Lotnisko w Radomiu wciąż bez radiolatarni nawigacyjnej oraz...

  Lotnisko w Radomiu wciąż bez radiolatarni nawigacyjnej oraz certyfikatu

  /ik/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Lotnisko w Radomiu wciąż bez radiolatarni nawigacyjnej oraz certyfikatu
  Wykonawca nie ma pozwolenia na budowę urządzeń nawigacyjnych na Sadkowie. Zdaniem inwestora, poślizg nie wpłynie na zmianę terminu oddania ich do użytku.
  Lotnisko w Radomiu wciąż bez radiolatarni nawigacyjnej oraz certyfikatu

  Lotnisko ma być cywilno - wojskowe


  Radomskie lotnisko spółka będzie współużytkowała z wojskiem. Wspólny będzie między innymi pas startowy. Strona cywilna będzie też przynajmniej na początku współużytkować z wojskowymi. Budowa nowej to też ewentualne zadanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Po stronie Agencji jest też budowa na Sadkowie radiowego systemu nawigacyjnego ILS. Wspomaga on lądowanie samolotów w trudnych warunkach.  Za budowę na Sadkowie radiolatarni i radioodległościomierza odpowiada Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

  DOKUMENTY DO UZUPEŁNIENIA

  Przetarg na budowę został rozstrzygnięty jeszcze w ubiegłym roku. Ale nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. W marcu usłyszeliśmy, że prace rozpoczną się najpóźniej 16 kwietnia. W między czasie okazało się jednak, że wykonawca musi uzupełnić dokumentację, której wymaga wydający pozwolenie Urząd Wojewódzki. Zrobił to na początku kwietnia.

  - Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę maja - poinformował nas Paweł Paluch, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. - Zakładane terminy realizacji pozostają bez zmian.
  Prace budowlano-montażowe powinny zakończyć się z końcem sierpnia, a pozwolenie na użytkowanie powinno być uzyskane z końcem września. Dodatkowo potrzebny będzie czas na wdrożenie operacyjne, które Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie się starała wykonywać równolegle.

  Póki co na radomskim Sadkowie są stare urządzenia nawigacyjne wykorzystywane przez wojsko. Jak podczas jednej z sesji mówił Tomasz Siwak, prezes spółki Port Lotniczy Radom , są one na poziomie tych wykorzystywanym na lotnisko Siewiernyj koło Smoleńska.

  LOTY Z SADKOWA

  Radiolatarnia, która ma być budowana na Sadkowie wskazuje kierunek do lotniska, radioodległościomierz pokazuje odległość statku powietrznego od progu drogi startowej. Jest potrzebna, aby prowadzić z radomskiego lotniska regularne loty cywilne.

  Na 19 czerwca zaplanowany jest zaś z Sadkowa pierwszy lot czarterowy. Do Egiptu swoich turystów ma nim wysłać biuro Alfa Star. Jak informowała spółka Port Lotniczy Radom, egipski przewoźnik potwierdził, że może wykonywać loty bez tych urządzeń nawigacyjnych. Przed ich uruchomieniem spółka musi jednak zdobyć pozwolenie na działalność lotniskową i wpis do rejestru lotnisk cywilnych. Tymczasem certyfikacja prowadzona przez Urząd Lotnictwa Cywilnego wciąż trwa.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo