Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Marek Wójcik z parafii w Pasztowej Woli w gminie Rzeczniów sam projektuje niezwykłe ornaty. Był gościem studia Dzień Dobry TVN

MAG
Ksiądz Marek Wójcik, proboszcz parafii w Pasztowej Woli koło Rzeczniowa od lat projektuje niezwykłe szaty liturgiczne. W poniedziałek gościł w programie Dzień Dobry TVN.
Ksiądz Marek Wójcik, proboszcz parafii w Pasztowej Woli koło Rzeczniowa od lat projektuje niezwykłe szaty liturgiczne. W poniedziałek gościł w programie Dzień Dobry TVN. Justyna Rojek / East News / DDTVN
Ksiądz Marek Wójcik, proboszcz parafii w Pasztowej Woli koło Rzeczniowa od lat projektuje niezwykłe szaty liturgiczne. W poniedziałek gościł w programie Dzień Dobry TVN. Tam Dorota Wellman i Marcin Prokop pytali go jak godzi powołanie z miłością do mody oraz jak na jego pasję i modne ubrania reagują wierni.

Msza święta to przeżycie duchowe, a świat mody kojarzy się z doczesnością, powierzchownością. Jak pogodzić te dwa światy? - pytał Marcin Prokop.

- Próbuję to robić. Od dawna mówię, że moje ornaty to połączenie ulicy i kaplicy. Próbuję stworzyć sacrum z tego, w co dziś ubierają się ludzie. Człowiek współczesny ma też swoje przeżycia duchowe, to nie jest tak, że tylko w średniowieczu ludzie byli tak uduchowieni. To odpowiedź moich przeżyć religijnych, w ten sposób próbuję ewangelizować - mówił ksiądz Marek Wójcik.

CZYTAJ TEŻ: Niezwykła kolekcja ornatów księdza Marka Wójcika, proboszcza z gminy Rzeczniów

Prowadzący zwrócili uwagę na fakt, że barwy szat liturgicznych są określone w przepisach kościelnych, tymczasem w ornatach księdza Marka jest bardziej kolorowo.

- Owszem, jest kanon liturgiczny, ale Episkopat danego kraju może dopuścić do użycia inny kolor niż podstawowe. Na przykład w kanonie nie ma koloru niebieskiego, ale on powszechnie używany w ornatach maryjnych - mówił ksiądz Wójcik.

Uwagę prowadzących zwrócił stylizowany na japońskie kimono ornat w kwiaty.

- Ten ornat powstał specjalnie na Wielki Piątek. Czerwone róże to symbol miłości, ale i cierpienia, czerwień i czerń ma przypominać, że wchodzimy w Mękę Pańską, a delikatne nitki złota to symbol świętości - opowiadał twórca ornatów.

Radom Fashion Show - pokaz ornatów księdza Marka Wójcika

Dorota Wellman pytała też czy barwne ornaty nie są zaprzeczeniem skromności, do której nawołuje papież Franciszek?

- Są zachwyty, ale są też głosy bardziej krytyczne - przyznał ksiądz Wójcik. - Wszystkie ornaty są zrobione z naprawdę najtańszych materiałów, o wiele droższy haft jest, ale jeśli wizerunek Matki Bożej ma odpowiednio wyglądać, to wykonanie musi kosztować - odparł proboszcz z Pasztowej Woli.

Prowadzący chcieli też wiedzieć, czy powołanie do kapłaństwa nie konkurowało z artystyczną duszą?

- Nigdy nie miałem jakichś większych wątpliwości, zawsze chciałem być księdzem i mam nadzieję być nim dalej. Byłem artystyczną duszą jeszcze w szkole, ale nie przywiązywałem do tego wielkiej wagi.

Dorota Wellman zauważyła, że ksiądz jest bardzo "młodzieżowy" i jeździ motocyklem. Czy wierni nie skarżyli się? - dopytywała.

- Do mnie nie dotarło. Wiem, że były donosy, napisano list na mnie do prymasa, anonimowo, że jestem dewiantem, że trzeba mnie uciszyć - opowiadał ksiądz Marek Wójcik.

Jak stwierdził, nieżyjący już biskup Stefan Siczek powiedział mu kiedyś, że Kościół jest wielką zieloną łąką, a on jest kolorowym kwiatem na tej łące.

- W Kościele jest miejsce dla każdego - powtarzał ksiądz Marek Wójcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie