Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Opóźnienie budowy bloku w elektrowni. Wykonawcy chcą więcej czasu

marbas
Budowa nowego bloku może przedłużyć się nawet o pięć miesięcy.
Budowa nowego bloku może przedłużyć się nawet o pięć miesięcy. Enea
Wiele wskazuje na to, że budowa nowego bloku w Elektrowni Kozienice przedłuży się o kilka miesięcy. Chociaż inwestycja jest już gotowa w 88%, to wykonawcy chcą przesunąć termin oddania bloku do eksploatacji. Zamiast 21 lipca 2017 r. byłby to 19 grudnia tego samego roku.

- Inwestycja w budowę bloku jest priorytetem Grupy Enea, dlatego na bieżąco nadzorujemy i monitorujemy realizację projektu - mówi Sławomir Krenczyk, rzecznik grupy Enea. - W trakcie realizacji projektu wystąpiły przesunięcia niektórych elementów w ramach wewnętrznych harmonogramów realizacji poszczególnych etapów. W związku z tym zobowiązaliśmy Konsorcjum Wykonawcze (Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal) do przedstawienia informacji o ewentualnym wpływie częściowych przesunięć w harmonogramach wewnętrznych projektu na termin realizacji kontraktu - dodaje Krenczyk.

Wykonawcy chcą więcej czasu

W poniedziałek władze spółki otrzymały od wykonawców propozycję zaktualizowanego tzw. Harmonogramu Realizacji Kontraktu, w której jest mowa o przesunięcia terminu przekazania do eksploatacji bloku 1075 MW z dnia 21 lipca 2017 r. na dzień 19 grudnia 2017 r. Opóźnienie budowy to niemal pięć miesięcy!

- Propozycja przesunięcia terminu zakończenia realizacji inwestycji wynika z wskazanych przez konsorcjum kwestii techniczno-organizacyjnych - zaznacza Krenczyk. Jak mówi, harmonogram zostanie poddany analizie, zgodnie z obowiązującą umową. Analiza będzie dotyczyć w szczególności wskazanych przyczyn przesunięcia terminu, skuteczności zaproponowanych działań naprawczych oraz konsekwencji wynikających z przesunięcia terminu zakończenia realizacji inwestycji.

Co się dzieje na budowie?

Budowa bloku jest już bardzo zaawansowana. Cała inwestycja, na którą składa się ok. 30 tys. szczegółowych zadań, jest już gotowa w ponad 88%.

Obecnie na budowie trwają intensywne prace związane z zakończeniem montażu instalacji technologicznych. Niedawno z sukcesem zakończyło się kolejne, ważne zadanie na budowie bloku. Nastąpiło pierwsze zasilenie z transformatora rezerwowo-rozruchowego w rozdzielni Polskich Sieci Elektroenergetycznych – podano napięcie 110 kV. Przygotowania do tego momentu trwały kilka tygodni i wymagały szeregu testów.

Wydarzenie to było bardzo ważne dla realizacji projektu. Podanie napięcia otworzyło drogę do rozruchu testowego poszczególnych instalacji technologicznych nowego bloku. Rozruch pierwszych instalacji nastąpi jeszcze w tym roku. Ponadto do końca grudnia zakończone zostaną montaż i rozruch instalacji Stacji Przygotowania Wody, Systemu Sprężonego Powietrza oraz wywrotnicy wagonowej umożliwiającej rozładunek węgla. Gotowe są już młyny węglowe nowego bloku i trwa końcowy montaż zwałowarko-ładowarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie