Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Łaźnia" zaprasza na "Spotkania z kulturą irańską"

/bk/
W poniedziałek, 29 października Radom odwiedzą goście z Iranu. Powodem wizyty jest 70. rocznica przyjęcia przez Iran 120 tysięcy polskich uchodźców ewakuowanych z Rosji z Armią Polską w 1942 roku. Gościem honorowym spotkania będzie Ambasador Republiki Islamskiej Iranu Samad Ali Lakizadeh oraz I Sekretarz Ambasady - Behzad Mohammadi.
archiwum

(fot. archiwum)

Spotkania odbędą się w obu siedzibach "Łaźni".

Rozpoczną się o godzinie 14,30 w galerii przy ulicy Traugutta 31/33 - otwarciem wystawy "Dziedzictwo kulturowe Iranu w malarstwie i fotografii."

Wystawa prezentuje fotografie przedstawiające bogactwo architektury i przyrody Iranu oraz ekspozycję reprodukcji miniatur malarskich mistrza Mahmouda Farshchiana.

Po wernisażu odbędzie się prelekcja na temat uchodźców polskich którzy opuścili Rosję wraz z armią generała Andersa i przebywali w Iranie podczas II wojny światowej. Wygłosi ją Marek Wierzbicki z radomskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Natomiast o godzinie 17 w siedzibie "Łaźni" przy ulicy Żeromskiego 56 rozpocznie się koncert muzyki irańskiej zespołu "Sol et Luna."

Tworzą go Mieczysław Eligiusz Litwińsk i Saba Zuzanna Krasoczko.

Mieczysław Eligiusz Litwiński, to kompozytor, śpiewak, multinstrumentalista grający na wielu instrumentach Wschodu i Zachodu. Mieszkał i tworzył także w Stanach Zjednoczonych i na Litwie.

Saba Zuzanna Krasoczko jest śpiewaczką, aktorka nurtu off, a także językoznawczynią, tłumaczem i pedagogiem o wykształceniu solowym klasycznym, wzbogaconym o doświadczenia śpiewu z kręgu bizantyjskiego oraz śpiewu perskiego.

Śpiewała jako solistka i w teatrze dramatu liturgicznego Schola Teatru "Węgajty" w wielu krajach Europy. Współpracuje z "Projektem Terenowym" "Węgajty". Wykonuje muzykę ludową litewską i klasyczną muzykę perską.

W duecie "Sol et Luna" z Mieczysławem Litwińskim koncertowała w wielu krajach Europy (od Estonii po Rzym) i w Iranie.

Organizatorami irańskiego dnia są Urząd Miejski w Radomiu, Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie, "Łaźnia" oraz radomska Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.
Wstęp wolny.

W wyniku ewakuacji żołnierzy Armii Polskiej z ZSRR w obozach dla wojskowych i ich rodzin, utworzonych w Iranie, znalazło się około 116 tysięcy Polaków (w tym 45 tysięcy osób cywilnych a wśród nich 13 tysięcy do lat 14.

Do Meshhedu przybyły dzieci z polskiego sierocińca w Aszchabadzie w Turkmenistanie.
3 kwietnia 1942 w Teheranie powstała Delegatura Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej Polskiego Rządu. W tym samym miesiącu powołano Ekspozyturę Delegatury w Isfahanie, w lipcu 1942 - w Ahwazie, a w listopadzie 1942 - w Meshhedzie.

Dziećmi uchodźców polskich, które kierowano do sierocińców w Teheranie i Isfahanie zajęły się różne europejskie zgromadzenia zakonne lub misje protestanckie.

Do Isfahanu, zwanego miastem polskich dzieci, w latach 1942-1945 przybyło ponad 2, 5 tysiąca polskich sierot dla których utworzono 21 placówek opiekuńczych, pedagogicznych i zdrowotnych.

Z Iranu uchodźcy wyjechali między innymi do Anglii, Indii, Australii i Nowej Zelandii.

Iran (zwany niegdyś Persją) to kraj leżący nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Jest regionalnym mocarstwem, państwem o dużym potencjale gospodarczym, militarnym i kulturowym. Zamieszkują go ludzie różnych wyznań i pochodzenia etnicznego, scementowanych kulturą perską.

Kultura Iranu jest mieszaniną elementów starożytnych przedmuzułmańskich i muzułmańskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie