Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Festiwal Muzyki Sakralnej imienia Józefa Furmanika w niedzielę. Wystąpią cztery chóry, w tym Poznańskie Słowiki

kz
Gościem będą "Poznańskie Słowiki".
Gościem będą "Poznańskie Słowiki".
Już w niedzielę, 8 kwietnia odbędzie się VI Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika. W kościele pw. Świętego Krzyża wystąpią cztery chóry. Początek o godz. 16:00.

Festiwal organizowany jest corocznie od 2013 roku i odbywa się w najstarszym kozienickim kościele, który charakteryzuje się m.in. znakomitą akustyką, co pozwala na zwiększenie doznań artystycznych. Charakter, miejsce i dzień odbywania się festiwalu nie jest przypadkowy, gdyż Józef Furmanik często koncertował w wielu świątyniach. Do historii przeszły tzw. "niedzielne koncerty" odbywające się w kościele Św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, gdzie kompozytor piastował funkcję organisty przez 44 lata. Po wojnie, od 1948 r. Józef Furmanik mieszkał w Kozienicach.

Przed kozienicką publicznością zaprezentują się:

- Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika z Kozienic pod dyrekcją siostry Anny Sulimy;

- Chór FERMATA Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Muzycznej „Kanon” z Kozienic pod dyrekcją Anny Kuczmery;

- Chór SPES IN DEO przy Parafii św. Zygmunta w Warszawie pod dyrekcją Joanny Kuczewskiej;

- i gość festiwalu „Poznańskie Słowiki” - Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej, organy: Maciej Bolewski, dyrygent: Maciej Wieloch

Poznańskie Słowiki koncertują w całej Polsce i za granicą, a jej początki sięgają jesieni 1939 roku, kiedy to wkrótce po wybuchu II Wojny Światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego i rozpoczął konspiracyjne próby. Tak zaczęła się historia, która trwa do dzisiaj. Przez prawie 80 lat „Poznańskie Słowiki” śpiewały w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II.

Szefem artystycznym chóru aż do śmierci w 2012 roku był jego założyciel Stefan Stuligrosz, który przez całe życie był niezwykle aktywny jako dyrygent, kompozytor, organista, pedagog dyrygentury i śpiewu, związany przez wiele lat z radiem, Towarzystwem im. H. Wieniawskiego i przede wszystkim z poznańską Akademią Muzyczną. Jednak to „Poznańskie Słowiki” uważał za dzieło swojego życia.

Na godzinę 18:00 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą, a po niej uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II dla uczczenia czwartej rocznicy kanonizacji Papieża Polaka.


Zobacz także: Wielkanocne barabanienie w Iłży

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie