Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Los szkół w Radomiu przesądzony. Radni PiS i radny PSL za likwidacją

ik
Radni PiS głosowali za likwidacją i przekształcaniem szkół.
Radni PiS głosowali za likwidacją i przekształcaniem szkół. Łukasz Wójcik
Rada Miejska przegłosowuje zmiany w oświacie.

Na początek radni głosowali projekt uchwały o połączeniu przedszkola i szkoły podstawowej przy ulicy Ofiar Firleja.
POŁĄCZENIE NA FIRLEJU

Jedynym radnym, który zabrał głos w tym punkcie był Piotr Szprendałowicz, radny niezależny.

- Zmiany planowane w radomskiej oświacie miały przynieść duże oszczędności. Po protestach miasto wycofało się z zasadniczej części propozycji. W efekcie mamy trudne do oszacowania oszczędności, podobno około 2 milionów złotych. Pracę straci około 100 osób Pewnym skutkiem jest też plan przeznaczenia 1,7 miliona złotych z budżetu miasta i spółki Wodociągi Miejskie na poprawę warunków dojazdu do supermarketu - mówił Piotr Szprendałowicz. - Dobitnie widać, że prezydent powinien wycofać się z planowanych zmian, nawet z tej resztki. Powinien odwołać swojego zastępcę, który jest odpowiedzialny za te szkodliwe zmiany.

Radny mówił o sklepie wielkopowierzchniowym, którego budowa ruszyła w sąsiedztwie likwidowanej szkoły. Rządzący miastem chcą dołożyć do budowy ulic wokół sklepu. Chodzi o ulice Dzierzkowską i Nowogrodzką. Podczas dzisiejszej sesji radni mają decydować o przeznaczeniu na ten cel 1,1 miliona złotych, 600 tysięcy złotych mają dołożyć 600 tysięcy złotych. Inwestor marketu ma na przebudowę dróg dac 2 miliony złotych.

Do głosowania doszło. Za połączeniem szkoły i przedszkola na Firleju byli radni Prawa i Sprawiedliwości i koalicjant z Polskiego Stronnictwa Ludowego, w sumie 15 osób. Przeciw zagłosowało 13 radnych opozycji. Od wrzesnia będzie tam zatem działać Zespół Szkolno - Przedszkolny numer 1.

ZNIKA "ÓSEMKA"

Szkoła podstawowa numer osiem przy ulicy Dzierzkowskiej zniknie z oświatowej mapy Radomia. Dyskusji przed głosowaniem przysłuchiwali się rodzice dzieci uczących się w szkole podstawowej numer 8. Jak mówili, są rozczarowani postawą rządzących. W ich imieniu głos zabrał Marek Kwiatkowski.

- Dziś dokonuje się ostatni akt w historii "ósemki". Chciałbym podziękować tym, którzy nam pomagali. Naszym celem było, aby szkoła ostała się w tym samym miejscu i tej samej formule. Nie udało się. Nie zapominamy o roli, jaką odegrali państwo w tym procesie - stwierdził Marek Kwiatkowski, przedstawiciel rodziców dzieci ze szkoły podstawowej numer 8

- Przeciw likwidacji "ósemki" są rodzice i z tego co wiem nauczyciele. Na remont dachu szkoły numer 8 brakowało 240 tysięcy złotych, nie było tych pieniędzy - mówił Kazimierz Woźniak, radny Radomianie Razem - Kocham Radom. - Ale na remonty dróg przy supermarkecie są. W tym samym czasie, skądś je znajdujemy, przesuwamy, z czegoś zabieramy. Gdzie tu jest sprawiedliwość społeczna?

Radny Woźniak apelował, żeby jeszcze zastanowić się na tą decyzję. Przypominał, że wszystkie środowiska związane ze szkołą są przeciw. - Jest jeszcze czas, pomyślmy nad tym - apelował radny Woźniak.

ARGUMENTY WŁADZ

- Słuchaliśmy różnych argumentów. Ale wszyscy zapomnieli o opinią rzeczoznawców o katastrofie budowlanej, o ograniczeniach inwestycyjnych, dużych kosztach ogrzewania budynku i demografii - Ryszard Fałek, wiceprezydent Radomia odpowiedzialny za sprawy oświaty. - Chciałbym jeszcze dodać, że w ubiegłym tygodni ministerstwo edukacji o 3,8 miliona złotych zmniejszyło nam subwencję oświatową. Musimy racjonalnie wydawać publiczne pieniądze, bez uszczerbku na dobru ucznia.

Ryszard Fałek przypomniał radnemu Woźniakowi, że pieniądze inwestycyjne na drogi to nie to samo, co pieniądze na wydatki oświatowe. Jak mówił budynek po "ósemce" będzie wykorzystywany na cele oświatowe.

- Do pana prezydenta zgłosiły się już dwa stowarzyszenie, które chciałby tam prowadzić działalność na rzecz osób niepełnosprawnych - stwierdził.

Ostatecznie za likwidacją szkoły podstawowej numer 8 głosowało 15 radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw była cała opozycja.

GIMNAZJUM PRZY WIERZBICKIEJ - WYGASZANE

W kolejnym głosowaniu radomscy radni zdecydowali o wygaszaniu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 9 przy ulicy Wierzbickiej. To oznacza, że do szkoły nie będzie już naboru. Za dwa lata placówka ostatecznie przestanie działać. W tym czasie naukę zakończą już przyjęci uczniowie.

Szkoły bronili radni opozycji, ale wynik głosowania był łatwy do przewidzenia. Za likwidacją Zespołu Szkół numer 9 poprzez wygaszanie było 15 radnych rządzącej koalicji. Przeciw zaś cała opozycja - 13 osób.

Wkrótce kolejne informacje z sesji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie