Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsolidacja kredytów - kiedy się opłaca wyjaśnia doradca finansowy z Expandera

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander (wojciechlankoff.pl – pożyczka hipoteczna Kielce): - Kilka wysoko oprocentowanych kredytów można zastąpić jednym, o niskim oprocentowaniu - kredyt hipoteczny to najtańsze na rynku pieniądze. Dodatkowo można wydłużyć okres spłaty kredytu, aby zmniejszyć ratę.
Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander (wojciechlankoff.pl – pożyczka hipoteczna Kielce): - Kilka wysoko oprocentowanych kredytów można zastąpić jednym, o niskim oprocentowaniu - kredyt hipoteczny to najtańsze na rynku pieniądze. Dodatkowo można wydłużyć okres spłaty kredytu, aby zmniejszyć ratę.
Mamy na kredyt agd, wycieczkę i samochód. Na karcie kredytowej spłacamy jedynie minimalną kwotę, bo więcej nie dajemy rady. Debet w rachunku jest wykorzystany. Ilość kredytów i wysokość rat zaczynają nam ciążyć. Czy można sytuację uprościć i równocześnie płacić mniej?

Można, jeśli kredyty skonsolidujemy kredytem hipotecznym. Konsolidacja to zastąpienie kilku kredytów jednym i płacenie jednej raty w jednym banku, zamiast kilku płaconych na różne konta w różnych bankach.

KIEDY TO MA SENS?
Tylko wtedy, gdy nasza nowa rata będzie niższa, niż suma rat płaconych do tej pory. Dlatego też, pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o konsolidacji jest zsumowanie obecnie płaconych rat i porównanie ich z przyszłą ratą kredytu konsolidacyjnego.

Rata będzie niższa, jeżeli oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego będzie niższe, niż spłacanych kredytów. Można ją także obniżyć poprzez wydłużenie okresu spłaty.

HIPOTEKA NAJTANIEJ
Wiele instytucji oferuje kredyty konsolidacyjne, więc ofert na rynku jest bardzo dużo. Niewątpliwie najkorzystniej wypadają banki z kredytami hipotecznymi, w których zabezpieczeniem jest nieruchomość. Dlatego też w najlepszej sytuacji są klienci, którzy posiadają nieruchomość i mogą na niej zabezpieczyć swoje zobowiązania.
Konsolidacja zobowiązań z zabezpieczeniem na hipotece nieruchomości oprócz wygody (jedna rata) daje klientowi bardzo korzystne warunki kredytu.

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego w złotówkach kształtuje się obecnie na poziomie około 7,4 procent, lecz bywa też niższe. Przy konsolidacji inaczej traktowane są kredyty, które były przeznaczone na zakup czy remont mieszkania, a inaczej pożyczki gotówkowe czy spłata kart kredytowych.

ALE NIE TYLKO
Na rynku można spotkać kredyty konsolidacyjne, których zabezpieczeniem nie jest hipoteka na nieruchomości i których jedyną funkcją jest połączenie wielu rat w jedną. Oprocentowanie takich kredytów bywa wysokie i warto dokładnie sprawdzić, czy opłaci się zmieniać kredytodawcę.

Trzeba pamiętać, że konsolidacji nie warto robić za wszelką cenę - kiedy mamy niskooprocentowaną pożyczkę z zakładu pracy lub też oprocentowanie kredytu zapłaciliśmy z góry i teraz spłacamy tylko kapitał, to konsolidacja nie jest opłacalna.
Jeśli do tej pory nie mieliśmy zaległości i spłacaliśmy raty terminowo, to procedura zaciągnięcia kredytu na konsolidację innych zobowiązań jest dość prosta. Jeśli jednak kilka razy spóźniliśmy się ze spłatą raty i mamy już negatywną historię kredytową, to możemy mieć kłopoty. Dlatego o konsolidacji warto pomyśleć wcześniej, zanim zbyt duże raty wpędzą nas w finansowe kłopoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Konsolidacja kredytów - kiedy się opłaca wyjaśnia doradca finansowy z Expandera - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie