Legalny dostęp do broni w polskiej Konstytucji? Internauci...

  Legalny dostęp do broni w polskiej Konstytucji? Internauci już zbierają podpisy pod petycją

  Janusz Petz

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  W sklepie Sedyko w Radomiu można kupić bardzo różne egzemplarze broni myśliwskiej, ale też broń krótką. - Rynek broni bojowej jest bardzo niewielki -

  W sklepie Sedyko w Radomiu można kupić bardzo różne egzemplarze broni myśliwskiej, ale też broń krótką. - Rynek broni bojowej jest bardzo niewielki - mówi sprzedawca Edwin Zieliński. ©Tadeusz Klocek

  Pistolety i strzelby w każdym domu? Po ostatnich zamachach terrorystycznych w Paryżu wrócił temat powszechnego dostępu do broni palnej w Polsce.
  W sklepie Sedyko w Radomiu można kupić bardzo różne egzemplarze broni myśliwskiej, ale też broń krótką. - Rynek broni bojowej jest bardzo niewielki -

  W sklepie Sedyko w Radomiu można kupić bardzo różne egzemplarze broni myśliwskiej, ale też broń krótką. - Rynek broni bojowej jest bardzo niewielki - mówi sprzedawca Edwin Zieliński. ©Tadeusz Klocek

  Zwolennicy złagodzenia przepisów uważają, że większa ilość broni palnej w rękach szanowanych obywateli mogłaby w wielu okolicznościach pozwolić zneutralizować bandytów. Przeciwnicy liberalnego prawa uważają, że większa ilość broni nie postawi tamy dla terroryzmu ani bandytyzmu. Przeciwnie - spowoduje, że o broń będzie łatwiej i zginie więcej ludzi.

  Petycja o dostęp do broni w Konstytucji

  Akcję zbierania podpisów pod petycją do prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum konstytucyjnego o wprowadzenie prawa do powszechnego posiadania broni zainicjował polonijny dziennikarz Mariusz Max Kolonko z USA.
  Jego zdaniem, tragedia w Paryżu jest jedną z odsłon wojny cywilizacji, a Europejczycy muszą zacząć się bronić. Zupełnie nie do zaakceptowania dla dziennikarza i publicysty jest to, że w Polsce na 100 mieszkańców przypada statystycznie jedynie 1,3 sztuki broni, wielokrotnie mniej niż w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii albo Arabii Saudyjskiej.

  Sonda

  Czy Polacy powinni mieć możliwość powszechnego posiadania broni?


  - Dla nas sprawa jest oczywista. Zdrowy psychicznie, niekarany i pełnoletni obywatel Rzeczpospolitej ma prawo posiadać broń, aby się nią bronić. Jeśli mamy prawo żyć, to mamy prawo bronić życia. To wynika z Konstytucji - mówi Paweł Madaliński z fundacji Ad Arma, zajmującej się propagowaniem powszechnego dostępu do broni palnej. Prezes tej fundacji Jacek Hoga już 26 listopada o godzinie 18 w sali konferencyjnej restauracji Rozmaryn w Radomiu wygłosi wykład na temat dostępności broni palnej w Polsce.

  Bezpieczniej bez broni?

  Łagodzenie przepisów prawnych w kwestii dostępności do broni ma też swoich przeciwników. - Byłem związany z agencją ochroniarską i mogę wszystkich zapewnić, że osoba nieobyta z bronią raczej się nią nie obroni w sytuacji zagrożenia albo użyje jej niewłaściwie - mówi poseł PO Leszek Ruszczyk, przypominając wiele przypadków tragicznych pomyłek albo nieszczęśliwych wypadków.

  Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2014 roku wojewódzka policja w Radomiu wydała 636 pozwolenia, w tym tylko siedem sztuk broni do obrony osobistej, 407 myśliwskiej, 126 sportowej i 44 kolekcjonerskiej. Wydano też 12 odmów.

  JAK DOSTAJE SIĘ TERAZ POZWOLENIE NA BROŃ?

  Pozwolenie na broń palną, w tym palną bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową wydaje komendant wojewódzki policji. Osoba ubiegająca się o broń musi wskazać we wniosku okoliczności, które jej zdaniem uzasadniają wydanie pozwolenia na podany rodzaj broni. W przypadku broni palnej do ochrony osobistej należy wskazać okoliczności faktyczne, poparte konkretnymi przykładami, świadczącymi o ponadprzeciętnym, stałym, realnym zagrożeniu życia lub zdrowia wnioskodawcy. Trzeba wskazać jednostkę policji lub prokuratury, gdzie zgłaszano zdarzenia dotyczące zagrożenia życia. Nie mogą dostać pozwolenia osoby z zaburzeniami psychologicznymi.

  Zobacz też: Nielegalne karabiny, strzelby i amunicja - duża akcja kieleckiej i śląskiej policji (TVN24 / x-news)  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (46)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (46) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  Wideo