Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko na Sadkowie: sensacyjne oświadczenie byłego prezesa spółki Port Lotniczy Radom

/r/
Czesław Jarosz, były prezes spółki Port Lotniczy Radom.
Czesław Jarosz, były prezes spółki Port Lotniczy Radom.
Czesław Jarosz: "nowy Zarząd Spółki miał od 3 miesięcy niewątpliwą możliwość sprawdzenia swoich merytorycznych zdolności menedżerskich".

OŚWIADCZENIE

Jako Prezes Zarządu Portu Lotniczego "RADOM" S.A. w okresie od 15 lipca 2008 r. do 23 grudnia 2010 r. pragnę odnieść się do podnoszonych niesłusznych sugestii dotyczących rzekomych zaniedbań w Spółce.

1. Decyzja środowiskowa

Z chwilą pozyskania terenów na lotnisku Radom-Sadków Spółka niezwłocznie nawiązała współpracę z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie i przystąpiła do kompletowania dokumentów wymaganych do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Wiązało się to m.in. z wyznaczeniem tzw. strefy oddziaływania lotniska, która następnie podlegała uzgodnieniom z gminami Jedlnia -Letnisko, Gózd, Skaryszew oraz Radom. Raport Oddziaływania na Środowisko został sporządzony w ramach Planu Generalnego dla portu lotniczego Radom (nadal objęty gwarancją wykonawcy).

RDOŚ po zapoznaniu się z istniejącą dokumentacją wskazała konieczność sporządzenia dodatkowych analiz, w tym czasochłonnej analizy ornitologicznej. Należy jednak nadmienić, iż 15 listopada 2010 r. weszło w życie nowe ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z którym lotnisko w Radomiu nie jest już przedsięwzięciem mogącym zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, co powinno wiązać się z uproszczoną procedurą w procesie ubiegania się o decyzję środowiskową. W tym zakresie nowy Zarząd Spółki miał już zatem od 3 miesięcy niewątpliwą możliwość sprawdzenia swoich merytorycznych zdolności menedżerskich, o których wspomina Pan Prezydent Kosztowniak.

2. Rejestracja w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego

Już 26 września 2006 r. ówczesny Prezydent Radomia uzyskał zapewnienie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorza Kruszyńskiego, iż nie jest wymagane zezwolenie, ani promesa na założenie lotniska, bowiem lotnisko Radom jest lotniskiem istniejącym wojskowym zarejestrowanym (pismo w zał.). Spółka Port Lotniczy "RADOM" S.A. 19 grudnia 2008 r. złożyła formalny wniosek o cywilną rejestrację lotniska w ULC. Z uwagi na brak załączników takich jak: wypis i wyrys z planu miejscowego dla terenu lotniska - zależnych od Prezydenta Miasta Radom -(obecnie w opracowaniu przez MPU), mimo przygotowanych przez Zarząd Spółki : programu wykorzystania lotniska, prognozy i planu organizacji ruchu lotniczego, projektu programu ochrony lotniska, dokumentów stwierdzających prawo dysponowania nieruchomością na cele budowy lotnisk, wniosek pozostał bez rozpoznania, nawet wobec wymaganego wniesienia stosownych opłat za rozpatrzenie, gdyż Prezes ULC zmienił niestety swoje stanowisko. Wszystkie w/w dokumenty, na które Spółka miała bezpośredni wpływ były już terminowo opracowane.

3. Ogrody działkowe

Plan generalny dla Portu Lotniczego Radom, zatwierdzony uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Port
Lotniczego "RADOM" S.A. (repr. przez Prezydenta A. Kosztowniaka) o nr 9/2010 jako dokument strategiczny w oparciu o który będzie prowadzona rozbudowa lotniska zakłada, iż pierwsze inwestycje pozwalające uruchomić lotnisko takie jak terminal, strażnica, wieża kontroli lotów, płyta postojowa powstaną na terenach, na których nie są zlokalizowane ogrody działkowe. W tym też celu skutecznie zabiegaliśmy u ś.p. gen. Błasika o pozyskanie dodatkowych 5 ha pod budowę wieży.

Likwidacja ogrodów z uwagi na czasochłonność i fundusze niezbędne do wypłaty odszkodowań nie była priorytetem i zgodnie z Master Planem powinna być zakończona dopiero przed rozpoczęciem drugiego etapu inwestycji tj. w roku 2016. Spółka zwróciła się pisemnie do Działkowiczów o sukcesywne wygaszanie działalności ogródków.

4. Poszukiwanie Inwestora

Spółka Port Lotniczy "RADOM" S.A. 19 lipca 2010 r. była gotowa podpisać umowę z wybraną w drodze konkursu firmą BRE Corporate Finance S.A. dotyczącą opracowania strategii finansowania inwestycji oraz pozyskania inwestora dla przedsięwzięcia polegającego na uruchomieniu cywilnego portu lotniczego na lotnisku Radom-Sadków. Z uwagi na alternatywną kompleksową ofertę firmy Warbud, opartą na założeniu realizacji inwestycji w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), zgodnie ze Statutem Spółki, o swoich pracach Zarząd poinformował Radę Nadzorczą (pismo w zał.). Do dnia dzisiejszego, ani Rada Nadzorcza, ani Prezydent mający również pełną wiedzę w przedmiotowym zakresie, ze znanych tylko sobie powodów, nie podjęli żadnej decyzji.

Nadmieniam ,że otrzymałem od zainteresowanych firm z USA pisma dotyczące braku jakiejkolwiek odpowiedzi na kierowane do Pana Klinerta propozycje. Kopie tych skarg otrzymywał również Prezydent.

Należy jednoznacznie stwierdzić , że zarząd Spółki kierowany przeze mnie z należytą starannością informował pisemnie i ustnie o wszystkich swoich działaniach Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz członków Rady Nadzorczej w regularnych wielostronicowych sprawozdaniach kwartalnych, a także w merytorycznych danych i faktach przekazywanych bezpośrednio w czasie rozmów w gabinecie Prezydenta Kosztowniaka.

Czesław Jarosz
Kraków 25 03 2011 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie