MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liceum społeczne bez siedziby i do likwidacji? Radni PiS powiedział „nie” użyczeniu budynku na Ustroniu

ik
Radomscy radni w poniedziałek rozpatrywali uchwałę w sprawie użyczenia budynku Liceum Społecznemu.
Radomscy radni w poniedziałek rozpatrywali uchwałę w sprawie użyczenia budynku Liceum Społecznemu. Joanna Gołąbek
Podczas poniedziałkowej sesji radomscy radni Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzili się na użyczenie budynku przy ulicy Sandomierskiej Liceum Społecznemu. Szkoła działa tam ponad 20 lat. Co będzie z ogólniakiem? Czy to oznacza jej likwidację? - Będziemy walczyć, przed nami egzaminy i matury - mówi dyrektor placówki Alicja Ewa Grymuła.

Sesja radomskiej Rady Miejskiej odbyła się w poniedziałek 25 lutego. Jednym z punktów obrad była uchwała użyczenia budynku przy ulicy Sandomierskiej i Gagarina Społecznemu Towarzystwu Oświatowemu, które od ponad 20 lat prowadzi tam szkołę. Użyczenie oznacza, że za nieruchomość nie trzeba płacić czynszu.

Przedszkole z tektury

Towarzystwo tam I Społeczne Liceum Ogólnokształcące i wygasające w tym roku gimnazjum. Od 2002 roku korzysta z budynku na zasadzie użyczenia. Ostatnią umowę z miastem podpisało w 2007 roku. Kolejna umowa miała być podpisana na 10 lat. Na to jednak zgodę musieli wyrazić radni. I tu pojawił się problem, bo Prawo i Sprawiedliwość powiedziało stanowcze „nie”.

- Brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach. A ten budynek jest idealnym miejscem na taką placówkę. Niedaleko, na Ustroniu jest przedszkole, którego budynek ma ściany z tektury - argumentował Dariusz Wójcik Z PiS. - Uważam, że jeśli ktoś prowadzi działalność prywatną to powinien płacić za dzierżawę. Traktujmy wszystkich równo. Dlaczego jedni za korzystanie z gminnych budynków płacą czynsz, a inni nie - mówił Wójcik.

- Jako radny mam obowiązek pilnować budżetu gminy - przekonywał Tomasz Gogacz, także z PiS. - To stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą. Szkoła jest elitarna, rodzice płacą 350 złotych czesnego miesięcznie. Nie można im użyczać budynku za darmo. Także zdaniem Tomasza Gogacza budynek nadaje się na przedszkole, z takim przeznaczeniem był zresztą budowany.

- Przeprowadzono adaptację dawnego internatu przy ulicy Kilińskiego na przedszkole, a mamy gotowy budynek, który mógłby spełniać taką funkcję – uważa Tomasz Gogacz. – Stoją puste budynki po gimnazjach, tam można przenieść szkołę ponadgimnazjalną, to byłaby tylko zmiana siedziby.

W szkole przeżyli szok

- Jesteśmy stowarzyszeniem non profit. Nie prowadzimy działalności zarobkowej. Pieniądze przeznaczamy na utrzymanie i rozwój szkoły - odpowiada Alicja Ewa Grymuła. - Jesteśmy zaszokowani tą decyzją radnych. Przecież zajmujemy się tym budynkiem od 25 lat. Kiedy go przejmowaliśmy od kilku lat przedszkole już tu nie działało, budynek stał pusty. Był zaniedbany, my o niego dbamy.

Jak wylicza dyrektorka stowarzyszenie przeprowadziło szereg remontów dostosowując go do potrzeb liceum. Teraz są tam trzy klasy ogólnika i ostatni rocznik gimnazjum. To około 60 uczniów. Stowarzyszenie zatrudnia 20 nauczycieli.

- Przygotowujemy się do egzaminu gimnazjalnego i matur. Chcemy prowadzić liceum czteroletnie, szykujemy się do nowego naboru. Nie zamierzam teraz „zwijać” szkoły. Będziemy walczyć o ten budynek - zapewnia Alicja Ewa Grymuła.

Stowarzyszenie ma nadzieje, że sprawa nie jest jeszcze zamknięta. – Do tej pory radni bez problemu godzili się na to, żebyśmy funkcjonowali w tym budynku. Przecież miasto nei robi tego dla nas, dla stowarzyszenia tylko dla młodych mieszkańców Radomia, którzy się u nas uczą – przekonuje Alicja Ewa Grymuła.

Jak mówi dyrektor liceum w Polsce Społeczne Towarzystwo Oświatowe prowadzi około 200 szkół w różnych miastach. Tam też samorządowy użyczają swoje budynki bezpłatnie. – Są takie gminy, które oddają siedziby szkół Towarzystwu w wieczyste użytkowanie – mówi dyrektor Grymuła.

Bez siedziby nie ma szkoły?

Co będzie dalej z liceum społecznym i czy będzie się musiało wyprowadzić? - Umowa użyczenia już się skończyła. Nie twierdzę, że od razu wystąpimy, żeby szkoła opuściła budynek, ale będziemy musieli wyznaczyć taki termin. Jest to naturalnym pokłosiem decyzji Rady - mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

To może oznaczać likwidację liceum. Władze zapowiadają, że będą rozmawiać z dyrekcją szkoły i szukać rozwiązania. Radni PiS sugerują, że można szkole oddać budynek w użyczenie na trzy lata. Na to Rada Miejska już nie musi wyrażać zgody.

Konrad Frysztak odpowiada, że radni są przecież przeciwni formie użyczenia budynku dla szkoły. Rzeczywiście, w czasie sesji radni nie mówili o skróceniu umowy, a o tym, ze nie powinno się za darmo pozwalać korzystać z miejskich budynków.

- Prezydent decydując musi brać pod uwagę ich decyzję – mówi Konrad Frysztak. - Przypominam też, że miejski budynek ma w użyczeniu radomski ZDZ i też prowadzi tam szkołę. Radni poprzedniej kadencji nie mieli problemu, żeby się na to zgodzić. To nie równe traktowanie podmiotów - dodaje Konrad Frysztak. Dariusz Wójcik zapowiada, że sytuacji ZDZ radni też powinni się przyjrzeć.

Pudzian Band i Diadem w Explosion. Zobacz zdjęcia!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie