Lider Regionu 2020. Kozienice najlepsze w kategorii "Miasto Przyjazne Mieszkańcom"

Patryk Samborski
Patryk Samborski

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
"Echo Dnia" po raz czternasty wręczyło nagrody Lider Regionu. Wybieraliśmy firmy i instytucje, które wnoszą trwały wkład w rozwój gospodarczy naszej małej ojczyzny. W kategorii "Miasto Przyjazne Mieszkańcom" statuetkę zdobyła zdobyły Kozienice. Nagrodę z rąk Sławomira Baćkowskiego, dyrektora radomskiego oddziału "Echa Dnia" odebrał burmistrz Piotr Kozłowski.

Miasto przyjazne to przede wszystkim miejsce, które odpowiada na różnorodne potrzeby mieszkańców. Dotyczy to wszystkich grup społecznych, w tym też tych, które mają pewne ograniczenia i nie chodzi wyłącznie o osoby z niepełnosprawnościami, ale też o seniorów, kobiety w ciąży, czy też rodziców z małymi dziećmi. Kapituła konkursu uznała, że na ten tytuł zasługują w tym roku Kozienice.

- Tytuł Lidera Regionu w kategorii „Miasto Przyjazne Mieszkańcom” jest bardzo prestiżowy dla każdego samorządowca. Wszyscy pracujemy na rzecz mieszkańców. Ich ocena naszej pracy jest dla nas najważniejsza, a staramy się działać w wielu dziedzinach. Inwestujemy w infrastrukturę techniczną, ale również w usługi społeczne, instytucje służące na co dzień dzieciom, seniorom, ale także mieszkańcom szukającym pracy. Cieszy nas niezmiernie, że mieszkańcy i kapituła konkursu doceniają to, dlatego nadal będziemy się starać zmierzać w tym kierunku – mówi Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic.

Działania na rzecz mieszkańców

Jednym z najważniejszych takich działań było niewątpliwie utworzenie Dziennego Domu Pobytu "Senior+". Mieszkańcy Kozienic i okolicznych miejscowości mogą tam do dyspozycji wiele sal, takich jak: pomieszczenie kuchenne, do aktywności ruchowej ze sprzętem rehabilitacyjnym, pokój zabiegowy, czy pomieszczenie klubowe Seniorzy mogą także korzystać z przyległego ogrodu. Oferta spotkała się z tak dobrym przyjęciem, że władze miasta postanowiły powiększyć placówkę o dodatkowe pomieszczenia, co pozwoli w najbliższej przyszłości na przyjęcie większej liczby seniorów.

To nie jedyne działanie na rzecz seniorów. Z myślą o najstarszym pokoleniu wprowadzone zostały dwa programy "Złota rączka" i "Opaska telemetryczna". Dzięki nim seniorzy mają zapewnioną pomoc w dostępie do podstawowych usług związanych z gospodarstwem domowym, na przykład pomoc hydraulika, elektryka, stolarza etc.

Kozienice dbają również o swoich najmłodszych mieszkańców. Rozbudowa żłobka miejskiego czy program realizowany na rzecz pomocy w powrocie na rynek pracy rodziców dzieci w wieku 0-3 lat to tylko część wsparcia. Wszystko to wiąże się z wysokimi kosztami, jednak miasto na zdecydowaną większość pozyskuje bezzwrotne dotacje, zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych.

Warto pamiętać, że mieszkańcom pomagać mogą proste, wręcz prozaiczne zmiany, takie jak na przykład przeniesienie obsługi interesantów na parter Urzędu Miejskiego. Załatwienie spraw jest teraz mniej uciążliwe dla seniorów i rodziców małych dzieci.

Inwestują w drogi i infrastrukturę sportową

Kozienice na bieżąco realizują również inwestycje drogowe, rozbudowują miejsca parkingowe, ciągi piesze i ścieżki rowerowe. Warto jednak pamiętać, że kierunki rozwoju miasta w dużym stopniu kształtują dostępne dofinansowania zewnętrzne. W ostatnim czasie były to przebudowy lub budowy dróg gminnych, powstanie hal sportowych przy dwóch szkołach, zagospodarowanie terenów rekreacyjnych i zielonych.

Bezpieczeństwo mieszkańców poprawiane jest poprzez zakup nowoczesnego sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Bardzo ważną inwestycją jest też zakup autobusów elektrycznych, które zastąpią obecnie jeżdżący metrobus. Oprócz tego realizowanych jest wiele mniejszych, niskobudżetowych projektów, które często wynikają z rozmów z samymi mieszkańcami. Mowa tu między innymi o udogodnieniach komunikacyjnych oraz instalowaniu elementów małej architektury. Łączna skala wszystkich tych inwestycji robi wrażenie, ponieważ mowa tu o ponad 40 milionach złotych, a kolejnych kilkadziesiąt milionów inwestują w Kozienicach podmioty zewnętrzne.

Współpracują z mieszkańcami

Wiele projektów nie byłoby realizowanych, gdyby nie częste rozmowy z mieszkańcami miasta. Niestety, pandemia koronawirusa bardzo mocno to w ostatnim czasie ograniczyła. Pozostają mimo wszystko mniej bezpośrednie formy kontaktu. Za pośrednictwem ankiet internetowych władze Kozienic zasięgają opinii mieszkańców. Było tak między innymi w przypadku montowania nadajników bezpłatnego WI-FI, pomysły organizacji kina plenerowego, zawodów MMA oraz postawienia budek dla bezdomnych kotów.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie