Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krwi w Radomiu nie brakuje, ale osocze ozdrowieńców wciąż jest bardzo potrzebne

Patryk Samborski
Patryk Samborski
W Radomiu regularnie organizowane są akcje poboru osocza. Wielokrotnie uczestniczyli w nich policjanci.
W Radomiu regularnie organizowane są akcje poboru osocza. Wielokrotnie uczestniczyli w nich policjanci. Archiwum
Zmiana przepisów, która spowodowała, że krwiodawcy otrzymują dodatkowy dzień wolny od pracy spełniła swoje zadanie. Zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu są kompletne. Wciąż jednak bardzo potrzebne jest osocze od ozdrowieńców. Centrum apeluje do wszystkich, którzy przeszli koronawirusa o jego oddawanie.

Pandemia koronawirusa nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a dodatkowo potrzebne jest osocze ozdrowieńców, które można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Pracownicy centrum krwiodawstwa apelują teraz właśnie do ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19 i mogą podzielić się osoczem. Mowa tu o osobach, u których minęło już czternaście dni od zakończenia izolacji.

„Osocze to, pomaga chorym na COVID-19 w walce z wirusem ratując ich zdrowie i życie. Nie bądźmy obojętni, podejmijmy wspólną walkę, aby pomóc jak największej liczbie potrzebujących i aby pandemia SARS-CoV-2 zakończyła się jak najszybciej” – apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19, a szczególnie tych, którzy ciężko przechodzą zakażenie i choroba realnie zagraża ich życiu. Zawarte w nim przeciwciała pomagają w zablokowaniu namnażania się wirusa. Pobierane osocze trafia do ogólnej puli dla szpitali, które zamawiają je dla swoich pacjentów. Nie ma takiej możliwości, żeby zagwarantować, iż osocze pobrane od konkretnego dawcy będzie przeznaczone tylko i wyłącznie dla konkretnego pacjenta. Taka zasada generalnie obowiązuje w publicznej służbie krwi. RCKiK rejestruje jednak dawców ze wskazaniem na konkretnego pacjenta.

Jak wygląda procedura oddania osocza? Trwa ona około 30-40 minut. Zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy, która polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osoczową. Część komórkowa zwracana jest do żyły dawcy. Pobiera się w ten sposób nie więcej niż 650 mililitrów osocza. W niektórych przypadkach nie jest możliwe pobranie osocza metodą plazmaferezy. Wówczas pobiera się 450 ml krwi pełnej, a następnie uzyskuje się z niej ok. 220–230 ml osocza.

Wszyscy chętni mogą oddać osocze w siedzibie RCKiK przy ulicy Limanowskiego 42 w Radomiu, rejestracja krwiodawców: poniedziałek, środa 7.00-14.00, wtorek 7-18, czwartek, piątek 7.00 - 13.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie