Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Będzie pokaz dwóch filmów historycznych. Zagrali w nich członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych

KZ
Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych miało czynny wkład w powstanie tych filmów. Jej członkowie kilkukrotnie brali udział w zdjęciach.
Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych miało czynny wkład w powstanie tych filmów. Jej członkowie kilkukrotnie brali udział w zdjęciach. archiwum SRH
Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Hufiec ZHP Radom-Miasto zapraszają na pokaz filmów historycznych, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Seanse odbędą się w czwartek, 15 lutego o godz. 18.00 w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach.

Komendant "Zagończyk" to film o najbardziej znanym żołnierzu powojennego podziemia niepodległościowego działającym na terenie powiatu kozienickiego. Franciszek Jaskulski "Zagończyk" jako żołnierz bronił Warszawy w 1939 roku, trafił do niewoli, z której uciekł. W podziemiu współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej, potem był dowódcą oddziału AK. Brał udział w akcji „Burza” i stoczył zwycięską bitwę z Niemcami pod Końskowolą. W listopadzie 1944 r. został aresztowany przez UB, skazany na śmierć, brawurowo uciekł z więzienia. W 1946 r. ponownie schwytany, skazany i stracony w 1947 roku w Kielcach.

Projekcja filmu w Kozienicach zbiega się z rocznicą zamordowania „Zagończyka”.

Film powstał dzięki wsparciu Fundacji Enea.

„Piosnka o Belinie”, to fabularyzowany film, który traktuje o życiu Władysława Beliny-Prażmowskiego. Dokument nawiązuje do barwnej historii odradzającej się jazdy polskiej w XX wieku oraz przywołuje legendę jednego z najznamienitszych polskich kawalerzystów.

Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych miało czynny wkład w powstanie tych filmów. Jej członkowie kilkukrotnie brali udział w zdjęciach. Z tego powodu w czasie seansu na pewno będzie można rozpoznać na dużym ekranie znajome twarze, swoich kolegów, sąsiadów, kozieniczan i rekonstruktorów z Kozienickiego SRH.

Warto również dodać, że zdjęcia do filmów kręcone były m.in. w Puszczy Kozienickiej, w Radomiu, w Kielcach, pod Warszawą oraz w Wilnie. O tych i innych ciekawostkach na pewno usłyszymy podczas samego spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie