MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Jest zgoda na disco polo i nowy regulamin stypendiów

Mariusz Basaj
W czwartek radni byli zgodni przy podejmowaniu większości uchwał. Najwięcej emocji wywołał nowy regulamin dotyczący stypendiów.
W czwartek radni byli zgodni przy podejmowaniu większości uchwał. Najwięcej emocji wywołał nowy regulamin dotyczący stypendiów. Mariusz Basaj
Wyjątkowo sprawnie przebiegała czwartkowa sesja Rady Miejskiej w Kozienicach. Tak krótkich dyskusji i takiej zgody w przypadku uchwał nie było dawno. Czym zajęli się radni? M. in. przesunięciami w budżecie, pomnikami w mieście i stypendiami dla wybitnych uczniów.

Pieniądze na disco polo i inne przesunięcia

W czwartek radni głosowali nad pięcioma uchwałami. Pierwsze dwie dotyczyły przesunięć w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. Wśród przesunięć jest m.in. uwzględnienie mniejszej dotacji jaką dostała gmina na przedszkola, dodatkowe środki na modernizację boiska w Brzeźnicy czy rozpoczęcie prac nad III etapem renowacji Zespołu Pałacowo-Parkowego, poświęconym w dużej mierze stworzeniu nowej fontanny przed urzędem. W 2017 roku na ten cel przeznaczonych ma być 70 tys. zł, w 2018 - prawie 12 milionów, a w 2019 nieco ponad 5 milionów zł. Dodatkowe środki (kolejne 100 tys. zł) trafią również na pielęgnację terenów zielonych.

Wśród zmian są również pieniądze na zorganizowanie gali disco polo na stadionie w Kozienicach. Radni w kwestii przesunięć byli jednomyślni - wszyscy głosowali "za". Jak już informowaliśmy, w planach władz gminy jest zorganizowanie 5 sierpnia gali disco polo na stadionie przy ul. Sportowej, z udziałem takich gwiazd tej muzyki jak Boys czy Weekend.

Zmiany w stypendiach

Kilkunastominutowa dyskusja toczyła się natomiast w temacie poświęconym stypendiom dla zdolnych uczniów. Komisje zaproponowały bowiem dwie poprawki. Jedna dotyczyła wykreślenia słowa "przedmiotowe" w przypadku konkursów i olimpiad (zwiększenie zakresu branego pod uwagę), druga natomiast (i to ta wywołała dyskusję) możliwości opiniowania pozytywnie przez komisję wniosków, które nie spełniają wszystkich wymagań. Tu radni byli niejednomyślni, ale ostatecznie ten punkt utrzymał się w regulaminie. W praktyce daje to większą swobodę komisji do działania i wnioskowania o przyznanie stypendium, należy jednak pamiętać, że główna decyzja należy do burmistrza. Kolejną nowością jest fakt, że uczniowie będą mogli otrzymywać stypendium już po zakończeniu nauki w V klasie szkoły podstawowej, czyli rok wcześniej niż dotychczas.

Uchwała została podjęta przy 12 głosach "za" i 6 wstrzymujących.

Zajęcia w Ogrodzie Jordanowskim

Czwarta uchwała odnosi się do kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym na zajęcia w Ognisku Pracy Pozaszkolnej Ogród Jordanowski. Tu praktycznie nic się nie zmienia, poza podstawą prawną. Zasady pozostają te same. Tu radni ponownie byli jednomyślni.

Jak postawić pomnik?

Rada Miejska zajęła się także kwestią pomników, a dokładniej uchwaleniem przepisów dotyczących zasad wznoszenia pomników w przestrzeni publicznej Gminy Kozienice. W dużym skrócie chodzi o to, aby nadać temu procesowi jednolite zasady. Dzięki czemu inicjatorzy tego typu przedsięwzięć będą mieli jasno określony proces legislacyjny.

Po komisjach wprowadzono trzy poprawki, głównie edytorskie, a wszystkie z nich, jak i uchwała zyskały akceptację rady. Takiej jednomyślności dawno nie było.

Co jeszcze na sesji?

W pytaniach radnych, interpelacjach i sprawach różnych poruszono kilka ważnych kwestii. Po raz kolejny powrócił temat połączenia PKS do Świerży Górnych w weekendy i święta. Jak powiedział burmistrz, kontakt z zarządem kozienickiego PKS jest utrudniony, bo prezes przebywa na długotrwałym zwolnieniu zdrowotnym. PKS nie wywiązał się z zapewnień o wydłużeniu linii podmiejskiej. Temat jeszcze wróci. Padło też stwierdzenie, że będzie w przyszłości można rozważyć rozszerzenie działalności Kozienickiej Gospodarki Komunalnej o transport. Co ważne, na razie nie ma też opcji na to, aby Metrobus jeździł dalej na gminę. Z pewnością niedługo będą korekty rozkładu.

Długą dyskusję wywołała także kwestia masztu telefonicznego w Świerżach Górnych. Tu sprawa cały czas jest w toku. Część mieszkańców nie chce, aby taka inwestycja powstała w pobliżu zabudowań. Kolejni - wręcz przeciwnie, ponieważ chcą lepszej jakości połączeń (problemy z zasięgiem) i zasięgu LTE w swojej okolicy.

Poruszono temat Al. 11 Listopada i jej remontu, najlepiej przed zapowiedzianą przebudową krajówek. Z powodu konieczności przełożenia sieci gazowej na jednym ze skrzyżowań, wydłuży się czas przygotowania odpowiedniej dokumentacji. W tym roku powstaną projekty, inwestycja najwcześniej w przyszłym.

Kolejne kwestie to zakorkowana ul. Lubelska (propozycja nowej regulacji świateł na skrzyżowaniu krajówek) i zapadnięte studzienki na Warszawskiej. Tu odpowiednie pisma zostaną skierowane do GDDKiA. Poruszono także temat kanalizacji na ul. Jesionowej. Ta będzie wykonywana wspólnie z ul. Dębową i częścią ul. Zdziczów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie