Lekkoatlatyczne podsumowanie roku 2023. Mistrz Tomasz Majewski gratulował radomskim zawodnikom. Zobacz zdjęcia

Sylwester Szymczak
To był kolejny bardzo udany rok dla radomskich lekkoatletów. W czwartek, 4 stycznia w siedzibie firmy Kombud, podsumowano ostatnie 12 miesięcy, wręczono nagrody, statuetki, a sukcesów gratulował Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i i dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Sezon podczas uroczystości podsumował Artur Błasiński. Trener zdobył w tym roku 32 medale i w rankingu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki za rok 2023 zajął pierwsze miejsce! Zresztą na brak sukcesów nie może narzekać ani RLTL Optima Radom, ani też UKS Technik Radom. Oba kluby punktują w rankingu. Obecnie Radom ma aż 20 zawodników objętych szkoleniem kadry narodowej A lub B. Optima sklasyfikowana jest we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży na 79 miejscu (na 3808 klubów). Biorąc pod uwagę, że jest to jednosekcyjny klub, to bardzo dobra lokata. W klasyfikacji klubów lekkoatletycznych zajmuje w kraju 9 lokatę i wyżej są głównie mocne i bogate kluby uczelniane akademickie.

Najważniejsze sukcesy to złota sztafeta mistrzostw Polski seniorek, 4x 100 metrów w składzie Nikola Brożyna, Martyna Kotwiła, Izabela Smolińska, Natalia Wosztyl. Trzy medale mistrzostw Polski U20 wywalczył Adam Bajorski. Również trzy przywiózł Piotr Abramczyk. Wiktoria Gadajska biła dwukrotnie rekordy Polski, zdobywała medale w "płotkach". Tradycyjnie nie zawiodła Martyna Kotwiła, która wywalczyła halowe mistrzostwo Polski na 200 metrów. Znakomicie biegali w tym roku Mateusz Kaczor, Mateusz Gos, a także Wiktor Janduła. Mistrzostwo Polski na 5 kilometrów wywalczyć Patryk Kozłowski. Z kolei Aneta Rydz była druga w mistrzostwach Polski w skoku wzwyż zarówno w hali jak i w otwartych mistrzostwach. Amelia Karolak wywalczyła III miejsce w mistrzostwach Polski U 18 w biegach przełajowych. Izabela Smolińska była najlepsza na 400 m ppł. Wicemistrzostwo w trójskoku świętował Dawid Krzemiński. Z kolei dwa złote medale w kat. U 20 wywalczyła Julia Adamczyk. Jakub Abramczyk zdobył złoto na 2000 m w kategorii U18 i pobił rekord Polski na dystansie 1500 m. Również Kacper Jedynak ma sporo powodów do zadowolenia i zdobył mistrzostwo Polski w trójskoku do lat 20.

Warto jeszcze przypomnieć, że drużynowe mistrzostwo Polski do lat 18 w przełajach zdobyli: Julia Walczak, Amelia Furga, Piotr Abramczyk, Jakub Abramczyk, Amelia Karolak, Marcjanna Rola. Sukcesów mniejszych i większych można by wymieniać bardzo długo.

Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski gratulował sukcesów wszystkim radomskim lekkoatletom.

- Radom jest bardzo mocnym ośrodkiem na lekkoatletycznej mapie Polski. Widać te sukcesy i ciężką pracę. Cały czas miasto czeka na olimpijczyka. Ten rok będzie szczególny i mocno trzymam kciuki. Wierzę, że się uda i nawet jeśli nie teraz, to praca tutejszych trenerów gwarantuje, że w końcu doczekamy się olimpijczyka z Radomia - mówi obecny wiceprezes PZLA, Tomasz Majewski.

Marcin Waśniewski, prezes Radomskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki dziękował za wsparcie władzom miasta, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także sponsorom za wsparcie i pomoc.