). Sędziował: Robert Małek (Zabrze). Widzów: 5400.

Cracovia - Piast Gliwice 3:2 (2:1).
Bramki: 1:0 Matusiak 4, 1:1 Łudziński 13, 2:1 Goliński 32, 3:1 Klich 72, 3:2 Kowalski 90.
Cracovia: Cabaj - Mierzejewski (89. Derbich), Polczak, Baran, Wasiluk - Sacha, Klich, Szeliga, Goliński, Pawlusiński (71. Cebula) - Matusiak (86. Kaszuba).
Piast: Kwapisz - Michniewicz, Kowalski, Glik, Szary - Biskup, Muszalik, Gamla, Łudziński (78. Iwan), Chylaszek (58. Maciejak) - Smektała.
Kartki - żółte: Klich, Baran, Matusiak (Cracovia) - Biskup (Piast). Sędziował: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 800.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 0:0.
Jagiellonia: Szamotulski - Lewczuk, Skerla, Rangel, Król - Reich, Stano (46. Gevorgyan), Hermes, Jarecki (72. Falkowski) - Frankowski, Grosicki.
Lechia: Kapsa - Wołąkiewicz (77. Dawidowski), Kozans, Čvirik, Mysona - Kowalczyk (61. Buzała), Piątek, Surma, Nowak, Lukjanovs - Wiśniewski (70. Pietrowski).
Kartki - żółte: Grosicki, Reich (Jagiellonia) - Pietrowski (Lechia). Sędziował: Artur Radziszewski (Warszawa). Widzów: 4800.

Ruch Chorzów - Korona Kielce 0:0.
Ruch: Pilarz - Jakubowski (46. Zając), Grodzicki (90. Stefański), Sadlok, Nykiel - Grzyb, Baran, Straka, Brzyski - Niedzielan, Janoszka (60. Pulkowski).
Korona: Małkowski - Łatka, Malarczyk, Hernani, Mijailović (72. Kal) - Kiełb, Wilk, Vuković, Andradina (86. Zganiacz), Sobolewski - Konon (71. Gajtkowski).
Kartki - żółte: Straka, Pilarz (Ruch) - Łatka (Korona). Sędziował: Dawid Piasecki (Słupsk). Widzów: 8000.

Odra Wodzisław - Wisła Kraków 1:3 (0:3).
Bramki: 0:1 Kirm 25, 0:2 Małecki 28, 0:3 Kirm 37, 1:3 Radzinevicius 87.
Odra: Buchalik - Kłos, Malinowski, Dymkowski, Pielorz - Woś, Jary (46. Piechniak), Kuranty, Kwiek (73. Markowski), Wodecki (63. Radzinevicius) - Bueno.
Wisła: Pawełek - Menendez, Jop, Marcelo, Piotr Brożek (59. Boguski) - Kirm, Cantoro, Jirsak, Campbell (75. Burliga) - Małecki (80. Leszczak), Ćwielong.
Kartki - żółte: Kwiek (Odra) - Jop, Marcelo (Wisła). Sędziował: Tomasz Mikulski (Lublin). Widzów: 4000.

Arka Gdynia - Śląsk Wrocław 1:1 (1:1).
Bramki: 1:0 Trytko 3 min, 1:1 Mila 4.
Arka: Bledzewski - Kowalski, Szmatiuk, Siebert, Płotka - Wilczyński, Budziński, Ława, Lubenow (38. Wachowicz) - Labukas (76. Czoska), Trytko.
Śląsk: Kaczmarek - Socha, Celeban, Pawelec, Spahić - Madej, Łukasiewicz, Ulatowski, Mila (79. Dudek), Gancarczyk (61. Wołczek) - Szewczuk.
Kartki - żółte: Szmatiuk, Kowalski (Arka) - Pawelec, Dudek (Śląsk). Sędziował: Włodzimierz Bartos (Łódź). Widzów: 7000.

Materiał oryginalny: Koniec jesieni w Ekstraklasie - Echo Dnia Świętokrzyskie