Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lądowisko dla szpitala na radomskim Józefowie. Przebudowa w przyszłym roku, już szykują się do inwestycji [ZDJĘCIA]

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Lądowisko przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie wybudowano 20 lat temu, wymaga gruntownej przebudowy.
Lądowisko przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie wybudowano 20 lat temu, wymaga gruntownej przebudowy. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Radom/Facebook
Niemal 1 milion złotych będzie kosztowała przebudowa lądowiska dla śmigłowców medycznych przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Pieniądze będą z budżety obywatelskiego Mazowsza. To, które teraz jest przy lecznicy, ma już 20 lat i wymaga gruntownych zmian, nie tylko ze względu na stan techniczny, ale też inne są wymagania stawiane takim obiektom. Co ważne to jedyne lądowisko w regionie, na którym mogą "siadać" wojskowe "Sokoły". Przebudowa to też jeden z elementów rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Józefowie.

Lądowisko przy szpitalu na Józefowie zostało wybudowane 20 lat temu. Przez lata były prowadzone okresowe remonty. Obiekt wymaga jednak przebudowy. Koszt prac wyceniono na ponad 996 tysięcy złotych. To jedyne przyszpitalne lądowisko w regionie przystosowane do przyjmowania helikopterów nie tylko Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale też wojskowych śmigłowców Sokół. Niedawno okazało się, że szpital dostanie pieniądze z budżetu obywatelskiego Mazowsza.

Nowa nawierzchnia i oświetlenie

Przebudowa będzie kapitalna. W planach jest rozbiórka dotychczasowej nawierzchni i oświetlenia nawigacyjnego. Układana będzie nowa nawierzchnia, remontowana będzie droga dojazdowa do lądowiska. Zamontowany ma być nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego wraz z zapewnieniem zasilenia. Będzie monitoring lądowiska. Stanie nowy kontener techniczny. Konieczne będzie też tak zwane przeszkodowe oznakowanie szpitalnych budynków, to niezbędne dla bezpieczeństwa wykonywanych operacji śmigłowców.

Kosztorys wykonany na potrzeby prac i budżetu obywatelskiego Mazowsza zawiera też kwotę niezbędną na wykonanie dokumentacji i opracowań technicznych. Prace na lądowisku mają być prowadzone w przyszłym roku.

Istniejące lądowisko nie spełnia wszystkich wymaganych obecnie standardów i przepisów nałożonych przez ministra zdrowia. Modernizacja pozwoli dostosować je do obowiązujących przepisów.

Śmigłowce na ratunek chorych z regionu

Przyszpitalne lądowisko zapewnia najszybszy z możliwych transport chorych wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Zgodnie z przepisami jest ono w najbliższym otoczeniu szpitala, tak aby transport chorych z helikoptera do lecznicy nie zajmował więcej niż 5 minut. Cenne sekundy niejednokrotnie ratują życie, a tylko transport lotniczy pozwala ten czas skrócić do niezbędnego minimum. Śmigłowcami transportowani są poszkodowani w wypadkach drogowych, pacjenci znajdujący się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Ponadto szpital korzysta z transportu lotniczego w przypadku konieczności przekazania chorych do innych wyspecjalizowanych placówek, między innymi w przypadku poparzeń bądź transportu dzieci. W czasie pandemii transportowani byli chorzy wymagający natychmiastowego, specjalistycznego leczenia szpitalnego.

To jednak nie wszystko. Przykładem jest sytuacja sprzed kilku tygodni, kiedy to śmigłowcem do szpitala przylecieli transplantolodzy z Zabrza. W placówce na Józefowie pobrali od pacjenta serce, które trzeba było natychmiast przetransportować dla czekającego na przeszczep chorego. Z organem odlecieli także helikopterem pogotowia lotniczego.

Będzie też nowy SOR

Przypomnijmy, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny przygotowuje się też do budowy nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Modernizacja lądowiska jest jednym z elementów przedsięwzięcia. Nowy SOR będzie miał własny budynek z wejściem z poziomu parkingu i łącznikiem do lecznicy. W nowym budynku będzie aż 14 gabinetów lekarskich 14, teraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym na Józefowie jest ich zaledwie sześć. Będzie 28 łóżek obserwacyjnych dla pacjentów, o 15 więcej niż teraz. W poczekalni będzie 353 miejsc, teraz jest 70. Projekt zakłada stworzenie przedsionka dla karetek pogotowia. Będą też pracownie: tomografii komputerowej, USG i RTG. Szpital jest na etapie wyboru wykonawcy budowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie