Leczenie sztuką w Radomskim Centrum Onkologii

  Leczenie sztuką w Radomskim Centrum Onkologii

  wit

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Na Oddział Chemioterapii Dziennej Radomskiego Centrum Onkologii na Wacynie trafiły obrazy namalowane przez absolwentów Uniwersytetu Technologiczno -
  1/3
  przejdź do galerii

  Na Oddział Chemioterapii Dziennej Radomskiego Centrum Onkologii na Wacynie trafiły obrazy namalowane przez absolwentów Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu. Obcowanie ze sztuką jest jednym z elementów terapii pacjentów onkologicznych. ©Radomskie Centrum Onkologii

  - Ten widok mnie uspokaja, dzięki tym obrazom na chwilę zapominam o nowotworze, z którym walczę - mówią pacjenci Oddziału Chemioterapii Dziennej w szpitalu na Wacynie oglądając wystawę malarstwa absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu z lat 2000-2010.
  Prace plastyczne zostały przekazane w depozyt szpitalowi przez prof. dr hab. Andrzeja Markiewicza, dziekana Wydziału Sztuki. Obrazy trafiły do sali, w której pacjenci poddawani są chemioterapii.

  - Radomskie Centrum Onkologii planuje długotrwałą współpracę z Wydziałem Sztuki. Mamy nadzieję, że na oddziałach szpitalnych będą pojawiały się kolejne prace – mówi Izabela Leśkiewicz, rzecznik prasowy Centrum na Wacynie.

  Obrazy, które podziwiają chorzy namalowali: Izabela Grabska-Ziółko, Katarzyna Mazur, Marta Kopaszewska, Karolina Wilca, Martyna Ziułek, Karol Suwała, Justyna Markowska, Małgorzata Jagielska.

  Dyrektor Medyczny placówki prof. dr hab. n med. Tadeusz Pieńkowski tłumaczy, że obcowanie ze sztuką jest jednym z elementów terapii pacjentów onkologicznych. Oglądanie obrazów uspokaja, wycisza negatywne emocje i pomaga pokonać lęk, którzy towarzyszy choremu.

  Od grudnia ubiegłego roku Radomskie Centrum Onkologii ma podpisany kontrakt na kompleksową chemioterapię w warunkach szpitalnych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Codziennie na Oddziale Chemioterapii leczonych jest ponad 20 pacjentów.

  ZOBACZ TEŻ: Otwarcie Centrum Onkologii w Radomiu


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ