Kotły ekologiczne – jaki rodzaj pieca wybrać? Dofinansowanie na kotły ekologiczne

.
Udostępnij:
Kotły ekologiczne powstały w celu zminimalizowania emisji zanieczyszczeń produkowanych przez urządzenia centralnego ogrzewania. Działają one zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 w zakresie emisji zanieczyszczeń i sprawności. Tego typu urządzenia znacząco oraz ograniczają emisję spalin i w większości są bardzo mocno zautomatyzowane. Nie wymagają dużej pracy, są łatwe do czyszczenia i działają za pomocą zastosowania specjalistycznych systemów. Największą zaletą kotłów ekologicznych jest ich nieprzyczynianie się do powstawiania smogu, zużywanie mniejszej ilości paliwa oraz mało pracochłonna obsługa.

Kotły ekologiczne na biomasę

Kotły ekologiczne są obecnie coraz bardziej popularne wśród gospodarzy domów jednorodzinnych. Zdobyły dobrą renomę, dzięki niskiej cenie paliw pochodzenia roślinnego oraz ich ekologiczności. W tą grupę urządzeń ekologicznych centralnego ogrzewania wchodzą:

  • kotły na drewno inaczej nazywane zgazowującymi
  • kotły na pellet
  • kotły na brykiety (sprasowane trociny i wióry)
  • kotły na słomę, ziarna zbóż i pestki owoców

Biomasa to jedno z paliw odnawialnych, zatem sadząc drzewa i inne rośliny, można stale uzupełniać jego zapas. Dodatkową korzyścią jest uwalnianie minimalnej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Podczas spalania biomasy uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile spalane rośliny pobrały wcześniej w procesie fotosyntezy. Spalanie biomasy w kotłach ekologicznych nie przyczynia się do zwiększania efektu cieplarnianego.

Kotły ekologiczne posiadają specjalną konstrukcję urządzenia, która pozwala na maksymalne wykorzystanie energii chemicznej oraz sprawia, że ilość spalanego paliwa jest mniejsza. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów pieców ekologicznych, istnieją drogie i tańsze modele, dzięki temu każdy z gospodarzy może znaleźć odpowiednią opcję dla siebie.

Najpopularniejsze kotły ekologiczne na biomasę wymagają przygotowania sporej ilości miejsca na paliwo oraz samo urządzenie. Minimalna przestrzeń to jakieś 50m2, wówczas można zmieścić swobodnie całe paliwo potrzebne na okres zimowy. Kotły na biopaliwa należy uzupełniać częściej niż te na węgiel. Najlepiej sprawdzają się kotły na pellet, ponieważ ziarna zbóż i pestki spalane są w kotłach posiadających zasobniki na paliwo, w których można zgromadzić duży zapas wystarczający na kilka dni.

Kotły ekologiczne na ekogroszek

Ekogroszek jest paliwem węglowym mającym bardzo niską zawartość siarki i odznaczające się wysoką kalorycznością. Tona ekogroszku kosztuje przeważnie od około 800 złotych i wystarcza na bardzo długi okres grzania. Podczas wyboru paliwa trzeba zwrócić uwagę na kraj pochodzenia ekogroszku. Większość marketów budowlanych sprzedaje importowany, tańszy produkt, który ma jednak niższą kaloryczność. Najlepszy jakościowo ekogroszek powinien być odpowiednio oczyszczony i kaloryczny, cena takich modeli ekogroszu przeważnie wynosi 900 złotych za tonę.

Ekogorszek wykazuje bardzo dużą sprawność spalania, która wiąże się z niskimi kosztami wytworzenia ciepła. Równie dużą zaletą kotłów ekologicznych, na ekogroszek jest ich wyposażenie w specjalny podajnik paliwa, który wystarczy uzupełnić raz na kilka dni. Dodatkowo kocioł ekologiczny nie produkuje dużo odpadów, jedynie, co parę dni należy usunąć z niego pozostałości popiołów.

Dofinansowania do kotłów ekologicznych

Stare kotły centralnego ogrzewania głównie na drewno i węgiel bardzo mocno zanieczyszczają środowisko i szkodzą zdrowiu ludzi. Wymiana pieca na nowoczesny ekologiczny model świadczy o dużej świadomości ekologicznej użytkowników, pozwala także zadbać o czysty dom oraz zmniejsza ilość codziennych obowiązków i ryzyko awarii.

Obecnie państwo polskie rozpoczyna projekty dofinansowujące zakup ekologicznych kotłów. Gminy mają czas na ustalenie budżetu na dany rok najpóźniej do 31 stycznia. Do tego czasu muszą, więc rozstrzygnąć, jaką ilość środków mogą przeznaczyć na wymiany pieców. Jeżeli zamierzamy wymienić nasze urządzenia na nowe, warto zainteresować się tym jak najszybciej. Wiadomo dofinansowania do kotłów ekologicznych są bardzo ograniczone, a wszystkie formalności trwają dość długo.

Dofinansowanie na zakup nowoczesnych kotłów ekologicznych może pochodzić z pieniędzy unijnych, krajowych lub samorządowych. Zazwyczaj pieniądze są dostarczane w formie dotacji lub pożyczki na ściśle określonych warunkach. Gminy mogą deklarować konkretne kwoty dotacji – uzależnione od rodzaju pieca lub proponują finansowanie większości sumy, a nawet pokrycie całości inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kapral

https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/

G
Gość

Bardzo dobre piece ma w ofercie Piecbud, my wymieniliśmy kocioł rok temu własnie na kocioł od nich. już z tych 5 klasy na pellet. https://www.piecbud.net.pl/produkty/kotly-5-klasa-eco-design/5-klasa-pellet.html

G
Gość

W ramach dofinansowania z programu „Czyste powietrze” kupiłem kocioł Metal Fach Smart Eko w firmie 499.pl. Udało mi się sporo zaoszczędzić, a z urządzenia jestem bardzo zadowolony. Obsługa firmy wyjątkowo kompetentna i życzliwa.

G
Gość

Zdecydowanie Witkowski,.marka z tradycją. A że mamy malutką kotłownie w domu polecili nam kocioł Miniwit . Mały, zgrabny, można montowac podajnik z tyłu

L
Letti

Jak ma być kosioł już ekologiczny, z 5 klasy to sobie przejrzyj ofertę Piecbud. My u nich kupiliśmy kocioł na pellet, chwale sobie. Nisko emisyjny, a jaka kotłownia czysta piecbud.net.pl/produkty/kotly-5-klasa-eco-design/5-klasa-pellet.html

s
simplybad

Należy wybrać. Albo zdrowie albo tani opał i krótkie życie... Ja się przeniosłam z południa na Pomorze. Jest tam cudownie. W góry to sobie jadę na wakacje jak nie palą w tych piecach...

A
Ambroży Janicki

WIELE PAPIERKOWEJ ROBOTY!

UWAGA większość programów wymagają aby kocioł miał ECODESIGN 

Ja się osobiście naciąłem i musiałem oddać kocioł.

Teraz zakupiłem Kocioł w firmy Kotły Kowalew 5 klasa ECODESIGN i chwalę sobie, spalam tz. ekomiał który u nas kosztuje 780zł! Dobry palnik spali wszystko :) 

Naprawdę mogę polecić tego producenta.

Pozdrawiam

R
Robert

Ciężko czasem z tymi papierami odnośnie dostania dofinansowania, wymaga to tylu papierkowej roboty, że się odechciewa :( My skorzystaliśmy z pomocy biura Gama z Białołęki, bo sami ni ma opcji na dobrze wypełnione dokumenty dotacyjne.  

M
Marianna Bąk

Ja korzystam z pieca de dietrich i jestem bardzo zadowolona  :) Gazówka oczywiście 

Pozdrawiam Marianna Bąk

 

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie