Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościoły jako pokuta? Ciekawa wystawa fotografii w miejskiej bibliotece

/bk/,
- To naprawdę interesująca wystawa - zachęca Ilona Michalska- Masiarz, opiekunka Małej Galerii Fotografii RTF w bibliotece
- To naprawdę interesująca wystawa - zachęca Ilona Michalska- Masiarz, opiekunka Małej Galerii Fotografii RTF w bibliotece Barbara Koś
"Pokutne Ponidzie" to tytuł wystawy fotografii autorstwa księdza Arkadiusza Bieńka, którą od wtorku, 7 kwietnia, oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Ksiądfz Arkadisuz Bieniek chętnie opowiadał o swoich fotografiach
Ksiądfz Arkadisuz Bieniek chętnie opowiadał o swoich fotografiach co za dzień

Ksiądfz Arkadisuz Bieniek chętnie opowiadał o swoich fotografiach
(fot. co za dzień)

Arkadiusz Bieniek, znany radomski ksiądz i działacz regionalny, jest także utalentowanym fotografikiem. Dowodem jest kolejna wystawa zdjęć księdza Arkadiusza prezentowana Małej Galerii Fotografii Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Piłsudskiego 12.

Oglądamy fotografie kościołów Ponidzia. To kościoły pokutne na ziemi sandomierskiej w Szydłowie, Kargowie, Stopnicy, Wiślicy oraz Starej Zagości, które według Jana Długosza zostały wzniesione z fundacji króla Kazimierza Wielkiego jako kara, zadośćuczynienie za zamordowanie wikariusza katedralnego, Marcina Baryczki.

Teraz można wraz z autorem fotografii podziwiać kościelne witraże, freski oraz rzeźby umieszczone na fasadach kościołów a także ich najstarsze zachowane fragmenty. Marcin Baryczka był biskupim posłańcem, doręczycielem pisma z ekskomuniką dla króla Kazimierza Wielkiego. Według Jana Długosza Baryczka został wysłany przez biskupa krakowskiego do Kazimierza Wielkiego z dekretem ekskomuniki, związanym z niemoralnym prowadzeniem się władcy.

Baryczka przekazał również, używając ostrych słów, informację o karach kościelnych, które biskup zamierzał nałożyć na króla w związku ze sporem o daniny z wsi biskupich położonych w ziemi sandomierskiej.
Król Kazimierz kazał uwięzić duchownego, który następnie został utopiony w Wiśle.

Żadne inne fakty z życia Marcina Baryczki nie są znane. Został pochowany w kościele świętego Mikołaja w Krakowie. Na przełomie XV i XVI w. postawiono mu tam, nieistniejący dziś, nagrobek.

Ksiądz Arkadiusz Bieniek j jest radomianinem. Na co dzień pracuje w parafii świętego Jana Chrzciciela w Radomiu.

Wystawa będzie czynna do 31 maja.

Wystawa bedzie czynna do 31 maja
Wystawa bedzie czynna do 31 maja Barbara Koś

Wystawa bedzie czynna do 31 maja
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie