Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze: wrzesień to najlepszy czas na szczepienia od grypy

/wit/
- Darmowa akcja dla seniorów z Radomia po 65 roku życia rozpocznie się w połowie października – mówi Stanisława Szcześniak - Mazur.
- Darmowa akcja dla seniorów z Radomia po 65 roku życia rozpocznie się w połowie października – mówi Stanisława Szcześniak - Mazur. archiwum
Jedni stronią od szczepień, twierdząc, że to wymysł koncernów farmaceutycznych, inni sięgają po dawkę wierząc, że uchroni ich przed chorobą, albo złagodzi jej przebieg.

Kto powinien się zaszczepić?

Kto powinien się zaszczepić?

Przede wszystkim osoby szczególnie wrażliwe na powikłania grypy, czyli dzieci i osoby po 50 roku życia, pensjonariusze domów opieki. Do grup zwiększonego ryzyka należą też przewlekle chorzy na schorzenia dróg oddechowych - astmę, przewlekłą chorobę oskrzelowo-płucną - oraz dzieci i dorośli leczeni z powodu cukrzycy i niewydolności nerek. Zadaniem szczepionki jest stymulowanie układu immunologicznego do wytworzenia odporności.

Za darmo szczepili się seniorzy
Przez ostatnie lata z darmowej akcji szczepień finansowanej przez gminę Radom korzystają seniorzy z radomskim meldunkiem - po 65 roku życia. W ubiegłym roku gmina zakupiła 4 tysiące dawek szczepionki. W tym roku akcja darmowych szczepień rozpocznie się 15 października, gmina sfinansuje 3,5 tysiąca dawek.

Lekarze i epidemiolodzy przypominają, że wrzesień to najlepszy czas na profilaktykę przeciwko grypie.

- Szczepić się warto, zwłaszcza jeśli jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka - przekonuje Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu.

Z takiej formy profilaktyki powinni korzystać przede wszystkim: seniorzy, personel szpitalny i placówek opieki, a także przewlekle chorzy.

W radomskim sanepidzie szczepienia przeciwko grypie rozpoczną się w przyszłym tygodniu. - Jeszcze nie mammy szczepionki, ale znana jest jej cena. Jest taka sama jak w ubiegłym roku - 28 złotych za dawkę. Osoba, która zgłosi się do punktu szczepień przy ulicy Aleksandrowicza 5 przejdzie badanie lekarskie i jeśli nie będzie przeciwwskazań zostanie zaszczepiona - mówi Beata Nowak. Punkt szczepień czynny jest we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-16.30.

Stacja przyjmuje zapisy od zakładów pracy i firm, które chcą zaszczepić swoich pracowników. - Dawka kosztuje wtedy 30 złotych. Na miejsce przyjeżdża lekarz, pielęgniarka i pracownicy mogą zostać zaszczepieni. W ubiegłym, roku zgłosiło się do nas wiele zakładów pracy, wszystko przez to, że wzrasta świadomość społeczna, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Mądry pracodawca zdaje sobie sprawę, że nieobecność pracownika w zakładzie spowodowana chorobą, to duża strata, dlatego stawia na szczepienie - słyszymy w Sanepidzie.

Choć o szczepieniu na grypę sezonową wiele się mówi, to nadal wyszczepialność w Polsce jest niewielka. Z danych za ubiegłe lata wynika, że wynosi około 5,2 procent populacji. Wśród pracowników opieki medycznej szczepi się jedynie 6,4 procent osób. Lekarze i epidemiolodzy biją na alarm: lepiej zapobiegać niż leczyć powikłania. Te zdarzają się coraz częściej, o czym świadczą przepełnione szpitalne oddziały. Do najczęstszych pogrypowych powikłań należą: zapalenie płuc i mięśnia sercowego.
Kto nie może się szczepić?

- Osoby uczulone na kurze białko (hoduje się na nim wirusy grypy) i niektóre antybiotyki, bo ich śladowe ilości znajdują się w każdej szczepionce. To samo dotyczy osób, u których poprzednia szczepionka wywołała reakcję alergiczną - podkreśla wielokrotnie Stanisława Szcześniak - Mazur, lekarz, konsultant szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Szczepionki można kupić już w aptekach, dorośli zaszczepić mogą się także odpłatnie w Poradni Konsultacyjnej Szczepień szpitala przy Tochtermana. - Szczepimy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 13. Dawka kosztuje 30 złotych. Darmowa akcja szczepień dla radomskich seniorów rozpocznie się zaś w połowie października- mówi lekarka.

Szczepionka którą kupujemy powinna być "aktualna". Te z zeszłego roku są nieskuteczne. Co roku dochodzi bowiem do mutacji wirusa, dlatego szczepionki są aktualizowane. Rok w rok laboratoria pobierają wymazy z gardła chorych i badają znalezione tam wirusy grypy. Na tej podstawie naukowcy przygotowują szczepionkę na rok następny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie