Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys? Jaki kryzys! Radom jest (i będzie) wielkim placem budowy

/inia/
ilustracja
Co, gdzie i kiedy powstanie w naszym mieście?

Sprawdziliśmy

Sprawdziliśmy

Wkrótce ruszą też konsultacje społeczne dotyczące instalacji termicznego przekształcenia odpadów komunalnych, czyli spalarni śmieci przy ulicy Energetyków. - To na razie tylko decyzja, chcemy być przygotowani projektowo i komunikacyjnie - tłumaczy Grażyna Krugły. - To na razie przyszłość. Może się okazać za 5 czy 10 lat, że nie będzie to nam potrzebne.

Pawilony usługowo-handlowe, nowy market i mieszkania. W Radomiu wkrótce pojawią się zupełnie nowe budynki. Magistrat właśnie wydał decyzje w sprawie warunków zabudowy. Inwestorzy są też zainteresowani budową stacji paliw i stacji demontażu pojazdów.
Wydawało się, że to koniec budowania w naszym mieście. Okazuje się jednak, że wiele firm jest zainteresowanych inwestowaniem w Radomiu. Głównie są to usługi.

BUDOWY NA WIOSNĘ

- Największa inwestycja to budowa nowej siedzimy Fabryki Broni "Łucznik" - mówi Grażyna Chmielewska-Jakubiak, dyrektor Wydział Architektury Urzędu Miejskiego w Radomiu. - Mieścić się będzie w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wólce Klwateckiej, niedaleko siedziby firmy Zbyszko Company. Budowa ma się rozpocząć wiosną. Wybudowana tam zostanie hala produkcyjna, strzelnica oraz zaplecze biurowo-socjalne. Projekt budynków już jest gotowy. Firma ma się przenieść do nowej siedziby na przełomie 2013 i 2014 roku.

Przy ulicy Okulickiego obok dawnego Ogródka Jordanowskiego powstanie nowa siedziba Sanepid-u. W dwukondygnacyjnym budynku będą pomieszczenia nadzoru i administracyjne oraz laboratoria.

Na działce między 25-go Czerwca a Nowogrodzką powstanie kolejny market. Budowa ma ruszyć wiosną. Przybędzie tez pawilonów usługowo-handlowych. Te najprawdopodobniej powstaną przy ulicy Gajowej oraz Mieszka I naprzeciwko ulicy Piastowskiej. - Jesteśmy na etapie wydawania decyzji - mówi dyrektor. - Przy Gajowej ma to być większy pawilon a przy Mieszka I pawilony z zabudową mieszkaniową.

SPORE ZAINTERESOWANIE

To jeszcze nie koniec. Kilka firm jest zainteresowanych kolejnymi budowami w naszym mieście. - Rocznie wydajemy około 500 decyzji. Jak widać zainteresowanie inwestycjami w Radomiu jest spore. Głównie dotyczą one działalności usługowej - mówi Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego.

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Radomiu już wydał decyzję środowiskową na budowę osiedla mieszkaniowego przy ulicy 11 Listopada niedaleko Piekarni PSS Społem.
Ma tam powstać zespół budynków wielorodzinnych z usługami na parterze oraz garażami podziemnymi i parkingami. Inwestorem osiedla jest radomska firma "Polski Tytoń". - Zabudowa mieszkaniowa na terenie powyżej 2 hektarów kwalifikuje się do oceny środowiskowej - tłumaczy dyrektor. - A ta inwestycja ma powstać na terenie o powierzchni 7 hektarów.

W jednej z hal Fabryki Łączników odzyskiwaniem odpadów chce się zająć krakowska firma TACON MET. Inwestycja jest na etapie wydawania decyzji środowiskowej. - Działalność firmy będzie polegać na wyciąganiu czystej miedzi, aluminium i mosiądzu z chłodnic i wiązek przewodowo-elektrycznych - wyjaśnia dyrektor. - Wszystko będzie się odbywało w hali, więc nie będzie zagrożenia.
ROZSZERZAJĄ DZIAŁALNOŚĆ

Radomska firma Windoor zajmująca się produkcją drzwi i okien chce rozszerzyć swoją działalność. W tym celu chce przysposobić do produkcji drzwi, ościeżnic i paneli hale istniejące przy ulicy Toruńskiej 12. - Część tych hal już jest zajęta przez inne firmy - mówi Grażyna Krugły. - Windoor chce zająć pozostałe i ruszyć tam z przemysłem drzewnym.

Rozszerzeniem działalności jest zainteresowana też firma Almax. Przy ulicy Wrocławskiej 3 firma chce rozszerzyć działalność o budowę sortowni odpadów komunalnych. Dzięki inwestycji znacznie wzrośnie wydajność, bo o 50 tysięcy ton odpadów w skali roku.

POPULARNE STACJE

Na terenie Radomia inwestorzy są często zainteresowani budową nowych stacji paliw. - Obecnie mamy pięć wniosków - mówi Grażyna Krugły. - Trzy z nich są dość kontrowersyjne, bo znajdują się w pobliżu zabudowań.

Sprzeciwy mieszkańców dotyczą planów budowy stacji przy ulicy Osiedlowej w pobliżu bloków, przy ulicy Mieszka I oraz przy ulicy Żółkiewskiego w pobliżu Zbrowskiego. Przy tej ostatniej właściciel chce rozbudować istniejącą stacje gazową o stację paliw. Sprzeciwia się temu jedyny sąsiad. - W przypadku Mieszka I już drugi inwestor chce tam wybudować stację, pierwszemu odmówiliśmy. To niefortunna lokalizacja, postępowanie jest w trakcie. Jak się zakończy, trudno powiedzieć - wyjaśnia dyrektor.

Niedługo rozpocznie się za to rozbudowa stacji paliw PKN Orlen przy ulicy Maratońskiej. Stacja zostanie rozebrana i wybudowana od nowa. - Ma to na celu między innymi dostosowanie jej do nowych standardów środowiskowych - informuje Grażyna Krugły.

Sporo firm chce również wybudować stacje demontażu pojazdów. Złożone są wnioski na wydanie decyzji na ich budowę przy ulicy Przytyckiej i Mieszka I. Jak mówi dyrektor, jest to dość uciążliwe sąsiedztwo, bo znacznie wzrasta natężenie hałasu i natężenie ruchu. - Dlatego staramy się odwieść inwestorów od pomysłów budowy takich stacji w pobliżu zabudowań. Na tego typu inwestycje najodpowiedniejsze są obrzeża miasta, mamy przecież i strefy przemysłowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie