Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. VI Festiwal Muzyki Sakralnej imienia Józefa Furmanika już w niedzielę!

kamzap
kozienice24
Już w niedzielę 8 kwietnia odbędzie się VI Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika. W kościele pw. Świętego Krzyża wystąpią cztery chóry. Początek o godz. 16:00.

Festiwal organizowany jest corocznie od 2013 roku i odbywa się w najstarszym kozienickim kościele, który charakteryzuje się m.in. znakomitą akustyką, co pozwala na zwiększenie doznań artystycznych. Charakter, miejsce i dzień odbywania się festiwalu nie jest przypadkowy, gdyż Józef Furmanik często koncertował w wielu świątyniach. Do historii przeszły tzw. "niedzielne koncerty" odbywające się w kościele Św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, gdzie kompozytor piastował funkcję organisty przez 44 lata. Po wojnie, od 1948 r. Józef Furmanik mieszkał w Kozienicach.

VI Festiwal Muzyki Sakralnej imienia Józefa Furmanika w Kozienicach - wystąpią cztery chóry

Przed kozienicką publicznością zaprezentują się:

- Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika z Kozienic pod dyrekcją siostry Anny Sulimy;

- Chór FERMATA Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Muzycznej „Kanon” z Kozienic pod dyrekcją Anny Kuczmery;

- Chór SPES IN DEO przy Parafii św. Zygmunta w Warszawie pod dyrekcją Joanny Kuczewskiej;

- i gość festiwalu „Poznańskie Słowiki” Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej, organy: Maciej Bolewski, dyrygent: Maciej Wieloch

Poznańskie Słowiki koncertują w całej Polsce i za granicą, a jej początki sięgają jesieni 1939 roku, kiedy to wkrótce po wybuchu II Wojny Światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego i rozpoczął konspiracyjne próby. Tak zaczęła się historia, która trwa do dzisiaj. Przez prawie 80 lat „Poznańskie Słowiki” śpiewały w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II.

Szefem artystycznym chóru aż do śmierci w 2012 roku był jego założyciel Stefan Stuligrosz, który przez całe życie był niezwykle aktywny jako dyrygent, kompozytor, organista, pedagog dyrygentury i śpiewu, związany przez wiele lat z radiem, Towarzystwem im. H. Wieniawskiego i przede wszystkim z poznańską Akademią Muzyczną. Jednak to „Poznańskie Słowiki” uważał za dzieło swojego życia.

Na godzinę 18:00 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą, a po niej uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II dla uczczenia czwartej rocznicy kanonizacji Papieża Polaka.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie