Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec problemu bezpańskich psów? Czipy będą obowiązkowe

ik
- Takie strzykawki, wraz z czipami, które kupił Urząd Miejski trafią do radomskich lecznic – pokazuje Michał Garbacz z wydziału ochrony środowiska w radomskim magistracie.
- Takie strzykawki, wraz z czipami, które kupił Urząd Miejski trafią do radomskich lecznic – pokazuje Michał Garbacz z wydziału ochrony środowiska w radomskim magistracie. Łukasz Wójcik
Każdy pies w Radomiu musi mieć elektroniczny znaczek. Dla pierwszych chętnych magistrat kupił urządzenia.

Kiedy czipować?

Kiedy czipować?

Obowiązek znakowania psów nakłada na właścicieli zmieniony "Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Radomia." Wszedł w życie już w listopadzie 2011 roku. Właściciele będą musieli wszczepiać czipy swoim psom w ciągu 30 dni od ich kupienia, szczeniaki zaś będą musiały być oznaczone po trzecim miesiącu życia. W Radomiu teraz niewielu właścicieli decyduje się na elektroniczne znakowanie psów. Czipa dostają głównie czworonogi, które z wyjeżdżają za granicę. Prawo unijne zakłada, że każdy zwierzak musi mieć paszport, automatycznie wiąże się to z czipowaniem.

Magistrat kupił partię czipów dla radomskich psów. Akcja ich wszczepiania ruszy wkrótce. Według nowego prawa właściciele mają obowiązek takiego znakowania zwierzaków. Dla opornych będą kary, ale nie od razu.

Urząd Miejski kupił 2 tysiące czipów. Właściciele psów nie zapłacą za urządzenia, ale już za usługę ich wszczepienia tak. Koszt takiej usługi, w zależności od gabinetu weterynaryjnego to 15 - 30 złotych.

AKCJA Z WETERYNARZAMI

- Kupując czipy chcemy zachęcić właścicieli, żeby znakowali swoje psy - tłumaczy Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska w radomskim Urzędzie Miejskim. - Jesteśmy po rozmowach z właścicielami radomskich lecznic. Wszyscy zdecydowali się wziąć udział w naszej akcji.

Czipy trafią do wszystkich radomskich lecznic. Tam będą zgłaszać się właściciele psów. Sam zabieg dla psa jest bezpieczny i bezbolesny. Maleńkie urządzenia umieszczane jest pod skórą, w okolicy obroży. Dla wszystkich darmowych znaczków nie wystarczy, dostaną je ci, którzy zgłoszą się, jako pierwsi. Kiedy ruszy akcja?

- Nie ma jeszcze terminu. Wszystko będziemy ustalać i powiadomimy o tym mieszkańców - mówi Grażyna Krugły. - Zastanawiamy się jeszcze, czy będzie to jednorazowa akcja, czy może podzielimy czipy i akcja będzie prowadzona na przykład dwa razy lub trzy razyw roku.

TO JUŻ OBOWIĄZEK

W wydziale ochrony środowiska przygotowano już też międzynarodową bazę danych, do której będą trafiać dane o znakowanych psach. Czip zawiera informację między innymi o rasie pasa, jego wieku, a także dane właściciela. Urządzenie ma też swój numer. Pierwsze radomskie psy sa już do niego wprowadzone.

- Weterynarze znakujący pasa będą wypełniać kartę informacyjną, a później przekażą ją do naszego wydziały. My dane wprowadzimy do bazy - wyjaśnia Grażyna Krugły.

Magistrat kupił już tez czytniki czipów, które dostaną strażnicy miejscy. To oni będą też sprawdzać, czy właściciele znakują psy. W Radomiu jest to już obowiązek. Tak zdecydowali radni przyjmując jesienią ubiegłego roku uchwałę w tej sprawie.

Nie od razu jednak dla właścicieli nie oznakowanych psów będą wypisywane mandaty. Najpierw w mieście prowadzona będzie kampania informacyjna.

Miasto liczy, że czipowanie ograniczy zjawisko porzucania lub podrzucania psów. System może też zdyscyplinować właścicieli do większej troski o czworonogi. W radomskim schronisku jest teraz około 600 psów. Szacuje się, że po ulicach może biegać nawet około jednego tysiąca bezpańskich psów.

Znakowanie pozwoli też policzyć, ile czworonogów jest w Radomiu. Do tej pory nie ma obowiązku ich rejestracji.

Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska w radomskim Urzędzie Miejskim: Na początek chcemy poinformować mieszkańców o obowiązku czipowania psów i zachęcić ich do tego. Będą plakaty i ulotki. Dlatego też my kupiliśmy partię czipów dla radomskich psów. W pierwszym półroczu będziemy wyjaśniać, namawiać i upominać. Ale w końcvu przyjdzie też czas, że za nie oznakowanie psa będą wystawiane kary.

Ile kosztuje czipowanie?

Sama usługa wszczepienia czipa w radomskich lecznicach weterynaryjnych kosztuje od 15 do 50 złotych. Jeśli doliczymy do tego także koszt czipa trzeba się liczyć z wydatkiem od 45 do 80 złotych. Oznakowanie, wystawienie paszportu i sczepienie na wściekliznę "w pakiecie" to wydatek około 130 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie