Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Nawet 20 mln zł na świecącą fontannę i remonty przed urzędem

Mariusz Basaj
Plac przed urzędem i fontanna będą zupełnie odmienione.
Plac przed urzędem i fontanna będą zupełnie odmienione. Mariusz Basaj
Nawet 16 milionów złotych na remont zabytkowej oficyny, budynku wieży, zbiornika fontanny w Zespole Pałacowo-Parkowym będzie mogła pozyskać Gmina Kozienice w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. W połączeniu z wkładem własnym daje to ponad 20 milionów złotych!

Regionalne inwestycje terytorialne (RIT) to specjalny mechanizm stworzony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, skierowany do pięciu subregionów, w tym radomskiego. Przede wszystkim służy on realizacji strategii rozwoju naszego województwa do roku 2030.

Instrument zakłada współpracę poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, które przygotowują wspólny Plan Inwestycyjny RIT, czyli zbiór zadań do realizacji. Liderem naszego regionu jest miasto Radom.

Chcą odnowić Parkową

Gmina Kozienice zgłosiła do Planu Inwestycyjnego RIT przedsięwzięcie z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, tj. renowację zabytkowej oficyny, budynku wieży, zbiornika fontanny w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w dwóch etapach. Pierwszy (właściwie II) będzie kosztował prawie 8 mln, a kolejny (III) nieco ponad 12 mln zł. Wkład własny gminy w tym przypadku to zaledwie 20% wartości.

Plan Inwestycyjny Gminy Kozienice w ramach Planu Inwestycyjnego Regionalnych Inwestycji Terytorialnych dla Radomskiego Obszaru Strategicznej Interwencji został przyjęty przez radę miejską w maju tego roku.

Jak podkreśla Sylwia Wąsik z Urzędu Miejskiego w Kozienicach, władze czekają aż Zarząd Województwa Mazowieckiego zaakceptuje i przyjmie zgłoszone przez gminę zadania.

Co będą robić?

Pierwszy etap obejmie kompleksowy remont XIX-wiecznych budynków oficyny pałacowej i budynku z wieżą. Niegdyś znajdowały się tam kuchnia, stajnia, wozownia i elektrownia pałacowa, obecnie w tych obiektach mieszczą się Muzeum Regionalne, urząd stanu cywilnego i pomieszczenia rady miejskiej.

Plan prac zakłada m.in. wymianę stolarki okiennej, drzwiowej, podłóg i posadzek, a jego realizację zaplanowano na lata 2016-17.

Kolejny etap zakłada stworzenie multimedialnej fontanny oraz poprawę małej architektury. Niecka zostanie przebudowana, a woda w fontannie - dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii - będzie współgrała z muzyką i światłami. Całość uzupełni ekran zamgławiający, który pozwoli wyświetlanie filmów, np. dotyczących historii miasta. Władze gminy chcą stworzyć widowisko typu woda - światło - dźwięk.

Projekt obejmuje m.in. zrównanie chodników i jezdni oraz stworzenie miejsc dla widowni ("siedziska" z piaskowca i drewna). - Niezależnie od cyklicznych spektakli przestrzeń wokół fontanny na co dzień ma stanowić przyjazne miejsce rekreacji i odpoczynku dla mieszkańców i turystów - czytamy w uzasadnieniu do uchwały rady miejskiej. Zadanie planowane jest na lata 2017-2018.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie