Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealistki z Chwałowic poprowadziły lekcje o Katyniu

Sok
Uczennice z Chwałowic prowadziły zajęcia z historii.
Uczennice z Chwałowic prowadziły zajęcia z historii. Archiwum
Żywa lekcji historii, w której głównym celem było przybliżenie tragicznych losów zamordowanych Polaków w Katyniu, odbyła się niedawno w szkole podstawowej w Seredzicach pod Iłżą. Wykład poprowadziły licealistki z Chwałowic. Uczennice tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego przybliżyli postaci trzech policjantów.

Uczniowie klas wojskowo-policyjnych Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego, w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chwałowicach koło Iłży wzięły już po raz drugi udział w ogólnopolskim konkursie „Policjanci w służbie historii”. To konkurs organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego.

Konkurs odnosi się do daty 13 kwietnia, który jest dniem upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej. Uczennice z klasy III z Chwałowic - Natalia Kamińska, Natalia Winiarska i Sandra Dudek, postanowiły przybliżyć uczniom szkoły podstawowej imienia Ludwika Kupczyka w Seredzicach historię policjantów II RP.

W czasie prelekcji opowiedziały najpierw, jak wyglądała praca policjantów w latach międzywojennych, a potem jaki okrutny los ich spotkał podczas ostatniej wojny. Licealistki uświadomiły również uczniom, jak wielu Polaków zaginęło na ziemiach wschodnich i nigdy nie zostali odnalezieni. Większość pomordowanych znajduje się na cmentarzach wojennych: Katyń, Miednoje, Charków i Bykownia.

Uczennice przybliżyły sylwetkę trzech policjantów: Jana Piwnika - pseudonim „Ponury”, Stefana Zębali i Stanisława Zająca, któremu poświęciły najwięcej uwagi. Stanisław Zając był pracownikiem Wydziału Śledczego I Komisariatu w Radomiu. Był długo poszukiwany przez żonę, a później przez córkę, które chciały dowiedzieć się dlaczego Stanisław nie wrócił do domu najpierw po kampanii wrześniowej, a potem po zakończeniu wojny.

Spotkanie w Seredzicach zakończyło się minutą ciszy w czasie, której uczczono pamięć policjantów pomordowanych przez NKWD.

- Celem lekcji było pokazanie historii, o której młodsi uczniowie najprawdopodobniej nigdy nie słyszeli. Odbierali ją pełni powagi, skupienia i podziwu - opowiadały licealistki.

Uczennice Liceum z Chwałowic były zaskoczone faktem, że tak miło została przyjęta ich lekcja. Przypomniały słuchaczom, że warto pamiętać o takich ludziach, ich heroicznych postawach.

Życzenia na Wielkanoc 2019. Wierszyki - śmieszne, krótkie, wielkanocne SMS

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie