Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczne zbiórki krwi w regionie radomskim. Regionalne Centrum apeluje o jej oddawanie

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Od początku czerwca w całym regionie odbyło się 14 zbiórek krwi, podczas których udało się zebrać ponad 100 litrów. Tu podczas akcji w Gniewoszowie koło Kozienic.
Od początku czerwca w całym regionie odbyło się 14 zbiórek krwi, podczas których udało się zebrać ponad 100 litrów. Tu podczas akcji w Gniewoszowie koło Kozienic. OSP Gniewoszów
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu nie zwalnia tempa i cały czas organizuje wyjazdowe zbiórki krwi. Od początku czerwca odbyło się ich już czternaście, jednak zapasy są wciąż bardzo niskie...

Radomskie centrum cały czas apeluje mieszkańców o oddawanie krwi. W ciągu ostatnich miesięcy bardzo zmniejszyła się liczba dawców, co stanowi ogromne zagrożenie dla pacjentów szpitali oczekujących na zaplanowane, bądź też konieczne do wykonania zabiegi ratujące zdrowie i życie. Potrzeba niemal każdej grupy. Jedynie w przypadku grupy AB RH+ można mówić o większych rezerwach. Warto pamiętać, że żaden zamiennik nie zastąpi krwi, a krwiodawca jest jej jedynym „producentem”. To substancja, która jest niezbędna w czasie transfuzji, operacji i zabiegów, i naprawdę ratuje ludzkie życie.

Liczne akcje wyjazdowe

W związku z tak małymi zapasami krwi, Regionalne Centrum Krwiodawstwa bardzo często organizuje wyjazdowe akcje poboru krwi, które odbywają się na terenie całego regionu radomskiego. Od początku czerwca odbyło się już czternaście takich zbiórek.

Pierwsza z wyjazdowych akcji odbyła się 1 czerwca w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach. Zbiórka okazała się dużym sukcesem. Niemal 17 litrów krwi oddało 38 mieszkańców Pionek i okolicznych miejscowości. Następnego dnia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach w powiecie grójeckim odbyła się kolejna zbiórka. W przypadku tej akcji udało się zebrać nieco ponad 7 litrów tego drogocennego leku.

W czwartek, 4 czerwca, w skwerku „Małpi Gaj” przy ulicy Warszawskiej w Kozienicach odbyła się trzecia czerwcowa zbiórka krwi. Zgłosiło się podczas niej 25 dawców, którzy oddali łącznie nieco ponad jedenaście litrów krwi. Mobilny punkt poboru stanął też w piątek przy Urzędzie Gminy w Potworowie. Ta zbiórka okazała się nieco mniejsza, bowiem zgłosiły się 22 osoby. Podczas akcji udało się zgromadzić niemal dziesięć litrów krwi.

W sobotę, 6 czerwca, w Iłży odbyła się trzecia zbiórka krwi w ramach akcji „Motoserce”. Pierwsze dwie z nich odbyły się w Radomiu. W przypadku akcji w Iłży zgłosiło się 27 dawców krwi, którzy oddali ponad dwanaście litrów życiodajnego leku.

W niedzielę, 7 czerwca, odbyły się aż trzy zbiórki: w Kazanowie, Jedlance i Wrociszewie pod Warką. Pierwsza z nich została zorganizowana przy strażnicy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Trzynaście osób oddało tam prawie sześć litrów krwi. Akcja w Jedlance została zorganizowana przy Publicznej Szkole Podstawowej, gdzie udało się zebrać nieco ponad 10 litrów. Zbiórka przy szkole we Wrociszewie okazała się z nich największa – trzydzieści osób oddało tam 13,5 litra krwi.

W ostatnim tygodniu odbyły się już kolejne cztery zbiórki: w Radomiu, Kozienicach, Zwoleniu oraz w Gniewoszowie. Podczas każdej z tych akcji udało się zebrać około dziesięć litrów krwi. W niedzielę do 14.30 trwały jeszcze akcje w Tczowie oraz w miejscowości Chomentów-Puszcz w powiecie radomskim.

Warto przypomnieć, że krew można również oddać w siedzibie Centrum przy ulicy Limanowskiego 42 w Radomiu. Można się rejestrować poniedziałek, środę w godzinach 7-14, wtorek od 7 do 18, oraz w czwartek i piątek w godzinach 7-13.

Kto może zostać dawcą?

Krew można oddać jeśli: w ostatnim czasie nie przebywałeś poza granicami naszego państwa (ostateczną decyzję o dyskwalifikacji na 14 dni, bądź dłużej podejmie lekarz kwalifikujący), nie miałeś kontaktu z osobą chorą na koronawirusa lub objętą kwarantanną, twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry. Jeśli: ważysz powyżej 50 kilogramów, nie chorowałeś na żółtaczkę, zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców, jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Dawcami krwi nie mogą być również kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie sześciu miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

Pracownicy centrum krwiodawstwa przypominają również, że nie trzeba znać swojej grupy krwi, aby ją oddać. Wystarczy, że w dniu, w którym zdecydujemy się na jej oddanie zjemy niskotłuszczowy posiłek, a także wypijemy większą ilość wody niż zwykle. Na kilka dni przed wizytą należy też powstrzymać się od picia alkoholu, a tego samego dnia od palenia papierosów.

olecane]20000607, 20015627, 20024581, 20019533, 20001975, 19996359[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie