Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipsko. Mieszkańcy pobiegli Tropem Wilczym i uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Była też projekcja filmu o legendarnym partyzancie

pat
W niedzielnym biegu "Tropem Wilczym" brało udział około 150 mieszkańców Lipska i okolicznych miejscowości.
W niedzielnym biegu "Tropem Wilczym" brało udział około 150 mieszkańców Lipska i okolicznych miejscowości. Starostwo Powiatowe w Lipsku
W niedzielę, 1 marca, mieszkańcy Lipska i powiatu lipskiego mieli okazję wziąć udział w cyklu wydarzeń, które zorganizowano w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był bieg "Tropem Wilczym", oficjalne obchody święta na cmentarzu oraz koncert w Lipskim Centrum Kultury.

Wydarzenia upamiętniające rozpoczęły się już o godzinie 8.30. na ulicy Powstańców Listopadowych - tuż obok zalewu. To tam rozpoczęło się wydawanie koszulek i numerów uczestnikom biegu "Tropem Wilczym". Ci którzy zarejestrowali się wcześniej e-mailowo, odbierali pakiety na bieżąco, natomiast nowo rejestrujący musieli odczekać w kolejce. Mimo mało przychylnej aury, wśród biegaczy panowała bardzo pozytywna atmosfera. Dystans biegu był symboliczny i wynosi 1963 metry - odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak, pseudonim "Lalek".

150 biegaczy uczciło Żołnierzy Wyklętych

Wszyscy zarejestrowani ustawili się na linii startu o godzinie 9.30. Nim rozległ się wystrzał sygnałowy do startu, głos zabrał Sławomir Śmieciuch, starosta lipski, który przywitał wszystkich zgromadzonych i zaprosił do aktywnego udziału w obchodach święta.

Trasa biegu przebiegała wokół zalewu, gdzie trzeba było przebiec dwa okrążenia, a następnie w kierunku rynku. Meta usytuowana była obok budynku Lipskiego Centrum Kultury. Tam starosta wręczał wbiegającym na metę - pamiątkowe medale, a pomagający harcerze pozostałe elementy pakietu startowego.

W imprezie wzięło udział blisko 150 osób w różnym wieku. Bieg był otwarty i nieodpłatny, nie obowiązywały żadne ograniczenia wiekowe, a do udziału zaproszono młodzież szkolną oraz dorosłych, zarówno biegaczy jak i uczestników nordic walking. Ze względu na charakter wydarzenia był to marszobieg bez rywalizacji sportowej, choć część uczestników rywalizowała między sobą. Niejednokrotnie wzięły w nim udział całe rodziny.

Część oficjalna uroczystości

O godzinie 10.30 rozpoczęła się kolejna część obchodów Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych. Na parkingu przy cmentarzu parafialnym zebrały się delegacje osób wraz z pocztami sztandarowymi instytucji, organizacji, stowarzyszeń aby na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, przy Krzyżu Katyńskim złożyć kwiaty i zapalić znicze. W oddaniu hołdu pomordowanym uczestniczyły między innymi Anna Kwiecień, poseł na Sejm RP

O godzinie 11.00 w miejscowym kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lipsku odbyła się msza w intencji Żołnierzy Wyklętych. Mszę celebrował ksiądz kanonik Henryk Jagieło – proboszcz parafii.

Kolejna część wydarzenia odbywała się w Lipskim Centrum Kultury. Rozpoczął je starosta Sławomir Śmieciuch witając zaproszonych gości i dziękując za towarzyszenie w tak ważnym dniu. Podczas wystąpienia włodarz powiatu odczytał list od Dariusza Bąka, posła na Sejm RP.

W dalszej kolejności, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Siennie zaprezentowali inscenizację słowno - muzyczną, poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Pokazali film o Żołnierzu Wyklętym z powiatu lipskiego

Niezwykle ważnym punktem uroczystości była projekcja filmu pod tytułem „Ośka” Partyzancka Legenda Batalionów Chłopskich w reżyserii Przemysława Bednarczyka. Projekcję filmu poprzedziła zapowiedź, którą prezentował sam reżyser. Na sali byli również obecni współtwórcy filmu w tym, producent – Bartosz Bednarczyk oraz Marcin Sołtysik – główny konsultant do spraw scenariusza, tekstów oraz archiwaliów.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Sławomir Sońta, syn Jana Sońty „Ośki”, który we wzruszający sposób podziękował za projekcję filmu. Razem z towarzyszącą mu rodziną, obejrzał film o ojcu po raz pierwszy.

Ostatnim punktem wydarzenia było losowanie upominków (dla uczestników biegu „Tropem Wilczym”). W ten sposób 5 osób otrzymało okolicznościowe upominki ufundowane przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Lipsku oraz p. Andrzeja Wojtasa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie