Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Gimnazja będą zlikwidowane. Co czeka szkoły?

Mariusz Basaj
Publiczne Gimnazjum nr 1 jesienią świętowało jubileusz 25-lecia. Najpierw było to PSP 4, potem PG 1, a teraz nie wiemy, jaka przyszłość czeka szkołę.
Publiczne Gimnazjum nr 1 jesienią świętowało jubileusz 25-lecia. Najpierw było to PSP 4, potem PG 1, a teraz nie wiemy, jaka przyszłość czeka szkołę. PG 1 w Kozienicach
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy wprowadzające zmiany w systemie oświaty. Polskie szkolnictwo czeka prawdziwa rewolucja, a gmina Kozienice będzie musiała się do niej dostosować. Zarówno przed uczniami i ich rodzicami, jak również władzami samorządowymi szereg wyzwań i niewiadomych.

Od kilkunastu dni w mediach spekulowano o tym, że prezydent może zawetować ustawy. Ze swoim podpisem czekał do ostatniej możliwej chwili, a ostatecznie zaakceptował wprowadzenie zmian. - Uważam, że ta reforma jest Polsce niezbędna i powinna zostać wprowadzona możliwie jak najszybciej - tłumaczył Andrzej Duda podczas poniedziałkowej konferencji.

Co się zmieni?

Najważniejszą zmianą, jaka czeka system oświaty, jest oczywiście likwidacja gimnazjów. 1 września rozpocznie się proces wygaszania tych szkół. Szóstoklasiści pójdą do klasy siódmej, a klas pierwszych gimnazjów już nie będzie (całkowicie te placówki znikną 1 września 2019 roku). Zmieni się także w szkołach średnich, liceum znowu będzie trwało cztery lata, technikum - pięć, będą też dwustopniowe szkoły branżowe.

Szczególne zamieszanie czeka nas we wrześniu roku szkolnego 2019/2020 kiedy to do szkół średnich trafią zarówno absolwenci ostatniej trzeciej klasy gimnazjum, jak i nowej ósmej klasy. Szkoły nie dość, że będą musiały poradzić sobie z pomieszczeniem dwóch roczników, to jeszcze stworzyć sensowny system rekrutacji dla tego wyjątkowego przypadku. Rok później zacznie się wygaszanie trzyletnich liceów i czteroletnich techników.

Wprowadzenie tego systemu w całym kraju wiąże się z dużymi kosztami, które według różnych szacunków i wyliczeń, mogą wynosić od miliarda do nawet trzech miliardów złotych.

Co zrobią władze Kozienic?

Reforma jest wyzwaniem zarówno dla rządu, jak i dla samorządów lokalnych, które muszą przeorganizować swoje sieci szkół. Z mapy gminy Kozienice, przynajmniej na papierze, znikną PG nr 1, PG nr 2 i PG w Świerżach Górnych. Co je zastąpi? Tego jeszcze ostatecznie nie wiadomo. Jedną z rozważanych propozycji jest utworzenie zespołów szkół, o czym mówiono m.in. na sesji budżetowej. Na razie nie zdradzono jednak szczegółów dotyczących tego rozwiązania.

- W celu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego burmistrz powołał specjalny zespół do opracowania propozycji i możliwych wariantów rozwiązań dla szkół na terenie naszej gminy. Obecnie trwają prace nad dokumentem, w którym zaprezentowane zostaną wszelkie możliwości dalszego działania - mówi Robert Boryczka, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kozienicach.

Jak zapewnia Boryczka, kiedy tylko opracowanie zostanie skończone, będzie można się z nim zapoznać. Wówczas poinformujemy o planach samorządu w sprawie szkół. - Zależy nam na tym, aby przeprowadzić reformę jak najmniejszym kosztem społecznym - podkreśla dyrektor wydziału edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie