Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Radomiu: nie będzie lotów, nie ma pracy

Izabela Kozakiewicz
Radomskie lotnisko zostało zamknięte dla cywilnych statków powietrznych. Część pracowników dostała wypowiedzenia z pracy.
Radomskie lotnisko zostało zamknięte dla cywilnych statków powietrznych. Część pracowników dostała wypowiedzenia z pracy. Fot. archiwum Echa Dnia
Część pracowników radomskiego portu cywilnego dostała propozycję pracy na Okęciu, inni stracą etat. Z Radomia, na czas przebudowy, ma się też wynieść część wojskowych, będą latać na innych lotniskach. Państwowe Porty Lotnicze od 1 stycznia zamknęły lotnisko na Sadkowie dla cywilnych statków powietrznych, a od kwietnia nie będą mogli latać także żołnierze.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze od października 2018 roku jest właścicielem cywilnego lotniska na Sadkowie. PPL zapowiadają, że radomskie lotnisko ma odciążyć korkujące się warszawskie Okęcie. Ma być przystosowane do obsługi linii niskokosztowych i czarterowych. Żeby mogło tak się stać konieczna jest wielka rozbudowa portu w Radomiu.

Zamykają port na Sadkowie

Jak już pisaliśmy rejsowe loty pasażerskie na Sadkowie nie odbywają się już od jesieni 2017 roku.
Zdarzało się natomiast od tego czasu, że w Radomiu lądowały prywatne samoloty cywilne.
Od 1 stycznia 2019 roku operacje cywilne na Sadkowie nie będą się już mogły odbywać. Poinformował o tym PPL. „To pierwszy krok umożliwiający faktyczne rozpoczęcie działań inwestycyjnych na lotnisku w Radomiu. Kolejnym będzie całkowite zamknięcie lotniska dla ruchu lotniczego, planowane na początek kwietnia 2019 roku, które umożliwi rozpoczęcie prac inwestycyjnych na najbardziej newralgicznej części infrastruktury lotniska - drodze startowej.” - czytamy w komunikacie PPL. To oznacza, że z lotniska na Sadkowie nie będą mogli korzystać także wojskowi piloci.

Dostali propozycje

Przypomnijmy, po redukcji zatrudnienia radomska spółka lotniskowa zatrudniała około 90 osób. Kilkudziesięciu pracowników już dostało wypowiedzenia z pracy. Część stanowisk się dublowało, były i w Przedsiębiorstwie Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie i w Radomiu. Chodzi na przykład o pracowników kadr, czy księgowości.
- Część pracowników otrzymała wypowiedzenia, część możliwość zatrudnianie w spółce matce w Warszawie - mówi Piotr Rudzki, rzecznik Państwowych Portów Lotniczych. - Lotnisko w Radomiu będzie zamknięte, tam będzie plac budowy. Nie ma możliwości, aby utrzymywać zatrudnienie pracowników, którzy w tym czasie będą zbędni.

Piloci na innych lotniskach

Zamknięcie pasa startowego oznacza też zmiany w funkcjonowaniu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego na Sadkowie.
Od dawna mówiło się o tym, że wojskowi zostaną przeniesieni do innych jednostek, wymieniano Dęblin, Tomaszów, Nowe Miasto, czy Grójec.
- Na czas remontu radomskiego lotniska, statki powietrzne wraz z personelem obsługi będą czasowo „przebazowane” na inne lotniska - informuje kapitan Magdalena Busz, rzecznik prasowy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.
Nie informuje natomiast, gdzie zostaną przeniesieni żołnierze. Kapitan Magdalena Busz zapewnia natomiast, że w czasie przebudowy lotniska na Sadkowie „42. Baza Lotnictwa Szkolnego jako jednostka wojskowa będzie funkcjonowała w Radomiu”.

Pas ma być dłuższy

Państwowe Porty Lotnicze przebudowę lotniska na Sadkowie chcą zacząć wiosną. do 3 stycznia przedsiębiorstwo czeka na oferty od firm zainteresowanych zaprojektowaniem i przebudową pasa startowego. Ma być on wydłużony o 500 metrów.
Rozstrzygnięty jest już przetarg na projekt tak zwanych obiektów kubaturowych, między innymi magazynów i budynku dla lotniskowej straży pożarnej.
PPL ogłosił też przetargi między innymi na projekty dróg kołowania, płyt postojowych, parkingów i dróg dojazdowych do lotniska.

Nowy właściciel

Przypomnijmy, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze przejęło radomskie lotnisko od miasta. Nowy właściciel za port cywilny na Sadkowie zapłacił miasto 12,7 miliona złotych. Umowa została podpisana 13 października tego roku. Po rozbudowie Sadków ma odciążyć przepełnione już lotnisko na warszawskim Okęciu.
Państwowe Porty Lotnicze zapowiadają, że w Radomiu zainwestują 450 milionów złotych.
Pierwszy etap zaplanowanych prac budowlanych ma się zakończyć w połowie 2020 roku. Wtedy lotnisko ma być już gotowe do rozpoczęcia działalności operacyjnej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Iłża zaprosiła na największy w Polsce noworoczny pokaz fajerwerków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie