Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy i strażacy czekają na deszcz w Radomskiem

Izabela KOZAKIEWICZ [email protected]
Strażacy w każdym powiecie szkolą się do przeprowadzania akcji gaśniczych w lesie. To jedne z takich ćwiczeń.
Strażacy w każdym powiecie szkolą się do przeprowadzania akcji gaśniczych w lesie. To jedne z takich ćwiczeń. Łukasz Wójcik
Wystarczyło kilka ciepłych dni, aby w lasach w Radomskiem zrobiło się sucho. Najtrudniejsza sytuacja jest w Nadleśnictwie Dobieszyn.

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje już w Nadleśnictwie Dobieszyn. Trochę lepiej jest w pozostałych nadleśnictwach. Służby apelują o ostrożność podczas spacerów i wypoczynku wśród drzew. O pożar jest teraz bardzo łatwo!

Leśnicy wilgotność ściółki mierzą dwa razy dziennie. We wtorek po godzinie 13 we wspomnianym Dobieszynie wynosiła ona 13 procent. W tym nadleśnictwie wprowadzono więc trzeci stopień zagrożenia pożarowego.

SYTUACJA POWAŻNA

W pozostałych nadleśnictwach regionu obowiązuje drugi stopień zagrożenia. Dla przykładu w Zwoleniu wilgotność ścioły we wtorek wynosiła 18 procent.

- Sytuacja jest poważna, ale jeszcze nie jest najgorzej. Mieliśmy deszczowy maj, w czerwcu też padało - mówi Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. - Z naszych pomiarów wynika też, że we wtorek wilgotność trochę wzrosła w stosunku do tego, co było w poniedziałek.
Tak czy inaczej leśnicy czekają teraz na deszcz. Prognozy, którymi dysponują wskazują, że możemy spodziewać się gwałtownych burz, ale nie wszędzie popada.

NIE BYŁO POŻARÓW

Sytuacja w lasach regionu jest stale monitorowana. Na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu są 42 wieże, z których przez całą dobę prowadzi się obserwacje, a każdy sygnał jest sprawdzany. W gotowości są dwa samoloty, które leśnicy wykorzystują w akcjach gaśniczych. Jeden z nich stoi na lotnisku w Piastowie, a drugi w podkieleckim Masłowie.

Na szczęście mimo suszy w ostatnich tygodniach nie było pożarów w lasach państwowych w naszym regionie. Na terenie podległym radomskiej Dyrekcji od początku roku było ich zaś 82.

NIE PALIĆ W LESIE

- Mimo to jesteśmy wciąż w gotowości - zaznacza Edyta Nowicka. - Prosimy też o ostrożność podczas wypraw do lasów.

Leśnicy przypominają, żeby w lesie nie posługiwać się otwartym ogniem. Jeśli, ktoś zdecyduje się na rozpalenie ogniska, czy grilla powinni robić to w miejsc wyznaczonym.

- Najlepiej skontaktować się z leśniczym, który wskaże, gdzie można robić takie rzeczy - przekonuje Edyta Nowicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie