Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupujemy komputer - rady dla amatorów

/eref/
Większość komputerów jest tworzona pod kątem zastosowań uniwersalnych, ale zdecydowanie lepiej jest "uszyć peceta na miarę"
Większość komputerów jest tworzona pod kątem zastosowań uniwersalnych, ale zdecydowanie lepiej jest "uszyć peceta na miarę" archiwum

Na pytania naszych czytelników związane z komputerami odpowiadał Marcin Mańka. Oto najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi.

* Czy warto kupić gotowy zestaw czy też lepiej samodzielnie złożyć komputer?

- Większość komputerów jest tworzona pod kątem zastosowań uniwersalnych, ale zdecydowanie lepiej jest "uszyć peceta na miarę". W takim przypadku trzeba precyzyjnie określić do czego komputer będzie służył, a dopiero później przystąpić składania.

* Na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie komputera, na czym nie należy oszczędzać?

- Najważniejsza jest płyta główna. Nie warto na niej oszczędzać, bo zarządzając poszczególnymi podzespołami komputera płyta główna w znacznym stopniu decyduje o wydajności i stabilności komputera. Zalecam więc zainwestowanie pieniędzy w płytę główną, a nie na przykład w pojemniejszy dysk twardy, który zawsze można wymienić lub dokupić drugi.

* W jaki sposób najskuteczniej "przyspieszyć" działanie komputera?

- W większości przypadków nie trzeba wymieniać procesora, ponieważ teoretycznie szybszy procesor w praktyce nie zawsze przyspieszy działanie komputera. Chcąc mieć wydajniejszego peceta najlepiej zacząć od dokupienia pamięci RAM, standardem jest obecnie 512 MB, oraz wymiany dysków twardych na szybsze, mające cache 8 MB. To powinno sprawić, że komputer będzie szybszy, a praca z nim bardziej komfortowa.

* Jaką wybrać kartę graficzną?

- To zależy do jakich celów będzie wykorzystywana oraz od użytkownika. Miłośnicy gier komputerowych potrzebują wydajniejszej karty, polecam na przykład GeForce 7600 GT. Z kolei dla osób zajmujących się grafiką, np. użytkowników Corela, w zupełności wystarcza GeForce 7300.

* Który z obecnie oferowanych przez producentów procesorów ma najlepszy stosunek jakości do ceny?

- Do zastosowań domowych i biurowych, a więc do pracy z edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi oraz do Internetu najlepszym rozwiązaniem jest AMD Sempron 2.8 GHz lub Pentium 4 2.4 GHz. Te dwa procesory gwarantują przystępną wydajność, kompatybilność z wszystkimi potrzebnymi użytkownikowi aplikacjami oraz niezawodność.

Marcin Mańka

Od sześciu lat pracuje w Przedsiębiorstwie Handlowo-Usługowym SKANER. Istniejąca od 1996 roku firma zajmuje się sprzedażą i serwisem komputerów oraz oprogramowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kupujemy komputer - rady dla amatorów - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie