Koronawirus w Kozienicach. Sprawdzamy, jak w dobie epidemii, wyglądała sytuacja w minionym tygodniu

DL
W związku z dynamicznym rozwojem koronawirusa prezentujemy tygodniowy przegląd wydarzeń i podjętych działań w powiecie kozienickim.
Wszechobecnie panujący koronawirus wywarł duży wpływ na życie mieszkańców każdego miasta. Zamknięte zostały szkoły, sklepy, czy część zakładów pracy. Sprawdzamy jak w dobie epidemii wyglądała sytuacja w minionym tygodniu, w naszym mieście i regionie. Prezentujemy również raporty Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kozienicach.

U pierwszego mieszkańca powiatu kozienickiego testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2. Pisaliśmy o tym 19 marca. Była to ponad 60-letnia kobieta. Znalazła się na Oddziale Zakaźnym w Puławach, a ustalone osoby z kręgu rodzinnego zostały poddane kwarantannie domowej. Kobieta zachowała się odpowiedzialnie. Bezpośrednio z podróży zgłosiła się do SPZOZ w Puławach.

Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski podjął decyzję o zakupie z tak zwanej rezerwy kryzysowej, sprzętu dla ratowania zdrowia i życia, który zostanie przekazany kozienickiemu szpitalowi. To kolejne działania wynikające z posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Moja dzisiejsza decyzja to niezwłoczna reakcja na złożony w dniu wczorajszym wniosek Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach o pomoc w zakresie zakupu sprzętu niezbędnego do ratowania zdrowia i życia – informował burmistrz Piotr Kozłowski.

Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski mając na względzie problematyczną sytuację lokalnych przedsiębiorców podjął kroki, które miały za zadanie ułatwić funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w kryzysowym dla nich czasie. Były to między innymi:

  • możliwość odroczenia, rozłożenia na raty – na wniosek przedsiębiorcy - płatności podatków lokalnych za okres od marca do maja włącznie, przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale też np. od środków transportu. Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych za ten okres.
  • zwolnienie z opłaty czynszowej dla wynajmujących lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność (za ten okres).

- Mam świadomość, że oferowana pomoc może okazać się kroplą w morzu przyszłych potrzeb, jednak liczę, że ułatwienia wprowadzą też inne instytucje i wszyscy razem wyjdziemy z tej kryzysowej sytuacji, jak najsprawniej i jak najszybciej. Zapewniam, że jako Samorząd Gminy Kozienice będziemy wsłuchiwali się w Państwa głos reagując w możliwie najefektywniejszy sposób – mówił burmistrz.

W każdy słoneczny dzień na ulicach Kozienic przechadzało się całe mnóstwo ludzi. Kozienicki Dom Kultury tętnił życiem, a Ogród Jordanowski, czy ośrodek wypoczynkowy Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu pękały w szwach. Jak było 17 marca? W Polsce został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z decyzją rządu nieczynne są restauracje, kawiarnie, bary. Mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz do domu. Już wcześniej w Kozienicach zamknięte zostały Dom Kultury, basen. Markety wprowadziły pewne restrykcje, dotyczące zmian godzin pracy, czy także zasady zachowywania bezpiecznej odległości od poprzedniego klienta. To wszystko wpłynęło na to, że ulice Kozienic stały się bardziej puste i mimo sprzyjającej pogody nie tętnią takim życiem jak kiedyś.

Starostwo Powiatowe w Kozienicach zamknięte dla interesantów. W związku z bardzo dynamiczną sytuacją, związaną z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wprowadzonym stanem epidemicznym na terytorium kraju, Starosta Kozienicki zdecydował o zamknięciu budynków Starostwa Powiatowego w Kozienicach przy ul. Kochanowskiego 15 i Kochanowskiego 28 dla interesantów od dnia 17 marca do odwołania.

Dynamiczny rozwój koronawirusa przyczynia się do przepełnień szpitali i oddziałów zakaźnych. Nie inaczej jest ze Szpitalem Powiatowym w naszym mieście. Dyrektor SPZZOZ Kozienice Roman Wysocki, w rozmowie z nami w dniu 18 marca uspokajał mieszkańców Kozienic i regionu, tłumacząc, że szpital jest otwarty dla wszystkich tych, którzy wymagają pomocy i to się nie zmieni. - Nie możemy się zamykać. Jesteśmy po to, aby służyć ludziom. Jesteśmy od leczenia. Nie możemy odgradzać się od społeczeństwa - mówił dyrektor.

W związku z koronawirusem uruchomiono Wirtualne Muzeum drużyny MG MZKS Kozienice. Od środy wchodząc na stronę można bez przeszkód odbyć podróż w czasie w towarzystwie najwybitniejszych zawodników i trenerów MKS-u. Twórcą wirtualnego muzeum jest Kamil Janeczek. Przy tworzeniu strony pomaga mu Emil Kopański. Muzeum jest dostępne pod adresem www.mgmzks1948.pl/.

Kozienicka Biblioteka czyta dzieciom online. Ogłoszenie stanu epidemicznego spowodowanego koronawirusem sprawiło, że kultura przeniosła się do sieci. Pojawia się tu coraz więcej inicjatyw zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży. Jedną z nich jest czytanie, bo - jak zapewnia wiele osób - okres kwarantanny to dobry czas do nadrobienia czytelniczych zaległości. Zachęcała do tego Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice, która ruszyła z kampanią "Bibliotekarz czyta dzieciom". Akcja prowadzona była przez Elizę Sygocką

W niedzielę 22 marca, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statystyk dotyczących osób pod nadzorem, na kwarantannie i w szpitalu.

Według danych obowiązujących w niedzielę, na godzinę 14, kwarantanną domową były objęte 94 osób, to wzrost aż o 35 osób w porównaniu do soboty. Nieznacznie spadła liczba ludzi objętych nadzorem epidemiologicznym - obecnie jest to 111 osób, o 8 mniej, niż dzień wcześniej. Jedna osoba wciąż przebywała w szpitalu z podejrzeniem zakażenia COVID-19, a jedna osoba zakażona ma już potwierdzony wynik laboratoryjnie, że jest chora.

Kozienicki Dom Kultury i Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski" w Kultury poszły z duchem czasu. Efektem tego są nowo powstałe grupy obu tych instytucji. Facebook'owe grupy stanowią świetną, pożyteczną formę spędzania czasu online.

Nowo powstała oficjalna grupa Kozienickiego Domu Kultury imienia Bogusława Klimczuka stanowi miejsce w sieci dla wszystkich sympatyków tejże placówki. Znajdują się tam informacje, programy wideo, zajęcia on-line, czy także miejsce do dyskusji na wszelkie tematy związane z kulturą. Ogród Jordanowski z myślą o najmłodszych przygotował szeroką gammę internetowych atrakcji.

W poniedziałek 23 marca, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statystyk dotyczących osób pod nadzorem, na kwarantannie i w szpitalu.

Według danych obowiązujących na godzinę 14, kwarantanną domową były objęte 124 osoby, to wzrost aż o 30 w porównaniu do niedzieli. Nieznacznie spadła liczba ludzi objętych nadzorem epidemiologicznym - obecnie jest to 99 osób, o 12 mniej, niż dzień wcześniej. Jedna osoba wciąż przebywała w szpitalu z podejrzeniem zakażenia COVID-19, a jedna osoba zakażona ma już potwierdzony wynik laboratoryjnie, że jest chora.

W dniu 23 marca, z uwagi na panujący stan zagrożenia epidemicznego oraz w związku z obserwowanym wzrostem frekwencji na obiektach leśnej infrastruktury turystycznej w terenie Nadleśnictwa Kozienice, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo lokalnej społeczności Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice wprowadził zmiany w regulaminach korzystania z obiektów turystyczno-rekreacyjnych na terenie Nadleśnictwa Kozienice.

Ponad 60-letnia mieszkanka powiatu kozienickiego wyleczona z koronawirusa. Sprawa dotyczyła ponad 60-letniej kobiety, która znajdowała się na Oddziale Zakaźnym Szpitala w Puławach. Kobieta była pierwszym przypadkiem w powiecie kozienickim, u którego w organizmie potwierdzona została obecność SARS-CoV-2. Wracała z zagranicy. Już w trakcie podróży osoba ta zaobserwowała u siebie objawy mogące świadczyć o zakażeniu COVID-19 i bezpośrednio z podróży zgłosiła się do SPZOZ w Puławach, gdzie została poddana hospitalizacji.

Z informacji podanych przez dyrektora SP ZOZ w Puławach - Piotra Rybaka wynikało, że w sprawie wyleczenia pacjentki upewniono się poprzez wykonanie podwójnego testu na obecność koronawirusa. Wynik tych testów był ujemny, a więc uznano pacjentkę puławskiego szpitala za zdrową i już 26 marca opuściła szpital.

Terytorialsi stacjonujący w Szkole Podstawowej nr 3 w Kozienicach rozpoczęli swoją pomoc w walce z koronawirusem. Żołnierze 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojska Obrony Terytorialnej niosą pomoc ludziom biedniejszym, chorym, a także tym, którzy objęci są kwarantanną na terenie powiatu kozienickiego.

Królewskie Źródła zamknięte. Z uwagi na panujący stan zagrożenia epidemicznego oraz w nawiązaniu do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca Nadleśnictwo Kozienice informuje, że z dniem 26 marca zostaje zamknięty dla użytkowników obiekt turystyczny i ścieżka dydaktyczna „Królewskie Źródła”. Zakaz ten będzie obowiązywał do odwołania.

Stowarzyszenie „Z Potrzeby Serca” oraz Stowarzyszenie „Grabowianie” z Grabowa nad Pilicą połączyły siły i rozpoczęły akcję charytatywnego szycia maseczek na potrzeby różnych instytucji, których pracownicy są najbardziej narażeni na zarażenie się koronawirusem. Akcję wspiera Enea Wytwarzanie.

Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa zamykane dla interesantów w naszym powiecie są urzędy gmin, a także Urząd Miasta. Zamknięte dla interesantów zostało także Starostwo Powiatowe w Kozienicach. - Zmiana organizacji pracy Urzędu Miejskiego jest działaniem zapobiegawczym i służy ochronie naszych mieszkańców. Kierując się poczuciem odpowiedzialności proszę o załatwianie spraw w Urzędzie drogą elektroniczną a kontakt telefoniczny. Zapewniam, że kierowana w taki sposób korespondencja będzie załatwiana. Wiele spraw z zakresu Urzędu Stanu Cywilnego można również załatwiać online. Pracownicy pod wskazanymi na stronie Urzędu numerami telefonów wyjaśnią Państwu wszystko. Zachęcam bardzo - najpierw dzwonimy- później działamy - mówił burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, Enea Wytwarzanie przekazała 400 tys. zł na wsparcie szpitali, które walczą z koronawirusem. Pomoc dociera do placówek z terenu działania Spółki. Enea Wytwarzanie wdrożyła szereg procedur zwiększających bezpieczeństwo pracowników.

Burmistrz Kozienic poinformował o przekazaniu tysiąca maseczek ochronnych i stu kombinezonów na potrzeby szpitala w Kozienicach. Jest to odpowiedź na prośby pracowników szpitala – mówi burmistrz Piotr Kozłowski.

- Podjąłem decyzję, aby dostarczono do Szpitala Powiatowego w Kozienicach 1000 maseczek ochronnych oraz 100 kombinezonów, jako kolejną pomoc od Gminy Kozienice. Dotychczas przeznaczyliśmy środki na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie pacjentów. - Teraz, zakupując środki ochrony indywidualnej odpowiedziałem na prośby pracowników szpitala, bo ważne jest, aby osobom, które niosą nam pomoc, również zapewnić jak największe bezpieczeństwo – informuje burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

Na wniosek Zarządu Powiatu odbyła się XX Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Kozienickiego. Trwała niecałe pół godziny. Na sali obecnych było 10 radnych, którzy uchwalili następujące projekty uchwał:

  • w sprawie określenia maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez Zarząd Powiatu Kozienickiego w 2020 roku,
  • w sprawie wyrażenia zgody dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach na przedłużenie zawartej umowy najmu z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu,
  • w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Kozienickiego,
  • w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu kozienickiego na lata 2020- 2032
  • w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu kozienickiego na 2020 r.

Czytaj także

Czytaj także

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

Znamy nowy termin wyborów prezydenckich

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3