Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipiec na działce. Bez ochrony chemicznej plonów nie będzie

Agata KOWALCZYK [email protected]
W lipcu koniecznie trzeba zrobić oprysk preparatami, które zapobiegną porażeniu warzyw przez grzyby i bakterie.
W lipcu koniecznie trzeba zrobić oprysk preparatami, które zapobiegną porażeniu warzyw przez grzyby i bakterie. archiwum
Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie rośliny są atakowane przez choroby. W tym miesiącu najważniejszym zabiegiem jest opryskiwanie preparatami, które zapobiegną porażeniu warzyw, drzew i kwiatów ozdobnych przez grzyby i bakterie.

Podatne na choroby grzybowe są wszystkie rośliny dyniowate, jak ogórki, kabaczki, cukinie. Jeśli chcemy je uratować, trzeba opryskać, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, na przykład biały nalot przy porażeniu mączniakiem. Rozpoczął się już zbiór plonów, więc można użyć wyłącznie preparatów nietoksycznych dla człowieka, po zastosowaniu których nie ma potrzeby stosowania okresu karencji. Może to być Biosept albo Grevit.

Obrona przed zarazą

Także pomidory wymagają intensywnej ochrony przed chorobami grzybowymi (zaraza może całkowicie pozbawić nas plonów) i bakteryjnymi. Pryskamy je preparatami Bravo, Dithane czy Miedzian. Mają one okres karencji, w czasie których nie można spożywać pomidorów, ale do zbioru plonów jest jeszcze daleko. Pogoda nie sprzyja kwitnieniu i zawiązywaniu owoców przez te warzywa. Można próbować przyspieszyć proces, zanurzając w pełni rozwinięte kwiaty w preparacie Betoxon.

Chronimy krzewy róż przed szarą pleśnią i innymi chorobami. Pryskamy je preparatami Topsin czy Amistral. Grzyby mogą zaatakować również drzewa, przede wszystkim jabłonie, u których pojawi się parch jabłoni. Pryskamy je profilaktycznie na przykład Kaptanem.
Pod koniec lipca i na początku sierpnia zbieramy czosnek, bo później ząbki mogą się rozsypać, oraz cebule z dymki.

Wysiewamy warzywa i kwiaty

Do 20 lipca można wysiać fasolę szparagową o krótkim okresie wegetacji, na przykład Galopkę. Wysiewamy także sałatę, szpinak, rzodkiewkę, rzepę i rzodkiew na jesienny zbiór.

Lipiec to pora na wysiew kwiatów dwuletnich, jak malwa, bratki, niezapominajki, goździki. Dzielimy i przesadzamy karpy irysów. To najlepsza pora na taki zabieg. Sadzimy je płasko i płytko. Byliny, które kwitły w kwietniu i maju, przycinamy, dzielimy i przesadzamy.

Intensywne opady deszczu powodują wypłukiwanie składników pokarmowy z gleby, więc należy pamiętać o nawożeniu. Jego ostatni termin trzeba zaplanować do końca lipca, aby wieloletnie rośliny zdążyły się przygotować do zimy. Nawozimy róże, drzewa i krzewy owocowe.
U drzew owocowych należy wykonać letnie cięcie, które ograniczy występowanie chorób. Na przełomie lipca i sierpnia tniemy jabłonie, wiśnie i czereśnie.

Edward Galus, zastępca dyrektora w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni w Kielcach: - Pamiętajmy o kwiatach balkonowych. Nie można zaufać obfitym opadom deszczu, które zwykle nie docierają do ziemi w skrzynkach, tylko spływają po liściach. Bez względu na pogodę rośliny na balkonie należy podlewać przynajmniej raz dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lipiec na działce. Bez ochrony chemicznej plonów nie będzie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie