Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konserwator zabytków Zygmunt Chałupka przwrócił blask kilkudziesięciu zabytkom sakralnym

Redakcja
Zygmunt Chałupka kocha rekonstruować zabytki sakralne
Zygmunt Chałupka kocha rekonstruować zabytki sakralne Barbara Koś
Gdyby nie om, nie byłoby w ogóle wystawy "650 - lecie radomskiej Fary" w muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Zygmunt Chałupka

Ma 60 lat. W roku 2010 obchodził 40 - lecie pracy konserwatorskiej, którą rozpoczynał w Pracowni Konserwacji Zabytków w Szydłowcu u dużej klasy fachowca, Norberta Szunke. Od roku 1992 pracownia mieści się w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Od początku najbliższa jest mu sztuka sakralna. Konserwował dzieła także spoza Radomia i dzięki temu zyskał sobie znakomitą opinię w instytucjach kultury, kościołach i sferach naukowych. Gdyby nie jego "koneksje" wiele dzieł znajdujących się na wystawie o Farze nie trafiłoby na nią w ogóle z uwagi choćby na wysokie koszty ubezpieczenia. "Chałupka" to prostu firma - uważają w muzeum.
Żona Elżbieta, pomaga mu w pracach konserwatorskich. Ma dwóch synów: Norbert i Dominik, dwie wnuczki: Karolinę i Kingę. Większość rodziny posiada również zdolności plastyczne.

Barbara Koś: Prezentowana w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego wystawa "650 lat radomskiej Fary" wzbudziła duże zainteresowanie radomian i zwiedzających spoza Radomia. Dlatego przedłużono ekspozycje do końca stycznia. Jako konserwator dzieł sztuki sakralnej a więc współtwórca tej wystawy i jej drugi komisarz ma pan chyba duża satysfakcję?

Zygmunt Chałupka: - Oczywiście. Cieszą mnie także wpisy, jakie w księdze pozostawiają zwiedzający. O, na przykład ten: "To niezwykła wystawa..."

-Gdyby nie pana precyzyjna wręcz praca konserwatorska przy obiektach nie byłoby tej ekspozycji?

- Może byłaby ale na pewno nie tak bogata jak obecna.

- Na szczególne wyróżnienie zasługują wspaniałe zabytki sztuki sakralnej związane z kościołem farnym. Proszę przypomnieć które?

- Choćby rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku, obraz "Jan Ewangelista" z około 1500 roku, obraz "Ukrzyżowanie" około połowa. XVII wieku... Całość dopełniają obiekty zabytkowe z pobliskich kościołów, na które najprawdopodobniej promieniowała radomska Fara.

- Wszystkie noszą ślady pana konserwatorskiej ręki.

- Tak. A spośród wielu cennych, gotyckich, renesansowych i barokowych dzieł wymienię jeszcze gotyckie rzeźby: Madonnę z Dzieciątkiem z Chlewisk, Pietę z Gostomii, czy gotyckie obrazy sakralne. Na przykład - Matka Boska z Dzieciątkiem z Mniszka z 1460 roku. Z tym obrazem był duży kłopot.

- Dlaczego?

-Praktycznie nie istniał…Pozostały cztery deski…Powoli, powoli przywracałem ten obraz.

-Które z zabytków sprawił panu najwięcej trudu przy konserwacji?

- Matka Boska z dzieciątkiem czyli Pieta z Gostomii z 1370 roku. Od swego powstania była tak częśto przemalowywana, że otuliło ją osiemnaście warstw farby. W swojej historii ulegała kilkakrotnie ogniowi,,, Miała na sobie warstwy pęcherzykow I była tak skorodowana, że robila wrażenie nie drewna lecz terakoty. Dziś jest sobą…

-Ile łącznie zabytkom na tej wystawie nadał pan pierwotny wygląd ?

- Tylko ponad trzydziestu gotyckim w tym jedenastu w stanie łaski. To znaczy czyniącym cuda.

- To dla pana szczęście?

- Konserwować takie dzieła to dar dla mnie.

- Jakich cech wymaga praca konserwatora zabytków?

- Cierpliwości, dokładności, znajomości historii sztuki i sztuki konserwatorskiej. Ale przede wszystkim pasji.

- Także natchnienia?

- Dominuje proza. Zanim przystąpimy do właściwej pracy musimy obiekt oczyścić, sfotografować, opisać, zdokumentować...Potem powoli, powoli dochodzimy do sedna...Pomalutku. bardzo pomalutku ,milimetr po milimetrze, odsłania się nam średniowieczne malowidło...To wciąga.

- Ta wystawa jest też dla pana szczególna...

- W roku jej otwarcia obchodziłem 40 - lecie swojej pracy konserwatorskiej. Nie wiem, kiedy zleciało... Ale nie żałuję ani minuty spędzonej w pracowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie