MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Enea o krok od przejęcia Elektrowni Połaniec - spełniła wszystkie warunki

marbas
Elektrownia w Połańcu już niedługo stanie się częścią Grupy Enea.
Elektrownia w Połańcu już niedługo stanie się częścią Grupy Enea. Enea
Enea otrzymała informację o spełnieniu ostatniego z czterech warunków zawieszających umowy warunkowej zakupu od ENGIE International Holdings B.V. 100 proc. akcji spółki ENGIE Energia Polska, która jest właścicielem Elektrowni Połaniec. Spełnienie warunków otwiera drogę do finalizacji transakcji.

We wtorek Enea otrzymała informację o zrzeczeniu się przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu gruntów rolnych, będących przedmiotem transakcji. Był to ostatni z czterech warunków zawieszających podpisanej 23 grudnia ubiegłego roku umowy warunkowej zakupu 100 proc. akcji spółki ENGIE Energia Polska.

Cztery warunki

Rozpoczęcie ostatniego etapu finalizacji transakcji uzależnione było od spełnienia w sumie czterech warunków zawieszających. Poza zgodą Prezesa ANR należało do nich: uzyskanie zgody Ministra Energii (zgodnie z ustawą o kontroli niektórych inwestycji), uzyskanie zgody Prezesa UOKiK na koncentrację oraz przeprowadzenie konwersji długu ENGIE Energia Polska wobec podmiotów z grupy ENGIE na kapitał w ENGIE Energia Polska.

– Jesteśmy o krok od finalizacji transakcji i przejęcia Elektrowni Połaniec. Dzięki pełnemu zaangażowaniu zespołów z Enei i ENGIE mogliśmy w krótkim czasie przygotować się do spełnienia czterech warunków zawieszających umowy. Kluczową wartością dodaną włączenia Połańca do Grupy Enea będą synergie, jakie możemy zrealizować dzięki współpracy segmentu wytwarzania Enei oraz segmentu wydobycia. Po stronie Enei cały czas trwają przygotowania do tego, aby dzień przejęcia Elektrowni Połaniec przez naszą Grupę nie różnił się w sposób znaczący od normalnego dnia pracy w Połańcu – podkreślił Mirosław Kowalik, prezes Enei.

– Przed nami bardzo intensywny okres prowadzący do finalnego zakończenia transakcji, czyli nabycia 100 proc. akcji ENGIE Energia Polska. Liczę, że proces ten, tak jak do tej pory, będzie przebiegał sprawnie i według zaplanowanego scenariusza, dzięki czemu już wkrótce będziemy mogli ogłosić, że staliśmy się właścicielem jednej z najbardziej efektywnych elektrowni systemowych w Polsce – powiedział Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.

Dobra inwestycja

Przejęta elektrownia ma posłużyć do stworzenia jednego wspólnego, wydobywczo-wytwórczego obszaru Kozienice-Bogdanka-Połaniec, który będzie przynosił korzyści dla całej Grupy Enea. Wg zapowiedzi Enei ma to też wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Elektrownia Połaniec to jeden z najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w Polsce, który w ostatnich latach zrealizował wart łącznie ponad 1 mld złotych intensywny program modernizacyjny. Modernizacje przedłużyły funkcjonowanie elektrowni o 20 lat, zwiększając sprawność produkcji energii oraz dostosowując urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych. Ważną częścią elektrowni jest nowoczesny blok biomasowy o mocy 200 MW, który produkuje „zieloną energię” w oparciu o biomasę pochodzącą od lokalnych dostawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie