Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja patriotyzmu w tle z sylwetką Kazimierza Młodzianowskiego

/wit/
W niedzielę w kościele farnym w Solcu nad Wisłą będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną z okazji 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej. To prezentacja sylwetki Kazimierza Młodzianowskiego (syna soleckiej ziemi, artysty, malarza i legionisty) i odnowionych nagrobków w kwaterze rodziny Młodzianowskich na cmentarzu Świętej Barbary w Solcu.

Kazimierz Młodzianowski

Kazimierz Młodzianowski

Generał Kazimierz Młodzianowski(1880-1928) urodził się w 1880 roku w Woli Soleckiej. Dzieciństwo spędził w Boiskach. W okresie młodzieńczym przebywał w Łodzi. Potem podjął stu-dia na Wydziale Rolnictwa przy Uniwersytecie Jagiellońskim (2 semestry) i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zdobywa-jąc zawód artysty malarza. Poślubił Helenę Makarow - Wyle-żyńską. Na świat przyszły trzy córki. Służbę wojskową Kazi-mierz Młodzianowski odbył w armii carskiej, w stopniu podpo-rucznika. 4 sierpnia 1914 roku wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego - 12 kompanii pierwszego plutonu Strzelców Piłsud-skiego. W nocy z 23 na 24 listopada 1914 roku odznaczył się męstwem w ataku na rosyjski szwadron ułanów stacjonujący we wsi Czyżówki. 22 maja 1915 roku w boju o lasek Kozinkowski pod Konarami jako jeden z pierwszych wtargnął w pozycje wro-ga, dając całemu pułkowi przykład męstwa. Za czyny te otrzy-mał Order Virtuti Militari. W październiku 1918 roku wstąpił do Armii Polskiej i ukończył Wojenny Kurs Sztabu Generalnego w Warszawie.
W marcu 1919 roku został skierowany do prac nad organi-zacją Policji Państwowej. 10 listopada 1919 roku mianowany komendantem Szkoły Podchorążych. W lipcu 1920 roku kwa-termistrz Pierwszej Armii. Następnie w Sztabie Frontu Połu-dniowego przygotowywał obronę Kowla i Łucka, za co otrzymał pochwały. Do 9 października 1924 roku był komendantem Szkoły Podchorążych w Warszawie. Od października 1924 roku przeniesiony w stan spoczynku w stopniu tytularnego generała brygady pełni funkcję wojewody poleskiego. W maju 1926 roku w rządzie Kazimierz Bartla otrzymał nominację na stanowisko ministra spraw wewnętrznych - do września 1926 roku. Zmarł w Krynicy 4 lipca 1928 roku. Spoczywa na warszawskich Po-wązkach. Odznaczony krzyżem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzy-żem Walecznych, Niepodległości, Legią Honowową.
Na cmentarzu w Solcu nad Wisłą zachowała się częściowo kwatera rodziny Młodzianowskich. Miejsce spoczynku Teodozji i Teofila - dziadków Kazimierza upamiętnia Anioł Zmartwych-wstania. W kwaterze tej spoczywają również ojciec i krewni Ka-zimierza Młodzianowskiego.

Wystawa prezentuje dokumenty ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.
- Dotyczą one przebiegu służby wojskowej generała Kazi-mierza Młodzianowskiego.

To dokumenty i fotografie z archi-wum rodzinnego Młodzianowskich, prace plastyczne Kazimierza, fotografie nagrobków z katedry na soleckim cmentarzu - mówi Małgorzata Szot-Wróblewska, inicjatorka i autorka wystawy.

Otwarcie wystawy nastąpi w niedzielę o godzinie 7. 30 tuż po mszy świętej. O godzinie 17 prezentację sylwetki syna so-leckiej ziemi zaprezentuje Małgorzata Szot - Wróblewska.

Honorowy patronat nad wystawą objął ksiądź doktor Krzysztof Maj, proboszcz parafii w Solcu nad Wisłą.
Wystawa ma przybliżyć mieszkańcom ziemi lipskiej syl-wetkę Kazimierza Młodzianowskiego i jego rodziny. Autorka zorganizowałam ją z własnych środków finansowych.

Małgorzata Szot - Wróblewska jest nauczycielka dyplo-mowana w Zespole Szkół Samorządowych w Solcu nad Wisłą.

Opublikowała ponad 30 artykułów na temat historii Solca i okolic, monografię Cmentarz przy kościele pod wezwaniem Świętej Barbary w Solcu. Prowadzi redakcję historyczną w rozgłośni Twoje Radio Lipsko, opracowuje scenariusze i realizuje widowi-ska historyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie