Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze orzecznicy coraz częściej kwestionują zwolnienia lekarskie

Redakcja
Liczba zakwestionowanych zwolnień rośnie w Radomiu i w całej Polsce.

131 decyzji wstrzymujących lub ograniczających dalszą wypłatę zasiłków chorobowych - to efekt kontroli prawidłowości wydawania i wykorzystywania zasiłków chorobowych, które przeprowadził radomski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i to tylko od stycznia do marca tego roku.

Wyniki kontroli z całej Polski są bardzo wymowne. Tylko w I kwartale tego roku wstrzymano lub obniżono świadczenia na kwotę blisko 61,5 milionów złotych. To prawie 20 milionów złotych więcej w porównaniu z tym samym kwartałem roku ubiegłego.

POZBAWIENI PRAWA DO CHOROBOWEGO

Od stycznia do marca lekarze orzecznicy radomskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, weryfikując prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, przeprowadzili badania 1867 osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. W efekcie wydali 131 decyzji wstrzymujących lub ograniczających dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na łączną liczbę 821 dni. Natomiast sama kwota wstrzymanych w ten sposób zasiłków chorobowych wyniosła blisko 51 tysięcy906 złotych.

Weryfikacji poddano także prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Kontrola objęła prawie 482 osoby, z których 14 pozbawiono prawa do zasiłku chorobowego, co z kolei spowodowało cofnięcie wypłat w łącznej kwocie niemal 14 tysięcy 190 złotych.

- Ustawowe regulacje dotyczące świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa nakładają też na ZUS obowiązek ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy choremu ustaje tytuł do ubezpieczenia. Świadczenie chorobowe jest wówczas obniżane do wysokości 100 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Takich przypadków odnotowano w I kwartale 2013 roku 606 a kwota ograniczonych z tego tytułu świadczeń wyniosła ponad 532 tysięcy 46 złotych - informuje Wiesława Golka, rzecznik radomskiego oddziału ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również prawo obniżyć o 25 procent wysokość wypłacanego zasiłku chorobowego, jeżeli zainteresowany w ciągu 7 dni nie dostarczy pracodawcy (bądź ZUS-owi - w przypadku prowadzących działalność gospodarczą) zwolnienia lekarskiego. A świadczenie w pomniejszonej wysokości jest wypłacane do dnia dostarczenia zaświadczenia. Z tego tytułu od stycznia do marca 2013 roku radomski oddział ZUS obniżył wypłaty zasiłków o niemal 46 tysięcy. 854 złotych.

Łącznie z tytułu przeprowadzonych kontroli radomski oddział ZUS zawiesił lub wstrzymał wypłatę świadczeń na kwotę 664 tysięcy 996 złotych.

"PRESJA" PACJENTÓW

Urzędnicy przypominają, że prawo do prowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich mają - obok ZUS - pracodawcy zatrudniający powyżej 20 ubezpieczonych.

Co o "nadprodukcji" zwolnień mówią sami lekarze ? - Ostatnio lekarze, jako grupa zawodowa, są atakowani z bardzo różnych stron. Myślę, że też z tego powodu lekarze łaskawiej wysłuchują utyskiwań pacjentów i są bardziej podatni na ich żądania, czy sugestie, nie tylko w kwestii zwolnień, ale też wymuszania dodatkowych badań - mówi Mieczysław Szatanek, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Radomiu. Przyznaje, że zwolnienia lekarskie są bardzo często w Polsce "reakcją ratunkową" w przypadku zagrożenia grupowymi zwolnieniami z pracy i próbą wywalczenia renty, albo świadczeń emerytalnych. - Wyłudzenie zwolnienia nie jest trudno, bo znalezienie u siebie choroby nie jest wcale takie trudne - mówi szef rady lekarskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie