Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs o polskich noblistach

/Sok/
Uczniowie z Publicznego Gimnazjum numer 13 w Radomiu wcielili się w rolę noblistów. Od prawej zasiadają sobowtóry: Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Marii Curie – Skłodowskiej, Lecha Wałęsy, Władysława Reymonta i Józefa Rotblata.
Uczniowie z Publicznego Gimnazjum numer 13 w Radomiu wcielili się w rolę noblistów. Od prawej zasiadają sobowtóry: Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Marii Curie – Skłodowskiej, Lecha Wałęsy, Władysława Reymonta i Józefa Rotblata. Antoni Sokołowski
Reprezentacja szkoły podstawowej z Bierwiec w gminie Jedlińsk zwyciężyła w konkursie z wiedzy o polskich noblistach.

Pięć reprezentacji szkolnych stanęło w czwartek do ścisłego finału w konkursie wiedzy o dokonaniach wielkich Polaków. Trzeba było wykazać się wiedzą nie tylko o samych postaciach, ale i wiedzieć, czego dokonali w życiu.

Cały turniej wiedzy odbył się w Publicznym Gimnazjum numer 13 w Radomiu. Szkoła nosi imię polskich noblistów i promuje w ten sposób wiedzę o wybitnych Polakach. Współorganizatorem zmagań był Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska".

ORYGINALNE JURY

Do finału konkursu stanęły cztery reprezentacje podstawówek radomskich: numer 25, 26, 34 szkoły społecznej, oraz szkoła z Bierwiec w gminie Jedlińsk. Finaliści zostali wyłonieni wcześniej z etapu powiatowego, do którego stanęło 20 drużyn.

Podczas czwartkowego finału każda z pięciu dwuosobowych drużyn odpowiadała na wylosowane pytania. W jury zasiedli gimnazjaliści z "trzynastki". Każdy z nich wcielił się w postać jednego z noblistów. Byli więc pisarze - Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz, poetka Wisławy Szymborskiej i jej kolega po piórze - Czesław Miłosz, chemiczka Maria Curie - Skłodowska, polityk, uhonorowany pokojową nagrodą Nobla - Lech Wałęsa, a także genialny polski fizyk Józef Rotblat.

- W jakim kościele została ochrzczona Maria Curie Skłodowska, Kto stoi obok Józefa Rotblata na dołączonym zdjęciu, na rogu jakiej ulicy i w którym mieście stoi pomnik Marii Curie - Sklodowskiej? - na takie i inne pytania musieli odpowiadać finaliści.

Najlepiej poradzili z pytaniami uczniowie szkoły podstawowej z Bierwiec. Zwycięska ekipę tworzył duet: Karolina Krygiel i Hubert Miziński. Na drugim była drużyna z PSP numer 34: Maria Madejska i Maria Skurosz, a na trzecim zespół ze szkoły społecznej: Mikołaj Makowski i Jakub Leszczyński. Na czwartym miejscu znalazła się reprezentacja szkoły 25, a za nią uplasowali się uczniowie z podstawówki 26.

WZÓR DLA MŁODZIEŻY

Nauczyciele z "trzynastki" nie ukrywają, że warto promować najważniejszych Polaków. Mieli wielki wpływ na naszą kulturę, naukę.

- W tym roku do grona znanych powszechnie noblistów dołączył Józef Rotblat. Uczony zawsze przyznawał się do polskości, choć większość swoich dokonań z fizyki miał w USA - powiedział Tomasz Gogacz, dyrektor Tomasz Gogacz, dyrektor Publicznego Gimnazjum numer 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Polskich Noblistów w Radomiu.

Laureaci i finaliści otrzymali cenne nagrody: odtwarzacze muzyki, bilety do kina i teatru, albumy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie